• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burnham-on-Sea

  Przeczytaj także...
  Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Kanał Bristolski (ang. Bristol Channel, wal. Môr Hafren) – zatoka Oceanu Atlantyckiego u południowo-zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii.

  Burnham-on-Sea – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Somerset, położone nad Kanałem Bristolskim w zatoce Bridgwater przy ujściu rzeki Parrett. Łącznie z pobliskim Highbridge tworzy lokalną konurbację. Ośrodek wypoczynku letniego o znaczeniu regionalnym.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Bibliofilstwo (gr. biblos – książka, phileo – kocham) – miłośnictwo i znawstwo w zbieraniu książek, uwzględniające zarówno dobór tematyczny (np. kolekcjonowanie dzieł z zakresu hippiki) jak też rzadkość dzieła.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Miasto utrzymuje się z ruchu turystycznego. Siedziba znanej fabryki wyrobów mleczarskich Yeo Valley.

  W mieście urodził się Edward Petherick (1847-1917), znany australijski księgarz, archiwista, bibliograf i bibliofil.

  Warto wiedzieć że... beta

  Parrett – rzeka w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Somerset długości ok. 80 km. Od Bridgwater do Kanału Bristolskiego żeglowna. Połączony z rzeką Tone za pomocą Kanału Bridgwater - Taunton.
  Konurbacja (z łac. con − z, razem + urbs − miasto) – typ aglomeracji policentrycznej złożonej z kilku miast położonych blisko siebie, z których żadne nie dominuje. Miasta te pełnią rozmaite funkcje, dzięki czemu się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki istniejącej, dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej, łączącej poszczególne miasta.
  Edward Augustus Petherick (ur. 6 marca 1847 r. w Burnham-on-Sea, Somerset w Anglii - zm. 17 września 1917 r. w Melbourne w Australii) – wybitny brytyjsko-australijski księgarz i wydawca, archiwista, bibliograf i bibliofil. Jego zbiory stały się podstawą australijskiej sekcji ówczesnej Biblioteki Narodowej Commonwealthu (obecnie Biblioteka Narodowa Australii). Urodził się w Anglii jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Petera Johna Pethericka, właściciela księgarni oraz składu materiałów piśmiennych i jego żony Anny z domu Press. Gdy miał 5 lat wraz z rodziną wyjechał do Australii. Przypłynęli do Melbourne w marcu 1853 roku z 400 książkami przeznaczonymi na sprzedaż. W wieku 5 lat Edward potrafił już czytać i oprócz pracy dla ojca do 1860 r. uczęszczał do szkoły Alfreda Bruntona w Fitzroy w niepełnym wymiarze godzin.
  Bibliografia (gr. βιβλιο „książka” + γραφία „piszę”) – termin oznaczający zarówno uporządkowany według pewnych kryteriów i spełniający określone zadania informacyjne wykaz (spis) dokumentów pisanych, jak i dział nauki o utworach piśmiennictwa definiujący zasady tworzenia wspomnianych spisów.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Highbridge – niewielkie miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Somerset, położone między wzgórzami Quantock a Kanałem Bristolskim. Lokalne centrum handlowe, znane z coniedzielnego targu i licznych pchlich targów. Wraz z Burnham-on-Sea tworzy konurbację o znaczeniu lokalnym. Ośrodek sportu żużlowego o znaczeniu ponadregionalnym. Stacja kolejowa.
  Bridgwater Bay – zatoka na Kanale Bristolskim w Anglii, w hrabstwie Somerset, przy ujściu rzeki Parrett. Do zatoki wpadają również sztucznie wykopane kanały melioracyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.