Buriacja
Piotr I Aleksiejewicz Wielki, ros. Пётр I Алексеевич (ur. 30 maja/9 czerwca 1672 w Moskwie, zm. 28 stycznia/8 lutego 1725 w Sankt Petersburgu). Syn Aleksego (1645-1676), z dynastii Romanowów.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
Bajkał (ros. Озеро Байкал) – jezioro tektoniczne w Azji, zwane „Syberyjskim morzem” i "Błękitnym okiem Syberii", położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.
Buriacja (bur. Буряад Улас, ros. Республика Бурятия) – republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.
Buriacja wchodzi w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, znajduje się w Syberii Wschodniej (Zabajkale). Od południa graniczy z Mongolią, od zachodu z obwodem irkuckim, a od wschodu z Krajem Zabajkalskim.
Najważniejsze miasta to Ułan Ude, Babuszkin, Gusinooziorsk, Zakamiensk, Kiachta i Siewierobajkalsk.
Geografia[ | edytuj kod]
Kraj jest w przeważającej części górzysty. Najwyższym szczytem jest Munku-Sardyk (3491 m n.p.m.) w paśmie Sajanu Wschodniego. Na terytorium Buriacji znajduje się większa część (60% linii brzegowej) jeziora Bajkał. Najważniejsze rzeki to Witim (dopływ Leny) i Selenga.
Strefa czasowa[ | edytuj kod]
Buriacja należy do irkuckiej strefy czasowej (IRKT). UTC +8:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+8:00, a czas letni – UTC+9:00.
Demografia[ | edytuj kod]
Dane na 2010 rok:
Historia[ | edytuj kod]
W 1703 Buriację włączono do Państwa Moskiewskiego na mocy układu z cesarzem Piotrem I. W latach 1891–1916 przez terytorium Buriacji poprowadzono Kolej Transsyberyjską. W latach 1921–1922 powstały dwa Buriacko-Mongolskie Obwody Autonomiczne (jeden w Rosyjskiej FSRR, drugi w Republice Dalekiego Wschodu), które 30 maja 1923 zostały połączone w Buriat-Mongolską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką. W 1958 nazwę zmieniono na Buriacką ASSR, a w 1992 powstała Republika Buriacka w składzie Federacji Rosyjskiej.
Podział administracyjny[ | edytuj kod]
Obszar Buriacji podzielony jest na 21 rejonów i dwa miasta wydzielone.
Tablice rejestracyjne[ | edytuj kod]
Tablice pojazdów zarejestrowanych w Buriacji mają oznaczenie 03 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Оценка численности постоянного населения на 1 января 2020 года и в среднем за 2019 год [dostęp 2020-12-08] .
- Информационные материалы об окончательных итогах Всероссийской переписи населения 2010 года [dostęp 2020-12-08] .