Buriacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buriacja

Buriacja (buriacki Буряад Улас, ros. Республика Бурятия) – republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.

Bajkał (ros. Озеро Байкал) – jezioro tektoniczne w Azji, zwane „Syberyjskim morzem” i "Błękitnym okiem Syberii", położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.Zakamiensk – miasto w Rosji, w Buriacji, 420 km na południowy zachód od Ułan-Ude. W 2009 liczyło 13 136 mieszkańców.

Buriacja wchodzi w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, znajduje się w Syberii Wschodniej (Zabajkale). Od południa graniczy z Mongolią, od zachodu z obwodem irkuckim, a od wschodu z Krajem Zabajkalskim.

Najważniejsze miasta to Ułan Ude, Babuszkin, Gusinooziorsk, Zakamiensk, Kiachta i Siewierobajkalsk.

Geografia[ | edytuj kod]

Kraj jest w przeważającej części górzysty. Najwyższym szczytem jest Munku-Sardyk (3491 m n.p.m.) w paśmie Sajanu Wschodniego. Na terytorium Buriacji znajduje się większa część (60% linii brzegowej) jeziora Bajkał. Najważniejsze rzeki to Witim (dopływ Leny) i Selenga.

Kiachta (ros. Кяхта / Kyakhta , mong. Хиагт / Khiagt, mandż. Kiyaktu, chin. 恰克图 / 恰克圖 (Qiàkètú) lub 恰克土 (Qiàkètǔ), bur. Хяагта / Khyaagta) - miasto w Rosji (Buriacja), przy granicy z Mongolią.Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, Federacja Rosyjska, RFSRR (ros. Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, РСФСР) - największa powierzchniowo i ludnościowo z 15 republik dawnego Związku Radzieckiego.

Strefa czasowa[ | edytuj kod]

Buriacja należy do irkuckiej strefy czasowej (IRKT). UTC +8:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+8:00, a czas letni – UTC+9:00.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Buriacko-Mongolski Obwód Autonomiczny, Buriacko-Mongolski OA – obwód autonomiczny w Związku Radzieckim, istniejący w latach 1922-1923, wchodzący w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Gusinooziorsk (ros. Гусиноозёрск) - niegdyś miasto, a obecnie osiedle typu miejskiego w Azji, położone na terytorium Buriacji w Rosji (Syberia). Leży na północnowschodnim brzegu Jeziora Gęsiego w kotlinie gusinoozierskiej.
Obwód irkucki (ros. Иркутская область, Irkutskaja obłast´) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Na południu i południowym zachodzie graniczy z Buriacją i Republiką Tuwy, na zachodzie z Krajem Krasnojarskim, na północnym wschodzie z Jakucją i na wschodzie z Krajem Zabajkalskim.
Czas Irkucka (ang. Irkutsk Time, IRKT, ros. Иркутское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 135°E, który różni się o 9 godzin od uniwersalnego czasu koordynowanego i 5 godzin od czasu moskiewskiego (UTC+9:00).
Buriacka Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Buriacka ASRR (ros. Бурятская Автономная Советская Социалистическая Республика, Бурятская АССР; buriacki Буряадай Автономито Совет Социалис Республика, Буряадай АССР), pierwotnie Buriacko-Mongolska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Buriacko-Mongolska ASRR - republika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama