• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burgos - prowincja

  Przeczytaj także...
  Comarca – jednostka podziału terytorialnego w Hiszpanii, Panamie, Nikaragui, Portugalii, Brazylii oraz (historycznie) w części południowej Francji. Nazwa ta początkowo była synonimem słowa marca – granica, prowincja graniczna, marchia. Z czasem uzyskała znaczenie bliskie hrabstwu.Valladolid (hiszp. Provincia de Valladolid) – prowincja we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Ávila, Burgos, Palencia, Segowia, Salamanka, León oraz Zamora.
  Góry Iberyjskie (hiszp. Sistema Ibérico albo Cordillera Ibérica) - starożytne Hesperydy, łańcuch górski w Hiszpanii.

  Burgos – prowincja w Hiszpanii, w Kastylii i Leónie, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie.

  Liczba mieszkańców wynosi 375 657 (INE, 2011), a powierzchnia – 14 022 km². Graniczy z prowincjami: Segowia, Valladolid i Palencia oraz z Górami Kantabryjskimi i Iberyjskimi.

  Na terenie prowincji znajduje się elektrownia jądrowa w Santa María de Garoña (reaktor 466 MW).

  Góry Kantabryjskie (hiszp. Cordillera Cantábrica, ast. Cordelera Cantábrica, gal. Cordilleira Cantábrica, bask. Kantauriar mendilerroa) – pasmo górskie w północnej części Hiszpanii na Półwyspie Iberyjskim, położone na północnym skraju Mesety Iberyjskiej, usytuowane równolegle do wybrzeża Zatoki Biskajskiej, ku której stromo opadają.Burgos – miasto w północnej Hiszpanii, położone na skraju Mesety Iberyjskiej nad rzeką Arlanzón, w regionie Kastylia i León, ośrodek administracyjny prowincji Burgos. Z liczbą 178 966 mieszkańców jest 37. miastem Hiszpanii i drugim (po Valladolid) miastem regionu Kastylia i León pod względem ludności.

  Comarki[]

  Comarki prowincji Burgos.

       Merindades

       La Bureba

       Ebro

       Sedano y Las Loras

       Páramos

       Burgos

       Montes de Oca

  Segowia – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia i León. Leży na północ od płaskowyżu centralnego, który dzieli Półwysep Iberyjski. Stolicą jest Segowia. Cała prowincja składa się z 209 gmin. Głównymi miastami poza stolicą są: Cuéllar i Cantalejo. Gospodarka opiera się głównie o sektor usług i turystykę.Elektrownia jądrowa – obiekt przemysłowo-energetyczny (elektrownia cieplna), wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.

       Arlanza

       Sierra de la Demanda

       Ribera del Duero

  W skład prowincji Burgos wchodzą następujące comarki:

 • Merindades
 • Páramos
 • La Bureba
 • Ebro
 • Odra-Pisuerga
 • Alfoz de Burgos
 • Montes de Oca
 • Arlanza
 • Sierra de la Demanda
 • Ribera del Duero
 • Przypisy

  1. Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2011 (ang.). ine.es. [dostęp 2012-02-12].
  2. Provincia de Burgos (hiszp.). burgos.es. [dostęp 2012-02-12].
  3. Santa María de Garoña (ang.). csn.es. [dostęp 2012-02-12].
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Kastylia i León (dawniej: Kastylia-León; hiszp. Castilla y León) – jest wspólnotą autonomiczną w Hiszpanii. Największa pod względem obszaru (94 233 km²). Graniczy z Galicją, Asturią, Kantabrią, Krajem Basków, La Rioją, Aragonią, Kastylia La Manchą, Madrytem i Estremadurą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Palencia – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia i León, położona w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Stolicą jest Palencia, miasto o tej samej nazwie, prowincja skupia 191 gmin. Głównymi miastami poza siedzibą prowincji są: Guardo oraz Aguilar de Campoo. Na terenie prowincji Palencia mieści się jedna z największych w Europie fabryk produkujących samochody marki Renault.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.