• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burghausen - Bawaria

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa 20 (Bundesstraße 20, B 20) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północ - południe z Schönau am Königssee przez Berchtesgaden, Piding, Freilassing, Straubing, Cham, do Furth im Wald we wschodniej Bawarii.Hohenstein-Ernstthal - miasto we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, w powiecie Zwickau (do 31 lipca 2008 w powiecie Chemnitzer Land).
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Panorama zamku
  Panorama zamku

  Burghausenmiasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Altötting. Leży koło 15 km na południowy wschód od Altötting, nad rzeką Salzach (która na całej długości graniczy z Austrią), przy drodze B20 i linii kolejowej Monachium – Burghausen.

  Sportverein Wacker Burghausen (SV Wacker Burghausen) – niemiecki klub piłkarski założony w 1930 z siedzibą w Burghausen, występujący w III liga niemiecka w piłce nożnej. Oprócz sekcji piłki nożnej istnieją jeszcze sekcję tenisa, pływania, sportów walki oraz piłki ręcznejWłochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Zamek Burghausen, u podnóża którego znajduje się miasto, z 1043 m długości uznawany jest za najdłuższy zamek w Europie.

  Dzielnice[ | edytuj kod]

  1. Burghausen
  2. Aching
  3. Auberg
  4. Bergham
  5. Eisenhammer
  6. Fuchshausen
  7. Gries
  8. Hasen
  9. Holzham
  10. Jägerbauer
  11. Kupferhammer
  12. Laimgruben
  13. Lehner
  14. Lindach
  15. Marienberg
  16. Moosbrunn
  17. Neuhaus
  18. Oberhadermark
  19. Papiermühle
  20. Pfaffing
  21. Pfram
  22. Pritzl
  23. Pulvermühle
  24. Raitenhaslach
  25. Sägmeister
  26. Scheuerhof
  27. Schreiner
  28. Silmoning
  29. Stacherl
  30. Stadl Kirnerhof
  31. Tiefenau
  32. Trutzhof
  33. Unterhadermark

  Polityka[ | edytuj kod]

  Burmistrzem miasta jest Hans Steindl z SPD, rada miasta składa się z 24 osób.

  Region Südostoberbayern (niem. Planungsregion Südostoberbayern) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Rosenheim.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Sport[ | edytuj kod]

 • SV Wacker Burghausen – klub piłkarski
 • Herby Bawarii oraz Polski i Litwy na bramie Zamku Burghausen

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Francja Fumel, Francja
 • Niemcy Hohenstein-Ernstthal, Saksonia
 • Japonia Minakuchi, Japonia
 • Słowenia Ptuj, Słowenia
 • Austria Schwechat, Austria
 • Włochy Sulmona, Włochy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ptuj (niem. Pettau) – 20-tysięczne miasto w północno-wschodniej Słowenii, dawniej znane jako Petawium. Pochodził stąd jeden z Ojców Kościoła święty Wiktoryn
  Korona Królestwa Polskiego (łac. Corona Regni Poloniae) – zwyczajowa nazwa państwa polskiego w czasach średniowiecza, formalna nazwa jako odrębnego państwa w latach 1386-1569 i później, w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako jeden z dwóch równoprawnych członów obok Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1569-1795.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Schwechat – miasto w północno-wschodniej Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Wien-Umgebung, w zespole miejskim Wiednia, w pobliżu Dunaju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.817 sek.