• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burdż Chalifa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

  Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = „wieża Chalify”), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = „wieża Dubaju”) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez przedsiębiorstwa Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

  Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 829 metrów i została osiągnięta 17 stycznia 2009 roku. Budynek posiada 163 piętra użytkowe. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 4 stycznia 2010 roku, a koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów.

  Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.Ornament (z łac. ornare - zaopatrzyć, ozdabiać) – motyw lub zespół motywów zdobniczych, stosowanych w architekturze lub sztukach plastycznych. Motywy te, złożone z drobnych elementów, mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą także współgrać z tektoniką lub nad nią dominować. Zazwyczaj ornament nie jest elementem niezbędnym dla istnienia struktury danego przedmiotu czy budowli, a jedynie jest stosowany jako element podziału określonej kompozycji.

  Spis treści

 • 1 Rekordy
 • 2 Rozmiary
 • 3 Wygląd i wystrój
 • 3.1 Galeria z budowy
 • 4 Strajk robotników
 • 5 Konkurencja
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znajduje się ponad 40 budowli o wysokości strukturalnej większej, niż 150 metrów. Łącznie w Dubaju znajdują się obecnie 304 wieżowce. W mieście usytuowany jest najwyższy budynek w kraju, i najwyższy na świecie (Burdż Chalifa). Wśród dubajskich drapaczy chmur znajduje się także znany jako do niedawna najbardziej luksusowy hotel świata Burdż al-Arab. Jeszcze nigdy dotąd, żadne miasto na świecie nie widziało tak wielkiego dynamizmu w budownictwie wysokościowców. W trakcie budowy jest 329 wieżowców, a łącznie powstanie do 2025 r. ponad 3000 nowych wieżowców, przy czym obecnie 33 nowo budowanych drapaczy chmur przekracza 300 metrów wysokości. Wśród nich jest Burdż Chalifa, który został oficjalnie oddany do użytku w 4 stycznia 2010 roku i jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie, mierzącym 828 metrów. W planach jest jednak budynek wyższy od Burdż Chalifa - Nakheel Tower mający mieć oficjalnie 1400 metrów wysokości, ale przypuszcza się, że w rzeczywistości będzie miał 1600 metrów. Gdy zostaną one ukończone miasto to będzie posiadać największą na świecie liczbę tak wysokich budynków.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan (ur. 25 stycznia 1948 w Al-Ajn) – drugi w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  Kingdom Tower – budowany wieżowiec w mieście Dżudda. Planowana wysokość ma wynieść co najmniej 1000 m, co wystarczy do przejęcia tytułu najwyższego wieżowca na świecie, który należy obecnie do Burdż Chalifa. Projekt należy do Kingdom Holding Company kierowanego przez księcia Alwalida bin Talala. Na początku stycznia 2011 podpisano kontrakt wykonawczy z Saudi Binladin Group opiewający na 1,23 mld USD.
  Adrian Smith – jeden z najbardziej znanych amerykańskich architektów na świecie. Zaprojektował kilka wieżowców o dużym znaczeniu w skali światowej, między innymi najwyższy budynek na świecie – Burdż Chalifa.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:

  Reklama