• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Burak Aydos

  Przeczytaj także...
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Burak Aydos (ur. 8 stycznia 1972 roku w Ankarze) – turecki piosenkarz, reprezentant Turcji w 38. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 1993 Burak Aydos wziął udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych, do których zgłosił się z utworem „Esmer yarim”. 13 marca zaśpiewał go w finale selekcji w towarzystwie Sertera i Baybory Öztürków – zajął ostatecznie pierwsze miejsce po zdobyciu największego poparcia publiczności zgromadzonej w hali Andromeda w Stambule, gdzie odbywał się koncert, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Turcji w 38. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Millstreet. 15 maja wystąpił z chórzystami w finale imprezy z drugim numerem startowym i zajął ostatecznie dwudzieste pierwsze miejsce z 10 punktami na koncie.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Ankara (wcześniej Angora, a w czasach starożytnych Ancyra, gr. Ἄγκυρα co znaczy kotwica) – miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. Miasto wznosi się 938 m n.p.m. i zamieszkuje je 3 848 440 mieszkańców (2010).

  Pod koniec listopada 1995 roku ukazała się jego debiutancka płyta studyjna zatytułowana Şartsız... kuralsız... hesapsız!, na której znalazł się m.in. jego eurowizyjny utwór „Esmer yarim”. W 1997 roku przerwał karierę i powrócił do działalności muzycznej dopiero w 2007 roku, kiedy to nagrał utwór „Bize Erkek Adam Derlerin” wykorzystany jako motyw przewodni serialu telewizyjnego Eşref saati. W tym samym roku wydał swój drugi album studyjny zatytułowany 30+.

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1993 odbył się w sobotę, 15 maja 1993 roku w Millstreet (Irlandia). W konkursie wzięło udział rekordowa liczba dwudziestu pięciu państw. Festiwal prowadziła Fionnuala Sweeney. W roku 1993 po raz kolejny zastosowano metodę przyznawania punktów obowiązującą od roku 1975 (1-8, 10 i 12 punktów, ogłaszane według kolejności występów).

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Şartsız... kuralsız... hesapsız! (1995)
 • 30+ (2007)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Burak Aydos – My Pretty Baby / Esmer Yarim (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-10-29].
  2. TURKISH NATIONAL FINAL 1993 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-10-29].
  3. Eurovision Song Contest 1993 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-10-29].
  4. Burak Aydos – Şartsız... Kuralsız... Hesapsız! (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-10-29].
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.Esmer yarim – singiel tureckiego piosenkarza Buraka Aydosa i Öztürka i Sertera Bayborów wydany w 1993 roku oraz umieszczony na debiutanckiej płycie Aydosa zatytułowanej Şartsız... kuralsız... hesapsız! z 1995 roku. Utwór został napisany przez samego artystę.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.