• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buntownik z wyboru  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Buntownik z wyboru (ang. Good Will Hunting) – amerykański film fabularny (dramat obyczajowy) z 1997 roku w reżyserii Gusa Van Santa, nagrodzony dwoma Oscarami: za najlepszy scenariusz stworzony przez Bena Afflecka i Matta Damona i najlepszą rolę drugoplanową – psychoterapeuty Seana Maguire'a w którego wcielił się Robin Williams.

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD).

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Film opowiada historię wybitnie uzdolnionego chłopaka Willa Huntinga (Matt Damon), który jest zatrudniony jako sprzątacz na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pewnego razu rozwiązuje trudne zadanie matematyczne na korytarzu uczelni. Jednak nikt nie domyśla się, że rozwiązanie problemu jest autorstwa młodego sprzątacza. Sam chłopak również się nie przyznaje, lecz przyłapał go profesor Gerald Lambeau. Jest on zszokowany talentem młodzieńca.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Huntinga pod swoje skrzydła bierze profesor Lambeau, nagrodzony za młodu Medalem Fieldsa. Stawia sobie za cel wykorzystać potencjał chłopaka, co jednak nie jest tak proste, jak mu się wydawało. Chłopak woli szwendać się po pubach i uczestniczyć w bójkach, niż rozwiązywać zadania. Matematyk postanawia resocjalizować chłopaka.

  Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.Europejska Akademia Filmowa (ang. European Film Academy, EFA) – współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988, co roku Europejskie Nagrody Filmowe.

  Po odrzuceniu Willa przez pięciu psychoterapeutów, pomóc mu decyduje się dawny kolega profesora Lambeau, psychoterapeuta Sean Maguire, który rozpoczyna terapię z nieokrzesanym buntownikiem. Z początku nie przynosi ona zamierzonego efektu i dochodzi do sprzeczek i konfliktów na linii chłopak – psychoterapeuta. Jednak później chłopak docenia jego lekcje, zaczyna rozumieć, a nawet nawiązuje z nim bliską więź

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Harmony Korine (ur. 4 stycznia 1973 w Bolinas w stanie Kalifornia) - amerykański twórca kina niezależnego: reżyser, producent filmowy, scenarzysta i pisarz.

  W międzyczasie skłócony z życiem chłopak zakochuje się w „pięknej, mądrej i wesołej” studentce Skylar, która ma wobec niego poważniejsze zamiary. Will popada we frustrację, jest zdezorientowany. Jego system wartości ulega zmianie i stoi on przed życiowymi decyzjami.

  Chłopakiem kierują emocje, nie potrafi wybrać, co jest dla niego najlepsze. Porzuca pracę. Dziewczyna wyjeżdża do Kalifornii studiować na University Of Stanford. Profesor Lambeau chce, aby osiągnął on sukces.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ben Affleck, właściwie Benjamin Geza Affleck (ur. 15 sierpnia 1972 w Berkeley) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta.

  Szczęśliwie, chłopak osiąga równowagę. Wyznacza sobie cel „Chcę spróbować szczęścia z dziewczyną”.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Psychoterapia (od stgr. ψυχή psyche = dusza i therapein = leczyć) – zbiór technik leczących lub pomagających leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej. Wspólną cechą wszystkich tych technik jest kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia czysto medycznego.
  Robin McLaurin Williams (ur. 21 lipca 1951 w Chicago, zm. 11 sierpnia 2014 w Paradise Cay) – amerykański komik i aktor.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Casey Affleck (ur. jako Caleb Casey Affleck-Boldt 12 sierpnia 1975 r. w Falmouth w stanie Massachusetts, USA) – amerykański aktor i scenarzysta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.