• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bunt Satsumy

  Przeczytaj także...
  Mutsuhito (jap. 睦仁; ur. 3 listopada 1852 w Kioto, zm. 30 lipca 1912 w Tokio) – zgodnie z tradycją 122. cesarz Japonii, pośmiertnie zwany Meiji (jap. 明治天皇, Meiji-tennō), tak jak okres jego panowania (epoka Meiji 1868-1912).Bitwa pod Shiroyamą (jap. 城山の戦い, Shiroyama no tatakai) – starcie zbrojne, które miało miejsce 24 września 1877 r. w trakcie buntu Satsumy. Do starcia pomiędzy armią cesarską a rebeliantami doszło niedaleko Kagoshimy. Przegrana przez powstańców bitwa oznaczała krach rebelii Satsumy. Pod Shiroyamą naprzeciwko kilkuset samurajów stanęło 30 000 żołnierzy wojsk rządowych. Bitwa zakończyła się klęską samurajów i śmiercią dowódcy rebeliantów Takamori Saigō. Było to ostatnie starcie pomiędzy tradycyjnie uzbrojonymi Samurajami a nowocześnie wyposażoną armią. Na kanwie wydarzeń w roku 2003 nakręcono film pt. Ostatni samuraj, przedstawiający w końcowej fazie decydujące starcie pod Shiroyamą.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Mapa schematyczna kampanii.

  Bunt Satsumy (jap. 西南戦争 seinan-sensō, "wojna na południowym zachodzie") – ostatnia i najpoważniejsza rewolta byłych samurajów (shizoku) z prowincji Satsuma, reprezentujących upadający system feudalny (bakuhan), przeciwko nowemu rządowi cesarza Meiji. Bunt trwał od 29 stycznia do 24 września 1877 r. na Kiusiu. Przywódcą był Takamori Saigō.

  Satsuma (jap. 薩摩国, Satsuma no kuni) – historyczna prowincja Japonii, leżąca w zachodniej części współczesnej prefektury Kagoshima.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Podłoże[]

  Chociaż domena (han) Satsuma odegrała kluczową rolę w restauracji cesarstwa i modernizacji Japonii po ponad 250 latach panowania rodu Tokugawów, a jej przedstawiciele uzyskali wiele wiodących stanowisk w nowym systemie władzy, to wśród klasy byłych wojowników narastało niezadowolenie z prozachodniego kierunku, w którym zmierzał kraj. Ponadto przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne kraju oznaczały dla nich utratę uprzywilejowanego statusu społecznego i finansowego.

  Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).Takamori Saigō (jap. 西郷隆盛, Saigō Takamori, 23 stycznia 1828 – 24 września 1877) jeden z najbardziej wpływowych samurajów w historii Japonii, żyjący na przełomie epok Edo i Meiji.

  Znaczącą rolę w buncie odegrał Takamori Saigō, jedna z kluczowych i najbardziej znanych postaci przewrotu Meiji. Początkowo był on zwolennikiem przemian i obalenia siogunatu. Został doradcą młodego cesarza i ministrem w nowym rządzie. Stopniowo jednak zaczął okazywać krytycyzm wobec prozachodnich reform i dążyć do utrzymania przywilejów dla klasy samurajów. Opowiedział się także za wojną z Koreą (rozważano taką możliwość po niedyplomatycznym potraktowaniu japońskiej delegacji przez władze Korei), ale jego koncepcje zostały odrzucone. Z tego też powodu powrócił do Kagoshimy, gdzie zaczął tworzyć szkoły wojskowe w tradycji bushidō.

  Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.Ken Watanabe (jap. 渡辺謙, Watanabe Ken, ur. 21 października 1959 r. w Koide w prefekturze Niigata) − japoński aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Poza Japonią znany jest przede wszystkim z ról: generała Tadamichi Kuribayashi w Listach z Iwo Jimy oraz Katsumoto w filmie Ostatni samuraj. Za tę drugą rolę został nominowany do Oscara.

  Walka[]

  Niezadowolenie wśród samurajów oraz poparcie dla Saigō były tak silne, że Satsuma prawie oddzieliła się od rządu centralnego przed końcem 1876 r. Z tego powodu w styczniu 1877 r. władze wysłały okręt wojenny do Kagoshimy, aby rozbroić to główne miasto Satsumy. Jednostka została jednak przejęta przez zbuntowanych samurajów. Incydent spowodował przyspieszenie decyzji o wyruszeniu na Tokio. Armia około dwudziestu tysięcy samurajów wyruszyła na nową stolicę z zamiarem dokonania przewrotu i przywrócenia tradycyjnego porządku społecznego i wartości. Dotarli jednak tylko do zamku Kumamoto w centralnej części Kiusiu, gdzie załoga pod dowództwem generała Kanjō Taniego powstrzymywała ich przez około sześć tygodni. Był to poważny błąd ze strony rebeliantów, gdyż pozwoliło to w międzyczasie oddziałom rządowym (ok. 300 tys.) na dotarcie na miejsce oblężenia. Armia rządowa, uzbrojona w nowoczesną broń palną i stosująca nową taktykę, pod dowództwem Sumiyoshiego Kawamury zepchnęła ostatecznie „buntowników z dwoma mieczami” do Kagoshimy. Około 400-osobowy ocalały oddział Takamoriego Saigō całkowicie rozbito w bitwie pod Shiroyamą. On sam został ranny i odebrał sobie życie.

  Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.Kagoshima (jap. 鹿児島市, Kagoshima-shi) – miasto w Japonii, ośrodek administracyjny prefektury Kagoshima, w południowej części wyspy Kiusiu, nad Zatoką Kagoshima (Morze Wschodniochińskie). Ludność – 605 650 mieszkańców (2005).

  Rebelia Satsumy kosztowała wiele czasu i pieniędzy. Była trudnym wyzwaniem dla nowej władzy cesarskiej, ale wyszła ona z niej wzmocniona. Dla samurajów oznaczała koniec roli w dziejach Japonii. Takamori Saigō został tragicznym bohaterem, symbolem poświęcenia dla wyznawanych zasad. Po dekadzie rząd Japonii zrehabilitował go i awansował pośmiertnie do najwyższych honorów.

  Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.Bushidō, busido (jap. 武士道, bushi-dō, droga wojownika) – niepisany zbiór zasad etycznych japońskich samurajów; kodeks wojskowy okresu feudalizmu.

  W mediach[]

  Gra wideo PS2 Droga samuraja dzieje się podczas rebelii Satsumy.

  Film pt. Ostatni samuraj z udziałem Toma Cruise'a i Kena Watanabe jest luźno związany z wydarzeniami podczas powstania.

  Zobacz też[]

 • Wojna Seinan
 • Przypisy

  1. Znaczne rozbieżności u historyków

  Bibliografia[]

 • Henshall Keeneth, A History of Japan: From Stone Age to Superpower. New York City, 2001 (ISBN 0-312-23370-1)
 • Hane Mikiso, Perez Louis G., Modern Japan. A Historical survey, Boulder 2009
 • Siogunat Tokugawów – feudalny reżim w Japonii założony przez Ieyasu Tokugawę i rządzony przez siogunów z rodu Tokugawów. Okres ten jest znany jako "Epoka Edo" od nazwy stolicy w mieście Edo, od 1868 roku znanym jako Tokio. Tokugawowie rządzili z zamku Edo od 1600 do 1868 roku, kiedy Restauracja Meiji przyniosła kres siogunatowi.Wojna Seinan (西南戦争, Seinan sensō, dosłownie "wojna na południowym zachodzie") – bunt pokaźnej grupy byłych samurajów z Satsumy przeciwko polityce modernizacyjnej rządu Meiji. Trwał od 29 stycznia do 24 września 1877 roku. Był to najpoważniejszy i jednocześnie ostatni zryw skierowany przeciwko nowemu rządowi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  PlayStation 2 (PS2) – konsola gier wideo produkcji Sony Computer Entertainment, następca PlayStation. Konsola miała swoją premierę 4 marca 2000 w Japonii, a w Stanach Zjednoczonych 26 października 2000.
  Satsuma (jap. 薩摩藩, Satsuma-han) – domena feudalna (han) w Japonii w okresie Edo, usytuowana w południowej części wyspy Kiusiu. W jej skład wchodziły prowincje: Satsuma, Ōsumi, część prowincji Hyūga oraz północna część wysp Riukiu (Amami, Tokara, Ōsumi). Od 1609 r. podlegało jej także Królestwo Riukiu. Za pośrednictwem Riukiu, Satsuma prowadziła handel z Chinami, będąc obok Nagasaki, Cuszimy i Ezo, jednym z czterech okien Japonii na świat w okresie samoizolacji (sakoku). Od XII w. Satsumą rządził ród Shimazu.
  Kiusiu (jap. 九州, Kyūshū) – trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.
  Han (jap. 藩, han) – lenna feudalne w Japonii, które utworzył w XVI w. Hideyoshi Toyotomi. Likwidacja systemu hanów została przeprowadzona w 1871, trzy lata po restauracji Meiji. Na ich miejsce ustanowiono prefektury. Liczba hanów ulegała zmianom; zwykle wynosiła ona około 300. W większości były one rządzone przez daimyō, których ziemie były wyceniane na co najmniej 10 tys. koku.
  Ostatni samuraj (ang. The Last Samurai) – amerykański film kostiumowy z 2003 roku. Film został nakręcony na podstawie wydarzeń z życia Takamori Saigō
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.