• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bunseo

  Przeczytaj także...
  Komanderia (chiń.: 郡; pinyin: jùn) – historyczna jednostka administracyjna w Chinach. W czasach dynastii Zhou komanderie były jednostkami poniżej powiatów (xian, 縣). Podczas reform przeprowadzonych w państwie Qin przez Shang Yanga (IV w. p.n.e.) hierarchię odwrócono i będące odtąd jednostkami niższego szczebla powiaty łączono w komanderie. System ten wprowadził później w zjednoczonym państwie pierwszy cesarz, Qin Shi Huang, dzieląc Chiny na 36 komanderii (liczba ta wzrosła później na skutek ekspansji cesarstwa na południe). Na czele komanderii stało dwóch urzędników, wojskowy i cywilny, których praca była koordynowana przez podlegającego bezpośrednio dworowi cenzora.Trzema Królestwami Korei zwano królestwa Goguryeo, Baekje i Silla, które zajmowały tereny Półwyspu Koreańskiego i Mandżurii między I wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Przed okresem Trzech Królestw i podczas jego trwania istniały też mniejsze królestwa i państwa plemienne, takie jak Gaya, Tongye, Okjeo, Buyeo, Usan, Tamna i inne. Nazwa "Samguk" lub "Trzy Królestwa" pojawia się w tytułach klasycznych dzieł koreańskiej literatury Samguk Sagi i Samguk Yusa.
  Lelang, kor. Nangnang – historyczna chińska komanderia, istniejąca w latach 108 p.n.e.-313 n.e. na terenach dzisiejszej Korei Północnej.

  Bunseo (ur. ?, zm. 304), dziesiąty władca państwa Baekje, jednego z Trzech Królestw Korei, najstarszy syn dziewiątego władcy królestwa, Chaekgye. Panował w latach 298304. Kontynuował wojnę przeciwko chińskiej komanderii Lelang, w czasie której zginął jego ojciec.

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Samguk Sagi (pol. Kronika trzech królestw) – najstarszy z zachowanych zabytków koreańskiego piśmiennictwa historiograficznego. Kronikę skomponował jedenastoosobowy zespół uczonych kierowanych przez konfucjańskiego uczonego Kim Bu-sika.

  W 304 roku zajął zachodnią część Lelang. Jak podaje Kronika Trzech Królestw zarządca komanderii nasłał na króla morderców, którzy otruli władcę.

  Po śmierci Bunseo rozgorzała walka o władzę pomiędzy różnymi gałęziami panującej dynastii. W wyniku tych sporów nowym królem został Biryu, młodszy syn siódmego króla Baekje, Gusu. Jego następcą został syn Bunseo, Gye.

  三国史记中的百济世系

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Historia Korei
 • Władcy Korei
 • Baekje – jedno ze starożytnych państw leżących na terenie dzisiejszej Korei. Królestwo założył w 18 p.n.e. Onjo, syn Dongmyeonga, założyciela królestwa Goguryeo. W 660 roku zostało podbite przez Silla.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.