• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bundesliga - piłka ręczna

  Przeczytaj także...
  VfL Gummersbach (VfL Gummersbach von 1861 e.V.) – niemiecki klub w piłka ręczna mężczyzn, powstały w 1926 roku. Swoją bazę ma w Gummersbach, choć swoje mecze gra w Kolonii.TUSEM Essen - niemiecki klub sportowy najbardziej znany z sekcji piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Essen. Został założony w 1926. W sezonie 2012/13 klub będzie występował w Bundeslidze jako beniaminek.
  Frisch Auf Göppingen - niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Göppingen. Został założony w 1896 roku. Klub występuje w rozgrywkach Bundesligi. Frisch Auf jest podzielony na dwie sekcje: mężczyzn, kobiet.

  Bundesliga w piłce ręcznej mężczyzn (oficjalna nazwa: Handball-Bundesliga, oficjalny skrót: HBL) – najwyższa klasa rozgrywek ligowych piłki ręcznej mężczyzn w Niemczech. Pierwsza kolejka odbyła się w 1966. Najwięcej tytułów mistrza Niemiec zdobyło THW Kiel (20). Od sezonu 2012/2013 nosi nazwę DKB Handball-Bundesliga.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

  SC Magdeburg (pełna nazwa:Sportclub Magdeburg e.V.) - niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Magdeburgu. Został założony w 1955 roku. Klub występuje w rozgrywkach Bundesligi.TV Großwallstadt;(pełna nazwa: Turnverein Großwallstadt 1888 e.V) - niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Großwallstadt. Został założony w 1888 roku. Klub występuje w rozgrywkach Bundesligi.

  Historia[]

  Pierwsze w historii nieoficjalne rozgrywki o mistrzostwo Niemiec (RFN) w piłce ręcznej mężczyzn przeprowadzono w sezonie 1947/1948, a triumfował w nich Berliner SV 92 (premierowe mistrzostwa NRD miały miejsce w sezonie 1949/1950). Pierwsze oficjalne mistrzostwa rozegrano w sezonie 1949/1950, triumfatorem został SV Polizei Hamburg.

  Superpuchar Niemiec w piłce ręcznej mężczyzn - cykliczne rozgrywki w piłce ręcznej organizowane corocznie przez Bundesligę przy współpracy z Niemieckim Związkiem Piłki Ręcznej dla mistrza i zdobywcy Pucharu Niemiec. Rozgrywki o Superpuchar Niemiec są organizowane od 1994, pierwszym zwycięzcą została drużyna SG Wallau-Massenheim.Reprezentacja Niemiec w piłce ręcznej mężczyzn to narodowy zespół piłkarzy ręcznych Niemiec. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.

  Bundesligę utworzono w 1966, a swoje zmagania zainaugurowała ona w sezonie 1966/1967. Do edycji 1976/1977 rywalizacja toczyła się w dwóch równorzędnych grupach: północnej i południowej (pierwotnie 8-drużynowych, a później 10-zespołowych). Od sezonu 1977/1978 występuje tylko jedna grupa. W 1981 utworzono 2 Bundesligę, czyli II ligę niemiecką.

  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Mistrzostwa Niemiec w piłce ręcznej mężczyzn – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane regularnie co roku (co sezon, z kilkoma wyjątkami) przez Niemiecki Związek Piłki Ręcznej (DHB) dla niemieckich męskich klubów piłki ręcznej, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich. Od samego początku rywalizacja stojąca najwyżej w hierarchii niemieckiej piłki ręcznej. Po raz pierwszy mistrzostwa zostały rozegrane w sezonie 1947/1948.

  W latach 2007-2012 liga nosiła nazwę Toyota-Handball-Bundesliga.

  System rozgrywek[]

  W Bundeslidze mecze rozgrywane są w system ligowym "każdy z każdym", mecz i rewanż. W trakcie całego sezonu drużyny muszą rozegrać 34 mecze. Nie istnieją play-offy ani finał ligi. Za każdy wygrany mecz drużyna otrzymuje 2 pkt, za porażkę 0 pkt, jeśli mecz zakończy się remisem, każda z drużyn otrzymuje otrzymuje 1 pkt. Drużyny, które na zakończenie sezonu zajmą kolejno 5 pierwszych miejsc, grają w europejskich pucharach. Zajęcie jednego z dwóch ostatnich miejsc w tabeli skutkuje spadkiem do 2. Bundesligi. Drużyna, która zajmie 3. miejsce od końca tabeli gra w barażach o uniknięcie spadku do niższej klasy rozgrywek.

  MVP (ang. Most Valuable Player — Najbardziej Wartościowy Gracz) — tytuł przyznawany najlepszemu zawodnikowi danego meczu lub danej fazy rozgrywek sportowych, najczęściej w amerykańskich ligach zawodowych (np. w lidze NBA — wybiera się w niej oddzielnie MVP rundy zasadniczej i MVP fazy finałowej); również w rozgrywkach i turniejach różnej rangi w m.in. koszykówce, siatkówce, hokeju na lodzie.SG Flensburg-Handewitt (pełna nazwa: Spielgemeinschaft Flensburg-Handewitt) – niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z Flensburga.

  Dotychczasowi zwycięzcy[]

  Więcej informacji:
  Mistrzowie Niemiec w piłce ręcznej mężczyzn

  Bilans triumfatorów[]

  (liczone od 1948 roku do dziś)

 • THW Kiel – 20
 • VfL Gummersbach – 12
 • Frisch Auf Göppingen – 9
 • TV Großwallstadt – 6
 • SV Polizei Hamburg – 4
 • TUSEM Essen – 3
 • TBV Lemgo – 2
 • SG Wallau-Massenheim – 2
 • Grün-Weiß Dankersen Minden – 2
 • SG Flensburg-Handewitt – 1
 • SC Magdeburg – 1
 • SG Leutershausen – 1
 • HSV Hamburg - 1
 • Superpuchar Niemiec[]

  Królowie strzelców Bundesligi[]

  Nagrody indywidualne[]

  Nagrody dla najlepszego zawodnika - MVP (Spieler der Saison), trenera (Trainer der Saison) oraz pary sędziowskiej sezonu (Schiedsrichter der Saison) są przyznawane od 2002 r. przez komisję złożoną z trenerów i członków zarządu wszystkich klubów 1 (nagroda dla najlepszego zawodnika została przyznana po raz pierwszy w 2001). Bundesligi na zakończenie każdego z sezonów.

  Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.TBV Lemgo (Turn- und Ballspielverein Lemgo von 1911) – męski, niemiecki klub piłki ręcznej, powstały w 1911 roku z siedzibą w Lemgo. Klub występuje w Bundeslidze od sezonu 1983/1984. TBV Lemgo mecze rozgrywa w Lemgo w Lipperlandhalle bądź w Halle (Westf.), w hali Gerry-Weber-Stadion.

  MVP sezonu[]

  Najlepszy trener sezonu[]

  Najlepsza para sędziowska sezonu[]

  Mecze Gwiazd[]

  Od sezonu 2000/2001, po zakończeniu zmagań ligowych, rozgrywany jest mecz gwiazd Bundesligi. Do sezonu 2003/2004 w meczu tym walczyła drużyna gwiazd Północy i Wschodu przeciwko Południa i Zachodu. Od sezonu 2004/2005 gwiazdy Bundesligi walczą z reprezentacją Niemiec.

  TSV GWD Minden (wcześniej Grün-Weiß Dankersen Minden; pełna nazwa: Turn- und Sportverein Grün-Weiß Dankersen-Minden e.V.) - niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Minden, Nadrenia Północna-Westfalia). Został założony w 1924 roku. W sezonie 2012/13 klub będzie występował w Bundeslidze jako beniaminek.THW Kiel, pełna nazwa: Turnverein Hassee-Winterbek e.V. von 1904, niemiecki klub piłki ręcznej mężczyzn z siedzibą w Kilonii. Został założony w 1904 roku. Jest zdobywcą największej liczby tytułów mistrza Niemiec. Partner THW Kiel to Wisła Płock. Członek akcji "Handball Friends in United Europe".


  Przypisy

  1. Władze Bundesligi pozyskały nowego sponsora - Deutsche Kredtibank AG (niem.). toyota-handball-bundesliga.de. [dostęp 2012-06-18].
  2. Titel der Saison (niem.). handball-world.com. [dostęp 2012-08-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona rozgrywek Bundesligi piłki ręcznej
 • Obszerne archiwum statystyk rozgrywek Bundesligi piłki ręcznej
 • Aktualne statystyki rozgrywek Bundesligi piłki ręcznej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.