• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu

  Przeczytaj także...
  Zespół staromiejski Torunia – najstarsza część Torunia, składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i zamku krzyżackiego.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej (OSMW II RP) powstała jesienią 1921 r. w Toruniu. Miała trzyletni program nauczania. przyjmowani do niej byli absolwenci szkoły podchorążych i podoficerowie młodsi wszystkich rodzajów wojsk, pragnący służyć w Marynarce Wojennej. Słuchacze studiowali nauki matematyczne, nautyczne, techniczne i ogólnowojskowe. Około 12 miesięcy spędzali na morzu, odbywając praktyki na różnych stanowiskach. Szkoła przyjmowała ok. 20 słuchaczy rocznie na wydziały: morski, techniczny i administracyjny. 19 października 1928 r. przemianowana na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w wyrazie szacunku do tradycji szkół wojskowych Królestwa Kongresowego. Wykształciła w okresie 1921-1939, 224 oficerów na wydziale morskim, 23 na wydziale technicznym i 12 na wydziale administracyjnym.

  Bulwar Filadelfijski w Toruniu - ulica położona pomiędzy Zespołem Staromiejskim (wzdłuż murów miejskich) a Wisłą w Toruniu. Nazwa filadelfijski powstała ze względu na współpracę Torunia z Filadelfią. Bulwar swoją nazwę otrzymał w 1977 roku. Bulwar jest częścią Starego Miasta.

  Dni Torunia - to cykl imprez muzycznych, historycznych i kulturalnych, odbywający się od 2004 w Toruniu. Motywem przewodnim imprezy jest Toruń oraz chęć podkreślenia jego osiągnięć z dziedziny kultury i sztuki.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Bulwar zaczyna się od skrzyżowania ulic Bydgoskiej i alei 500-lecia, a kończy przy Placu 18 Stycznia.

  Na Bulwarze Filadelfijskim kończą się tak zwane Dni Torunia.

  Historia[]

  Wcześniej ulica nazywała się ulicą Nadbrzeżną. W 1892 roku pojawił się tutaj niewielki drewniany budynek wodowskazu. W 1977 roku ze względu na współpracę Torunia z Filadelfią miejsce nazwano Bulwarem Filadelfijskim. 3 maja 1982 ulica staje się miejscem największej w kraju manifestacji antykomunistycznej (wraz z wydarzeniami tego samego dnia na Rynku Staromiejskim). 2 marca 2006 roku na Bulwarze Filadelfijskim zdechł łabędź, który chorował na wirus ptasiej grypy (H5N1). Na ten czas ta i sąsiednie ulice zostały zamknięte dla ruchu. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono pomnik ptakowi.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Toruń Główny – główna stacja kolejowa w Toruniu. Dworzec położony jest na osiedlu Stawki, po południowej stronie miasta, oddalonej od jego centrum (po drugiej stronie Wisły). Do stacji dojeżdżają bezpośrednie pociągi z większości dużych miast Polski. Stanowi on także węzeł kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi w kierunku Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy, Kutna i Warszawy.

  Infrastruktura[]

  Przy ulicy znajdują się trzy przystanki żeglugi pasażerskiej. Najważniejszą jej częścią jest łódź Katarzynka w stronę dworca Toruń Główny. Katarzynka to łódź 15-osobowa, kursująca śladem drewnianego mostu w sezonie turystycznym. Oprócz tego cumują tutaj statki-restauracje.

  Kępa Bazarowa – wyspa przy lewym brzegu Wisły w toruńskiej (dzielnica Rudak), oddzielona od lądu tzw. Małą Wisłą. Jest to jedyna zachowana z wielu tzw. "kęp", czyli zalesionych wysp na Wiśle w okolicach Torunia istniejących przed regulacją rzeki w XIX wieku. Nazwa znana jest od średniowiecza i prawdopodobnie pochodzi od zatrzymujących się tu kupców. W 1411 zawarto na niej I pokój toruński. W czasach nowożytnych wyspa była gęsto zabudowana, zamieszkiwali tu partacze - rzemieślnicy wykonujący swój zawód nielegalnie, poza cechami. Od XIX w. stopniowo zaczęła zarastać lasem łęgowym. W okresie międzywojennym zbudowano tu ośrodek sportów wodnych. Znajduje się tutaj punkt widokowy z widokiem na panoramę toruńskiego zespołu staromiejskiego.Rejs – polski film komediowy z 1970 roku, w reżyserii Marka Piwowskiego. Film opowiada o wydarzeniach mających miejsce w trakcie rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle i o jego pasażerach.

  Turystyka[]

  Turyści często odwiedzają Bulwar Filadelfijski. Z tego miejsca można zobaczyć Kępę Bazarową - wyspę na lewobrzeżnej części miasta.

  W pobliżu Bramy Klasztornej ustawiono pomnik Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w postaci kotwicy na postumencie, z tablicą.

  Ciekawostki[]

  Na terenie Bulwaru kręcone były pierwsze sceny filmu Marka Piwowskiego Rejs.

  Mury miejskie Torunia - zespół średniowiecznych obwarowań Torunia, budowany od połowy XIII w., później modernizowany i rozbudowywany, w XIX w. w większości rozebrany. Zachowały się niektóre odcinki, w tym najdłuższy z 3 bramami od strony Wisły, stanowiący element panoramy miasta.Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.
  Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  limnigraf
  Widok ze starego mostu drogowego
  Środkowy fragment bulwaru
  Widok z pomostu widokowego
  Pomost widokowy

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.