• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bullatozaury

  Przeczytaj także...
  Ornitomim (Ornithomimus) – roślinożerny dinozaur z grupy ornitomimozaurów (Ornithomimosauria); jego nazwa znaczy "naśladowca ptaka"Ornitomimozaury (Ornithomimosauria) – grupa strusiopodobnych teropodów, do której należały m.in.: archeornitomim, gallimim, strutiomim i dromicejomim.
  Troodon – rodzaj ptakopodobnego dinozaura z rodziny troodontów (Troodontidae), żyjącego pod koniec okresu kredowego, około 70 mln lat temu. Jego nazwa oznacza „raniący ząb”. Odkryty w 1855 w Ameryce Północnej. Jego zęby posiadają charakterystyczne ząbkowania i pod niektórymi względami przypominają zęby dinozaurów roślinożernych, co sugeruje wszystkożerność troodona. Jest jednym z najinteligentniejszych znanych nieptasich dinozaurów. Jest on szeroko rozsławiony w wielu książkach popularnonaukowych jako „najinteligentniejszy dinozaur”. Znane są gniazda i embriony należące do tego zwierzęcia. Żył on w sąsiedztwie takich dinozaurów jak orodrom czy daspletozaur.

  Bullatozaury (Bullatosauria) – nazwa kladu zaproponowana przez paleontologa Thomasa Holtza dla ornitomimozaurów i troodontów. Zdefiniował on bullatozaury jako grupę obejmującą ostatniego wspólnego przodka troodona i ornitomima oraz wszystkich jego potomków. Początkowo uznał te grupy za taksony siostrzane, jednak później odrzucił tę hipotezę. Troodony i ornitomimozaury uznał za krewnych na podstawie kilku cech, np. kształtu puszki mózgowej czy dużego otworu w szczęce dolnej. Nazwa Bullatosauria odnosi się do cebulkowatego (nadętego) kształtu puszki mózgowej domniemanych członków tej grupy. Jednak odkrycie wielu wczesnych troodontów, jak Sinovenator czy Mei, mających wiele cech wspólnych z dromeozaurami i prymitywnymi ptakami, neguje zasadność tego kladu. Ponadto większość paleontologów utrzymuje, że troodony są bliższe ptakom niż ornitomimozaurom i uważa klad Bullatosauria za nieaktywny. Troodonty są tradycyjnie, razem z dromeozaurami zaliczane do deinonychozaurów, jednak cechy miednicy wskazują, że te pierwsze są prymitywniejsze.

  Klad (z gr. ο κλάδος – gałąź) – w kladystyce, grupa organizmów mających wspólnego przodka, obejmująca wszystkie wywodzące się z niego grupy potomne (linie rozwojowe). W ujęciu ścisłym klady rozdzielają się dychotomicznie, tworząc dychotomiczne drzewo pokrewieństw. Diagramy przedstawiające drzewa pokrewieństw konstruowane metodami kladystycznymi nazywane są kladogramami. Ponieważ klady obejmują organizmy wszelkich rang systematycznych i mogą dotyczyć grup organizmów opisywanych w systemach klasyfikacyjnych w ramach zróżnicowanych kategorii systematycznych (lub ich części) – zwykle organizmy należące do określonego kladu nazywa się mianem "grupy".

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • T. R. Holtz Jr. The phylogenetic position of the Tyrannosauridae. Implications for theropod systematics. „Journal of Paleontology”. 68, s. 1100–1117, 1994 (ang.). 




 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.