• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buldog kontynentalny

  Przeczytaj także...
  Głowa (łac. caput) – część ciała zwierząt, zajmująca u człowieka i u innych ssaków szczytowe umiejscowienie (ewentualnie przednie). Szyja (collum) stanowi podporę dla głowy oraz drogę łączącą ją z tułowiem i kończyną górną.Rasy psa – dawniej rasy (w znaczeniu zootechnicznym) zwierząt z gatunku psa domowego (Canis familiaris) wyselekcjonowana głównie pod kątem wartości użytkowej, a współcześnie grupy psów uznanych przez organizację kynologiczną za spełniającą wymogi ustalonego przez nią wzorca rasy, ukierunkowanego głównie pod kątem wyglądu zewnętrznego. Różne stowarzyszenia kynologiczne stosują różne kryteria podziału tego gatunku na rasy oraz – zachowując odrębność w jeszcze większym stopniu – grupują rasy według swoich zasad, określonych we wzorcu rasy.
  Poród (również rozwiązanie, narodziny) – u samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy wydalenie płodu i łożyska z macicy samicy kończące ciążę.

  Buldog kontynentalny – jedna z ras psów wyhodowana w Szwajcarii. Rasa ta nie została oficjalnie uznana przez FCI, chociaż procedura uznania przez tę organizację rozpoczęła się 24 stycznia 2011 r. Rasa została oficjalnie uznana przez Szwajcarski Klub Hodowlany SKG (z niem. Schweizerische Kynologische Gesellschaft) 5 grudnia 2004 r.

  Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:Buldog angielski – rasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XVIII wieku w Anglii, użytkowana jako pies do towarzystwa i odstraszający. Typ dogowaty.

  Rys historyczny[ | edytuj kod]

  Wiosną 2001 r. szwajcarska pasjonatka i hodowczyni buldogów, Imelda Angehrn, rozpoczęła program hodowlany krzyżując buldoga angielskiego z buldogiem staroangielskim, przy wsparciu Szwajcarskiego Związku Kynologicznego. Domieszki innych ras nie są udokumentowane, choć wspomina się o udziale boksera.

  Nos – wyniosłość w obrębie twarzy stanowiąca drogę przepływu powietrza w procesie oddychania. Powietrze przechodzące przez nos zostaje ocieplone i nawilżone. Dociera później do okolicy węchowej znajdującej się w jego górnej części. Substancje chemiczne zawarte w powietrzu są rozpuszczane w śluzie i pobudzają wtedy liczne receptory znajdujące się w okolicy węchowej. Następnie impuls wędruje przez nerw węchowy do mózgowia, gdzie jest odbierany. Obecne w nosie włoski wyłapują drobinki zanieczyszczeń nie pozwalając im dostać się do płuc.Buldog (ang. bulldog) – ogólne określenie rasy psa, przeznaczonej za czasów historycznych do walk z bykami (ang. bull – byk) lub innymi zwierzętami, oraz do chwytania i trzymania zwierząt i ludzi.

  Celem hodowli było wyselekcjonowanie psów o temperamencie zbliżonym do buldoga angielskiego jednak pozbawionych problemów zdrowotnych charakterystycznych dla tej rasy. Nacisk kładziono na łagodne usposobienie, mniejszą głowę (która umożliwia łatwiejszy poród), swobodne oddychanie, zmniejszone ryzyko dysplazji stawów kończyn. Rozpoczęcie prac hodowlanych zostało podjęte w konsultacji z przedstawicielami FCI.

  Instynkt (łac. instinctus – podnieta, popęd) – dyspozycja biopsychiczna która powoduje, że osobnik w nią wyposażony zachowuje się (lub pragnie się zachowywać) w określony sposób, a także "wrodzona zdolność wykonywania pewnych czynności stereotypowych, niewyuczonych, mniej lub bardziej skomplikowanych swoistych dla danego gatunku istotnych dla jego przetrwania". Pojęcie to w nauce o zachowaniu jest różnie definiowane, a w języku potocznym kojarzone jest z intuicją i zachowaniami, które nie są wynikiem racjonalnego i świadomego namysłu.Sierść – okrywa włosowa większości ssaków, zarazem ich cecha charakterystyczna. U poszczególnych gatunków sierść wykształciła się w różny sposób, w zależności od środowiska przyrodniczego w jakim ewoluowały. Pełni funkcję ochronną przed mechanicznymi urazami skóry, termoregulacyjną – zapobiega utracie ciepła lub przegrzaniu (odbija część promieni słonecznych chroniąc przed hipertermią), co pozwala zwierzęciu utrzymywać stałą temperaturę ciała.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Średniej wielkości pies o budowie typowej dla buldoga. Sylwetka zwarta, muskularna, zwierzę ruchliwe; jego oddychanie nawet przy wysiłku powinno być bezgłośne. Waga, w zależności od wzrostu, wynosi od 20 do 30 kg. Głowa jest mniej masywna niż u buldoga angielskiego. Czoło jest płaskie lub lekko wypukłe, występują zmarszczki, ale niezbyt zaznaczone. Przodozgryz nie tak wyraźny, jak u buldoga angielskiego. Szyja krótka i mocna, lecz nie sprawiająca wrażenia, że głowa osadzona jest bezpośrednio na ramionach. Ruch płynny z wyraźnym naciskiem tylnych kończyn. Sierść gładka, krótka, z podszyciem lub bez. Dopuszcza się wszystkie kolory, którym towarzyszy ciemny nos. Kolorystyka jednolita, pręgowana lub w połączeniu z bielą, z czarną maską lub bez niej.

  Dysplazja stawu biodrowego (łac. dysplasia coxae congenita, ang. hip dysplasia) – wada wrodzona stawu biodrowego o nie do końca poznanej etiologii, polegająca na niedorozwoju panewki stawowej; jedna z najczęstszych wad wrodzonych spotykanych w populacji europejskiej, częściej u noworodków płci żeńskiej.Przodozgryz – jako odstępstwo od zgryzu prawidłowego może dotyczyć zarówno samych zębów jak i całych szczęk. Ważne jest ustalenie, czy szczęka i żuchwa są normalnie rozwinięte, czy też występują odstępstwa od normy (np. połączenie makrogenii – zbyt dużej żuchwy z mikrognacją – niedorozwiniętą szczęką górną). Prawie we wszystkich przypadkach przodozgryz wymaga leczenia, gdyż zaburza funkcje gryzienia i życia, może przyczynić się do wystąpienia chorób przyzębia i zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego, a także dlatego, że od osiągnięcia pewnego wieku można go korygować już tylko chirurgicznie.

  Temperament[ | edytuj kod]

  Pewny siebie, przyjacielski, łagodny dla dzieci.

  Użytkowość[ | edytuj kod]

  Buldog kontynentalny jest psem rodzinnym, do towarzystwa, choć posiada instynkt obrończy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. About Conties: http://www.contibull.com/about-conties.html
  2. Summary of the protocol 2004: http://kennelliit.ee/wp-content/uploads/2017/03/Continental_Bulldog_Standard-Engl-2011-01-15.pdf
  3. History, goal: http://www.pickwick-bulldogs.ch/goal.htm.
  4. Schweizerische Kynologische Gesellschaft: http://www.skg.ch
  5. Continental Bulldog Club Schweiz founded: http://www.pickwick-bulldogs.ch/continued.htm.
  6. Breed standard Continental Bulldog: http://www.continental-bulldogs.ch/EN/html/standard.html%7Cwork=Continental Bulldog Club Switzerland.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • George Hoppendale, Asia Moore: Continental Bulldog Dog. Continental Bulldog dog book for costs, care, feeding, grooming, training and health. Continental Bulldog dog Owners Manual. Bridgeport: IMB Publishing, 2015. ISBN 1-910617-49-0.
 • Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Bokser – rasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XIX wieku w Niemczech jako pies stróżujący i do szczucia na byki. Współcześnie jest użytkowana jako pies towarzyszący, obrończy i użytkowy. Typ dogowaty.
  Warto wiedzieć że... beta

  W anatomii człowieka ramię (łac. brachium) jest częścią kończyny górnej, znajdującej się między obręczą barkową połączoną stawem barkowym a przedramieniem, kończącym się stawem łokciowym.
  Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) mająca siedzibę w Belgii (adres: Place Albert 1er, 13; B-6530 Thuin) – nadrzędna jednostka dla głównych organizacji kynologicznych w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Wyjątkiem są między innymi Stany Zjednoczone nienależące do FCI, które posiadają wiele organizacji kynologicznych, najwiekszą United Kennel Club UKC, AKC - American Kennel Club oraz jeszcze wiele innych i Wielka Brytania - KC(UK). Nie należy mylić z Federación Canina Internacional (F.C.I.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.