• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bukowsko - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Jaćmierz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zarszyn, dawniej miasto, prawa miejskie utraciło w roku 1934.
  Tablica informacyjna przy wjeździe do gminy.
  Prof. Wacław Wierzbieniec (z lewej strony) rozmawia z Piotrem Błażejowskim wójtem gminy Bukowsko po prelekcji w bukowskim domu kultury

  Bukowskogmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim, na Pogórzu Bukowskim.

  Czeskie Budziejowice (cz. České Budějovice, wym. [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; niem. Budweis; łac. Budvicium) – miasto statutarne w południowych Czechach, w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Jest stolicą kraju południowoczeskiego, okręgu terytorialnego kraj południowoczeski, powiatu Czeskie Budziejowice, a także diecezji czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Nadolany – wieś w gminie Bukowsko, powiecie sanockim, województwie podkarpackim, położona nad potokiem Pielnica na Pogórzu Bukowskim.

  Siedzibą gminy jest Bukowsko.

  30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5198 osób.

  W 2009 gmina Bukowsko została odznaczona Medalem „Pro Memoria”

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Bukowsko ma obszar 138,2 km², w tym:

  Dolinianie – niegóralska ludność pochodzenia polsko-ruskiego zamieszkująca obszar wokół Sanoka, okolice Mrzygłodu oraz tereny na północ i wschód od Leska (wsch. Pogórze Bukowskie, połud. Pogórze Dynowskie), przede wszystkim Mrzygłód, Bukowsko, Sanok, Zagórz, Lesko, Nadolany. Na południu sąsiadowali z góralami ruskimi - Bojkami i Łemkami, na zachodzie - z Pogórzanami (Głuchoniemcami). Byli głównie rolnikami.Pogórzanie – duża polska grupa etnograficzna zamieszkująca Pogórze (Ciężkowickie, Jasielskie, Dynowskie, Bukowskie) oraz zachodnią część Dołów Jasielsko-Sanockich. Grupa została wyodrębniona po II wojnie światowej dla celów klasyfikacji etnograficznej przez Franciszka Kotulę oraz Romana Reinfussa. We wcześniejszych opracowaniach posługiwano się m.in. terminem Głuchoniemcy dla enklaw w obrębie Pogórze. Nazwę grupy Pogórzan wprowadził w 1935 roku Adam Wójcik zapożyczając ja z nomenklatury geograficznej,;.
 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 36%
 • Gmina stanowi 11,28% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31.12.2017 roku

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Bukowsko w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Bukowsko.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rymanów-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w południowo-wschodniej Polsce, położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, nad rzeką Tabor, ok. 2 km na południe od miasta Rymanów.
  Tokarnia – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Bukowsko na Pogórzu Bukowskim.
  Przybyszów – nieistniejąca już wieś na terenie gmina Bukowsko, w powiecie sanockim, województwie podkarpackim. Mimo to miejscowość jest odnotowana przez GUS w rejestrze TERYT jako miejscowość podstawowa.
  Wisłok Wielki – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza. Wieś lokowana w II poł. XIV wieku, na zachodnim stoku pasma Bukowicy, nad rzeką Wisłok.
  Gmina Rymanów – – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
  Dolní Bukovsko (pol. Bukowsko Dolne) - miasteczko w kraju południowoczeskim, w powiecie Czeskie Budziejowice, położone 25 km na północ od Czeskich Budziejowic. Miejscowość liczy około 1500 mieszkańców. W styczniu 2006 odnotowano 1491 mieszkańców, w tym 736 mężczyzn i 755 kobiet. Średnia wieku dla ogółu mieszkańców wynosiła 39,3 lat (mężczyźni 37,7 lat, kobiety 41 lat). W miejscu znajduje się urząd gminy obejmujący wsie Sedlikovice, Pelejovice, Radonice, Hvozdno, Popovice, Bzi i Horne Bukovsko. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1323. Miasto założył krół Jan Luksemburski. Dominującym punktem architektonicznym miasteczka jest kościół wczesnogotycki pw. Narodzenia Panny Marii, wzniesiony w roku 1280. Wewnątrz kościoła zachowały się freski datowane na lata 1320-1350 oraz renesansowy dzwon z roku 1595. W miasteczku znajduje się również stylowy secesyjny budynek szkoły.
  Moszczaniec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, przy DW897.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.947 sek.