• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bukowina Tatrzańska - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Poronin – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.Czarna Góra – wieś spiska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska, nad Białką. Wieś połozona w historycznym regionie – na Spiszu (w części północnej – Zamagurzu).
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Białka Tatrzańska – Terma Bania

  Bukowina Tatrzańska (do 1954 gmina Bukowina) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

  Siedziba gminy to Bukowina Tatrzańska. Wsie w obrębie gminy: Białka Tatrzańska, Brzegi, Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Groń, Jurgów, Leśnica, Rzepiska.

  Stacja Narciarska Grapa-Litwinka w Czarnej Górze – kompleks tras narciarskich położony na północno-zachodnim zboczu Czarnej Góry (902 m n.p.m.) we wsi Czarna Góra w gminie Bukowina Tatrzańska w powiecie tatrzańskim. Ośrodki w tej wsi są często mylone z ośrodkiem Czarna Góra w masywie Śnieżnika.Kolej krzesełkowa – rodzaj kolei linowej. Transportuje on turystów na krzesłach (kanapach). W odróżnieniu od wyciągów orczykowych i talerzykowych umożliwiają wwożenie nie tylko narciarzy, ale także pieszych, co umożliwia ich użytkowanie nie tylko zimą, ale praktycznie przez cały rok. Dodatkowo ich konstrukcja umożliwia także transport turystów w dół stoku.

  Gmina obejmuje fragmenty 2 regionów etnograficznych: Podhala i Spisza.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 12 274 osoby.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Bukowina Tatrzańska ma obszar 131,84 km², w tym:

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Gmina Łapsze Niżne – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.
 • użytki rolne: 46%
 • użytki leśne: 47%
 • Gmina stanowi 27,95% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2002, Gmina Bukowna Tatrzańska jest gminą o największym udziale osób narodowości romskiej w ogóle mieszkańców (1,11%) oraz gminą o jednym z największych udziałów osób narodowości słowackiej w ogóle mieszkańców (2,85%).

  Wyciąg orczykowy (tzw. kotwica) to rodzaj wyciągu narciarskiego służący do wciągania narciarzy lub snowboardzistów do góry wzdłuż stoku. Wyciąg orczykowy to patent szwajcarsko-niemiecki z 1934 r. (inż. Constam i firma Bleichert).Podhale – region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Bukowina Tatrzańska w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Bukowina Tatrzanska.png

  Rekreacja[]

  Narty[]

  Na terenie gminy uruchomiono wiele ośrodków narciarskich, m.in.:

 • w Bukowinie m.in.:
 • Stacja Narciarska Turnia na Wierchu Olczańskim, z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym
 • Stacja Narciarska Rusiń-Ski na Wierchu Rusińskim, z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym
 • w Białce Tatrzańskiej m.in.:
 • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej z m.in. 4 wyciągami krzesełkowymi
 • Wyciągi Narciarskie Bania w Białce Tatrzańskiej z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym i
 • Stacja Narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej (1 wyciąg krzesełkowy i 4 wyciągi orczykowe).
 • Wszystkie 3 objęte są wspólnym systemem karnetów, tzw. „Tatra Ski”, wraz z poniższym ośrodkiem w Jurgowie.
 • w Jurgowie:
 • Stacja Narciarska Jurgów z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym
 • w Czarnej Górze m.in.:
 • Ośrodek Narciarski Koziniec z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym
 • Stacja Narciarska Grapa-Litwinka z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym.
 • Aquaparki[]

 • w Bukowinie wybudowano kompleks basenów zasilanych wodą ze źródeł termalnych Terma Bukowina o powierzchni lustra wody 1 885 m²
 • w Białce u stóp wyciągów Kotelnica i Bania 16 czerwca 2011 r. oddano do użytku kompleks Terma Bania o powierzchni 1 383 m².
 • Sąsiednie gminy[]

  Biały Dunajec, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Poronin, Szaflary, Zakopane. Gmina sąsiaduje ze Słowacją.

  Stacja Narciarska Turnia w Bukowinie Tatrzańskiej – ośrodek narciarski położony w Bukowinie Tatrzańskiej w Pogórzu Spisko-Gubałowskim na północno-wschodnim zboczu grzebietu, którym idzie ulica Wierch Olczański. Stacja dysponuje wyciągiem krzesełkowym (Turnia), jednak jest elementem większego kompleksu narciarskiego o wspólnej nazwie Olczań-ski, będącego wspólnym przedsięwzięciem 5 przedsiębiorców, którzy uzgodnili stosowanie wspólnego karnetu w całym kompleksie. Jest to najbardziej popularny ośrodek narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej.Województwo nowosądeckie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 - 1998. Położone w południowej części Polski, przy granicy ze Słowacją. Graniczyło od wschodu z województwem krośnieńskim, od północy z tarnowskim i krakowskim, a od zachodu z bielskim. Siedzibą władz województwa był Nowy Sącz.

  Przypisy

  Bukowina Tatrzańska – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyciągi Narciarskie Bania w Białce Tatrzańskiej – kompleks tras narciarskich położony w Białce Tatrzańskiej w gminie Bukowina Tatrzańska na wschodnim zboczu Kotelnicy (918 m n.p.m.) i Wysokiego Wierchu (934 m n.p.m.).
  Stacja Narciarska Jurgów – kompleks tras narciarskich położony na południe od Jurgowa w południowo-zachodniej części Polskiego Spiszu na granicy polsko-słowackiej (200 m od granicy) na zachodnim zboczu Górkowego Wierchu (1 046 m n.p.m.) u stóp Tatr Bielskich. Stacja znajduje się na wysokości 831 m n.p.m.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Stacja Narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej – kompleks tras narciarskich położony w Białce Tatrzańskiej w gminie Bukowina Tatrzańska na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m n.p.m).
  Powiat tatrzański – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zakopane.
  Spisz (łac. Scepusium, słow. Spiš, niem. Zips, węg. Szepes) – region historyczny. Region ten leży w Centralnych i Wewnętrznych Karpatach Zachodnich, w dorzeczu górnego Popradu, górnego Hornádu oraz w części dorzecza Dunajca (na wschód od Białki). Na północnym zachodzie Spisz sąsiaduje z Podhalem, na północy z ziemią sądecką, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abovem i Gemerem, na południowym zachodzie z Liptowem (zobacz: Regiony Słowacji).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.