• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buka - wezyr Ichanidów

  Przeczytaj także...
  Wezyr (arab. وزير) – od czasów Abbasydów najważniejszy urząd na dworze kalifów. Wzrost znaczenia wezyra miał związek z przyjęciem przez Abbasydów ceremoniału orientalnego, który uniemożliwiał władcy bezpośrednie komunikowanie się z poddanymi, co spowodowało, że wezyr stał się wyrazicielem woli kalifa. Wezyr już od czasów Omajadów, stał na czele kancelarii państwa, przez którą przechodziły dekrety kalifów.Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.
  Ilchanidzi (albo Hulagidzi) – dynastia pochodzenia mongolskiego rządząca w latach 1256-1335 państwem powstałym w wyniku rozpadu imperium mongolskiego na terenach Bliskiego Wschodu. Jej nazwa pochodzi od tytułu „ilchan”, używanego przez jej władców, których nazywa się czasem także Hulagidami, od imienia założyciela dynastii.

  Buka (pers. Būqā) (? - styczeń 1289) mongolski dowódca i wezyr ilchana Arguna.

  Fars – ostan w południowo-zachodnim Iranie. Stolicą jest Sziraz. Od nazwy tego regionu pochodzi dawniejsze określenie całego Iranu – Persja.Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.

  Ilchanida Argun w trakcie swojej pierwszej próby obalenia wuja Tokudara został pokonany w pobliżu miasta Rej w maju 1284 roku. Uciekł wtedy na wschód, gdzie zebrał nowe siły - przyłączył się do niego wtedy m.in. Buka, dawny gubernator w Azji Mniejszej. Po ostatecznym zwycięstwie Arguna Buka został mianowany przez niego wezyrem, przy czym jego postanowienia miały mieć moc taką samą jak postanowienia władcy, został on jednak zobowiązany do działania w porozumieniu ze swoim starym przyjacielem i poprzednim wezyrem, Szamsoddinem Mohammadem Dżowajnim. Rychło doszło do sporów pomiędzy tymi dwoma, i ostatecznie Buka doprowadził do procesu i śmierci Dżowajniego. Niedługo później został wysłany z misją stłumienia buntu w Farsie, gdzie księżniczka Abesz Chatun ciągle rządziła jako atabeg. Po jej usunięciu skargi na niego zaczęły docierać z Farsu do ilchana. Buka planował rebelię, lecz wkrótce musiał uciekać. Został schwytany i postawiony przed Argunem, a ostatecznie wraz z grupą swych zwolenników stracony w styczniu 1289 roku. Oddziałom wojska pozwolono na splądrowanie jego posiadłości.

  Atabeg – tytuł seldżucki nadawany wychowawcy synów sułtana lub namiestnikowi prowincji. Atabeg podlegał sułtanowi, ale stał w hierarchii wyżej niż chan. Słowo atabeg można przetłumaczyć jako "ojciec księcia". Tytuł ten był powszechny wśród Seldżuków od XI do XIII wieku. Z czasem miano atabega oznaczało tytuł dygnitarza. W Egipcie mameluków natomiast atabeg był wysokim rangą oficerem. Po upadku Seldżukidów i sułtanatu mameluków tytuł ten był używany sporadycznie.Bertold Spuler (ur. 5 grudnia 1911 w Karlsruhe, zm. 6 marca 1990 w Hamburgu) – niemiecki historyk i orientalista. Znawca dziejów Mongołów.

  Linki zewnętrzne[]

 • B. Spuler: BŪQĀ (ang.). Encyclopaedia Iranica. [dostęp 31 lipca 2010].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.