• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buick  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Buick Master Six – samochód osobowy produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 1904 – 1911. Serię modelową tworzyły różne linie modelowe przyporządkowane różnym wersjom nadwoziowym. Buick Centurion − samochód osobowyklasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 1971 − 1973.
  Buick Regal Sportback

  Buick – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren działający od 1903 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.

  Buick Reatta - pierwszy dwumiejscowy model Buicka od czasów sprzedawanego w latach 40. modelu 46. Reatta był to ręcznie wykonywany, luksusowy samochód sportowy produkowany w Lansing Craft Centre znajdującej się w Lansing. Sprzedawany był przez należącą do General Motors firmę Buick w latach 1988 - 1991. Podobnie jak Cadillac Allanté oparty był na skróconej wersji platformy podwoziowej GM E, której używały Cadillac Eldorado, Oldsmobile Toronado a przede wszystkim Buick Riviera, z którym Reatta dzieli zaawansowaną elektronikę oraz wykończenie wnętrza.Chevrolet Sail – samochód osobowy klasy miejskiej produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 2000 – 2005 oraz pod amerykańską marką Chevrolet od 2005 roku. Od 2014 roku produkowana jest trzecia generacja modelu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Historia znaku towarowego Buick sięga jeszcze XIX wieku, kiedy to David Dunbar Buick w ramach firmy Buick & Sherwood z powodzeniem zdobył popularność wśród amerykańskich konsumentów za pomocą urządzeń sanitarnyh - głównie wanien. Na przełomie lat 90. XIX wieku i początku XX wieku, David Dunbar Buick zainwestował swoje prywatne środki w rozwój samochodów ze silnikiem spalinowym. Skutkiem tego było powstanie marki samochodowej Buick w maju 1903 roku.

  Buick Encore GX – samochód osobowy typu crossover klasy kompaktowej produkowany pod amerykańską marką Buick od 2019 roku. Buick Park Avenue – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 1990 – 2005.

  Już 5 lat po powstaniu markę Buick kupił koncern General Motors, który pozostał właścicielem producenta po dziś dzień. W drugiej połowie XX. wieku Buick wyspecjalizował się w produkcji dużych, luksusowych sedanów, coupe i kabrioletów, które w gamie GM były pozycjonowane poniżej bardziej prestiżowego Cadillaca.

  Chevrolet Volt – hybrydowy samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet w latach 2010 – 2019. Buick Roadmaster – samochód osobowy produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 1936 – 1958. Powstało siedem generacji tego modelu.

  Rynek chiński i jego dominacja[ | edytuj kod]

  W latach 90. Buick rozpoczął inwestować fundusze w rozwój i produkcję swoich modeli na rynku chińskim, gdzie w kolejnych latach samochody marki zdobyły dużą popularność. Jednym z pierwszych modeli Buicka wytwarzanych przez spółkę typu joint venture GM-Shanghai był model Century, którego produkcja ruszyła w 1999 roku.

  Buick LeSabre - samochód osobowy segmentu E produkowany w latach 1959-2005 przez firmę Buick należącą do koncernu General Motors.Buick Estate – nazwa luksusowych kombi produkowanych przez firmę Buick. Po raz pierwszy została użyta w roku 1940. Przez cały okres produkcji model doczekał się wielu modyfikacji. Do napędu używano widlastych silników ośmiocylindrowych, w tym motoru diesla. Modele z lat 1974-1976 były największymi kombi jakie kiedykolwiek zbudowano.

  Z czasem, ofertę zaczęły lokalnie uzupełniać konstrukcje nieoferowane w rodzimym USA, zapożyczane od innych marek General Motors, jak Opel czy Holden. W drugiej dekadzie XXI wieku potencjał marki okazał się tak duży w Chinach, że producent rozpoczął konstruować samodzielne konstrukcje specjalnie z myślą o rynku chińskim - pierwszym takim modelem była druga generacja Buicka Excelle w 2014 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu.

  Pozycja Buicka w Chinach w ciągu pierwszych dwóch dekad obecności urosła kilkukrotnie. W 1999 roku sprzedano 150 tysięcy samochodów, w 2006 roku popularność marki przerosła Stany Zjednoczone, a w 2015 roku po raz pierwszy roczna sprzedaż przekroczyła 1 milion sztuk. W 2016 roku już 80% światowej sprzedaży marki dotyczyła rynku Chin i Tajwanu.

  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).Chevrolet Lacetti – samochód klasy kompakt produkowany od 2003 roku przez GM Daewoo. Na początku produkcji (lata 2003/2004) w pojazd ten sprzedawano jako Daewoo Lacetti (hatchback) i Daewoo Nubira (sedan i kombi), ale w związku z bankructwem producenta i utworzeniem spółki z General Motors w większości krajów świata zaczęto oferować te samochody pod innymi wieloma nazwami i markami, w Europie przykładowo model występował pod nazwą Chevrolet Lacetti.

  Marginalizacja marki na rodzimym rynku[ | edytuj kod]

  Wraz z intensywnym rozwojem popularności marki Buick w Chinach na przełomie XX i XXI wieku, firma zaczęła tracić jednocześnie na popularności w rodzimych Stanach Zjednoczonych. W czasie gdy w 2002 roku roczna sprzedaż wynosiła 432 tysiące sztuk, w 2009 roku, kiedy to w międzyczasie oferta została okrojona z wielu modeli, spadła ona do poziomu niemal czterokrotnie niższego - do 105 tysięcy sztuk. Odświeżenie gamy modelowej w ramach restrukturyzacji po kryzysie finansowym pozwoliła poprawić wyniki sprzedażowe, jednak wzrost sprzedaży trwał jedynie do 2016 roku, kiedy to osiągnął 230 tysięcy rocznie sprzedanych sztuk. Dalej, popularność Buicka ponownie zaczęła spadać, a wraz z nią - w amerykańskiej ofercie marki ponownie zaczęły znikać modele. W międzyczasie, w Chinach marka sprzedawała już czterokrotnie więcej samochodów rocznie, z roku na rok umacniając swoją pozycję. Marginalizacja marki Buick w rodzimych Stanach Zjednoczonych i spadek jej znaczenia na przestrzeni lat stały się fenomenem, które szeroko opisano wielokrotnie w różnych amerykańskich mediach.

  Buick Wildcat - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Buick w latach 1963-1970. Następca modelu Invicta. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet i 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez automatyczną bądź manualną skrzynię biegów. Został zastąpiony przez model Centurion.Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.

  Trwające od 2016 roku redukcje w ofercie modelowej marki w Ameryce Północnej obejmowały głównie samochody osobowe. Po wycofaniu modelu Verano, w kolejnych latach z oferty zniknęły także takie modele, jak Buick LaCrosse czy Cascada. Przełomowym momentem okazało się jednak ogłoszenie w grudniu 2019 planów wycofania ze sprzedaży modelu Regal, który był ostatnim klasycznym samochodem osobowym w ofercie. Od 2020 roku po raz pierwszy w historii Buick stanie się w Ameryce Północnej producentem oferującym jedynie SUV-y i crossovery.

  Buick Park Avenue – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod amerykańską marką Buick w latach 2007 – 2012. Buick Century – samochód osobowy klasy luksusowej, a następnie klasy wyższej produkowany w latach 1936 – 1942, 1954 – 1958 oraz 1973 – 2004.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Buick Special - samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Buick w latach 1936-1958 i 1961-1973. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników R6, V6 oraz V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez automatyczną bądź manualną skrzynię biegów.
  Buick Encore – samochód osobowy typu crossover klasy aut miejskich produkowany pod amerykańską marką Buick od 2012 roku. Od 2019 roku produkowana jest druga generacja modelu.
  Buick Excelle – samochód osobowy klasy kompaktowej, a następnie klasy aut miejskich produkowany pod amerykańską marką Buick od 2003 roku. Od 2018 roku produkowana jest druga generacja modelu.
  Buick Excelle GT – samochód osobowy klasy kompaktowej produkowany pod amerykańską marką Buick od 2009 roku. Od 2015 roku produkowana jest druga generacja modelu.
  Buick Rendezvous – model samochodu sportowo-użytkowego sprzedawanego przez należącą do koncernu General Motors firmę Buick. Na rynek został wprowadzony wiosną 2001 jako rocznik 2002.
  Buick Velite - prototyp sportowego samochodu osobowego skonstruowany przez amerykańską firmę Buick. Powstał jako 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu użyto doładowanego silnika V6 o pojemności 3,6 litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 6-biegową automatyczną skrzynię biegów.
  Buick Regal - model średniej wielkości samochodu produkowany w latach 1973-2004 przez należącą do koncernu General Motors firmę Buick. Został zastąpiony modelem LaCrosse.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.952 sek.