• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Buer

  Przeczytaj także...
  Lemegeton lub Mniejszy Klucz Salomona (Clavicula Salomonis, Clavicula Salomonis Regis) – anonimowy XVII-wieczny grimoire i jedna z najbardziej popularnych demonologicznych ksiąg.Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.
  Aleister Crowley, właśc. Edward Alexander Crowley (ur. 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, zm. 1 grudnia 1947 w Hastings) – brytyjski okultysta, mistyk, szachista i alpinista. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowleya filozoficzno-mistycznych poglądów. Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu (Thelema).
  Buer według Słownika wiedzy tajemnej Collina de Plancy.
  Pieczęć Buera wg Goecji Crowleya i Mathersa.

  Buer – w tradycji okultystycznej, demon drugiego rzędu, przywódca (prezydent) piekła. Rozporządza 50 legionami duchów. W Sztuce Goecji jest dziesiątym, a w Pseudomonarchii Daemonum siódmym duchem.

  Mobile Suit Gundam SEED (lub Gundam SEED, jap.: 機動戦士ガンダムSEED; Kidou Senshi Gundam SEED) - telewizyjny serial anime z gatunku mecha. Jest to kolejna produkcja z długiego ciągu Gundamów, rozpoczętego w 1979, ale akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości określanej jako Cosmic Era (Era Kosmiczna). Serial składa się z 50 odcinków, nadawanych przez stację JNN między 5 października 2002 a 27 września 2003.Collin de Plancy fr: kɔlɛ̃ də plɑ̃si (właściwie Jacques Albin Simon Collin de Plancy ur. 30 stycznia 1793, zm. 13 stycznia 1881) – francuski pisarz i okultysta. Urodzony w 1793 roku w Plancy-l’Abbaye. Publikował pod ponad dwudziestoma pseudonimami.

  W | edytuj kod]

  By go przywołać i podporządkować potrzebna jest jego pieczęć, która według Sztuki Goecji powinna być zrobiona z rtęci.

  Jest nauczycielem filozofii natury, filozofii moralnej, logiki, a także zielarstwa i botaniki. Potrafi przywrócić zdrowie chorym.

  Ukazuje się pod postacią strzelca, w czasie gdy słońce znajduje się w tym znaku zodiaku. Posiada głowę lwa oraz pięć koźlich nóg, które pozwalają mu poruszać się w każdym kierunku. Jest również bardzo atrakcyjny.

  Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych"). Demon (stgr. δαίμων daimon – dosłownie ten, który coś rozdziela lub ten, który coś przydziela, także: nadprzyrodzona potęga, dola; łac. daemon) – istoty występujące w wielu wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową; istoty o cechach na wpół ludzkich, na wpół boskich; najczęściej są to nieprzyjazne człowiekowi duchy, związane pierwotnie z pojęciem nieczystości sakralnej.

  W | edytuj kod]

  W grach:

 • Pojawia się w serii gry Final Fantasy, czasami nazywany jest Buel.
 • Pojawia się w grach Castlevania: Dawn of Sorrow oraz Castlevania: Aria of Sorrow jako demon.
 • Jest prezydentem piekła w grze fabularnej Arkanun.
 • Pojawia się w grze GrimGrimoire.
 • Pierwszym bossem w grze Tales of Destiny 2 jest Buer.
 • W grze fabularnej Dungeons & Dragons w dodatku Tome of Magic: Pact, Shadow, and True Name Magic potwór "Roving Mauler" wygląda tak samo jak Buer.
 • W serwisie Gaia Online w "The Nightmare" nasz awatar może przybrać maskę lub wygląd Buera.
 • W literaturze:

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Sabnok – w tradycji okultystycznej, demon, markiz piekła. Znany również pod imionami Sabnock, Sab Nac, Sabnac, Sabnak, Sabnach, Sabnack, Sabnacke, Salmac, Salmak, Savnok i Savnock. Rozporządza 50 legionami duchów. W Sztuce Goecji jest czterdziestym trzecim, a w Pseudomonarchii Daemonum trzydziestym czwartym duchem.
 • W komiksie Hellblazer jest przedstawiany jako demon piekielny torturujący małe dzieci, psy, mrówki i małe ssaki. Jest przeciwnikiem Johna Constantine.
 • Alan Moore w swoim komiksie Promethea przedstawił Buera jako demona ze Sztuki Goecji, który atakuje tytułowego bohatera na rozkaz Ben Solomona.
 • Pojawia się w pierwszym numerze komiksu Bena Templesmitha Wormwood: Gentleman Corpse.
 • Pojawia się w serii japońskich komiksów Stray Little Devil Kotaro Moriego.
 • Graham Greene w swej powieści W Brighton słowem "Buer" określa prostytutki.
 • W muzyce:

  Andras – w tradycji okultystycznej, sześćdziesiąty trzeci duch Goecji. By go przywołać i podporządkować, potrzebna jest jego pieczęć, która według Goecji powinna być zrobiona ze srebra.Henry Graham Greene (ur. 2 października 1904 w Berkhamsted, zm. 3 kwietnia 1991 w Vevey) – angielski powieściopisarz i dramaturg. Autor powieści psychologicznych, często z sensacyjną akcją wykorzystywaną dla ukazania problematyki etyczno-religijnej. Zaliczany jest do twórców o światopoglądzie katolickim. Pracował także jako dziennikarz i krytyk.
 • Wizerunek Buera pojawia się także na obrazku płyty Blessed Are the Sick amerykańskiej deathmetalowej grupy Morbid Angel.
 • Inne:

 • W telewizyjnym serialu Mobile Suit Gundam SEED Buer to jeden z trzech narkotyków, pozostałe dwa to Sabnak i Andras (także demony ze Sztuki Goecji).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • MacGregor Mathers, Aleister Crowley: Goecja wg Aleistera Crowleya. Dariusz Misiuna (oprac. i tłum.). Wrocław: FOX, 2000, s. 60. ISBN 83-913114-5-7.
 • Collin de Plancy: Słownik wiedzy tajemnej. Warszawa-Kraków: Oficyna Wydawnicza POLCZEK Polskiego Czerwonego Krzyża, 1993, s. 29. ISBN 83-85272-11-9.
 • Pseudomonarchia Daemonum (łac. Fałszywa Monarchia Demonów lub Fałszywe Królestwo Demonów) – grymuar z 1577 roku, autorstwa holenderskiego okultysty i uczonego, Johanna Weyera (1515-1588), opisujący hierarchiczną strukturę piekła.Awatar (także avatar) – reprezentacja uczestników światów wirtualnych. Dotyczy zarówno rzeczywistych ludzi uczestniczących za ich pomocą w tych światach jak i postaci generowanych przez samo oprogramowanie. Awatary są używane głównie na forach dyskusyjnych, a także w grach komputerowych (zwłaszcza RPG, MMORPG i FPP) oraz rzeczywistości wirtualnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Final Fantasy (jap. ファイナルファンタジー, Fainaru Fantajī) – japońska seria gier, filmów i mangi z gatunku fantasy, stworzona przez Hironobu Sakaguchiego i produkowana przez firmę Square Enix (przed 2003 przez Square). Seria skupia się głównie na grach, które łączą w sobie gatunki fantasy i fantastykę naukową, a w kwestii rozgrywki cechują je rozbudowane elementy charakterystyczne dla japońskich gier fabularnych. Pierwsza gra, wydana w 1987 roku na platformę NES, została pomyślana jako ostatni tytuł niemającego wcześniej sukcesów Square. Tytuł ten jednak okazał się na tyle udany, że uratował firmę od bankructwa i dał jej możliwość stworzenia kolejnych sequeli i różnych spin-offów nieklasyfikujących się już do gatunku jRPG, a np. do taktycznych gier fabularnych, fabularnych gier akcji, MMORPG, wyścigowych, bijatyk czy rytmicznych.
  Sigil (l.mn. sigile) to symbol stworzony dla specyficznego celu magicznego. Termin ten pochodzi z łacińskiego słowa sigillum, co oznacza "pieczęć". Przykładem samej idei sigili mogą być nordyckie runy.
  Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).
  Samuel Liddell MacGregor Mathers, (ur. 8 lub 11 stycznia 1854, zm. 5 lub 20 listopada 1918 w Paryżu) – angielski okultysta, mag, jedna z najbardziej wpływowych postaci nowożytnego okultyzmu. Najbardziej znany jest jako założyciel Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku.
  Blessed Are the Sick – drugi album amerykańskiej grupy muzycznej Morbid Angel. Wydawnictwo ukazało się 5 czerwca 1991 roku nakładem Earache Records.
  Boss (z ang., dosłownie szef) – w grach komputerowych określenie unikalnego i szczególnie wymagającego przeciwnika, którego pokonanie zazwyczaj oznacza zwieńczenie pewnego etapu gry. Ten rodzaj komputerowych oponentów można spotkać najczęściej w grach akcji, zręcznościowych, platformowych, strzelaninach, a także fabularnych.
  Hellblazer – seria komiksowa, wydawana w Stanach Zjednoczonych jako miesięcznik od stycznia 1988 do lutego 2013 przez DC Comics w ramach imprintu Vertigo (łącznie ukazało się 300 numerów serii). Głównym bohaterem komiksu jest Anglik, John Constantine, egzorcysta i uliczny mag.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.