• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Budynek Stacji Pomp Wodociągu Miejskiego w Radomiu

  Przeczytaj także...
  Radzymin – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, miasto położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 17 km od granic Warszawy 25 km od jej centrum. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.Suwnica – dźwignica pracująca w ruchu przerywanym wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania: wciągarka lub wciągnik. Przeznaczona do przemieszczania materiałów w pionie i poziomie w przestrzeni ograniczonej długością toru jazdy, wysokością podnoszenia i opuszczania oraz szerokością mostu.
  Zabytek – w języku potocznym jest to każdy wytwór działalności człowieka, będący świadectwem minionej epoki (pamiątką przeszłości), posiadający wartość historyczną, artystyczną, naukową lub emocjonalną, przy czym kryterium czasu powstania, choć najważniejsze, nie przesądza o zdefiniowaniu zabytku. Nauki humanistyczne, a w szczególności historia sztuki nie stworzyły jednej, uniwersalnej definicji zabytku przydatnej wszystkim naukom.

  Budynek Stacji Pomp Wodociągu Miejskiegozabytkowy budynek znajdujący się w Radomiu przy ulicy 25 Czerwca 70.

  Historia[edytuj kod]

  Modernistyczny budynek powstał w latach 1926-1928 jako część systemu wodociągów miejskich, wybudowanych w latach 20. XX wieku w oparciu o projekt Williama H. Lindley’a z 1912 roku. Obok wieży ciśnień był jednym z dwóch charakterystycznych obiektów sieci wodociągowej, zbudowanych według projektu warszawskiego architekta Feliksa Michalskiego, autora m.in. projektu odbudowy Radzymina po zniszczeniach wojennych. Budynek wciąż pełni swoją pierwotną funkcję.

  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.Posadzka – w architekturze, zewnętrzna, wierzchnia, ostatnia warstwa podłogi, będąca jej wykończeniem, często o charakterze dekoracyjnym.

  Architektura[edytuj kod]

  Budynek jest pierwszym obiektem w Radomiu wybudowanym w stylistyce modernistycznej. Na elewacji frontowej umieszczono napis:

  STACJA POMP
  WODOCIĄGU MIEYSKIEGO

  Zachował się pierwotny układ wnętrz i ich wyposażenie - w sali filtrów posadzka, spiralne schody i suwnica, a w części biurowej klatka schodowa.

  Przypisy

  1. red. M. Olifirowicz, Encyklopedia Radomia, Radom 2009, s. 278-289
  2. Radomskie wodociągi: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Wodociągi Miejskie w Radomiu.
  3. A. Lis, Feliks Michalski (1879-1946): Meandry mazowieckiej architektury, Warszawa 2012, s. 6
  4. Kolejny Zabytek w Radomiu. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.Ulica 25 Czerwca w Radomiu – ulica w dzielnicy Śródmieście. Łączy ulicę Beliny-Prażmowskiego z ulicą Struga. Krzyżuje się z ulicami Waryńskiego, Zacisze, Sienkiewicza, Słowackiego, Dzierzkowską, Żeromskiego, Curie-Skłodowskiej, Kelles-Krauza, Partyzantów, Wysoką, Wodną oraz Filtrową. Jedna z najdłuższych ulic radomskiego Śródmieścia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William Heerlein Lindley (ur. 30 stycznia 1853 w Hamburgu zm. 30 grudnia 1917 w Londynie) – brytyjski inżynier, który na przełomie XIX i XX w. wraz ze swym ojcem Williamem oraz samodzielnie tworzył systemy wodno-kanalizacyjne w wielkich miastach Europy.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.