• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bubnowyj Walet

  Przeczytaj także...
  Aleksandr Iwanowicz Kuprin (ros. Александр Иванович Куприн; ur. 26 sierpnia/7 września 1870 w Narowczacie, Rosja - zm. 25 sierpnia 1938 w Leningradzie, ZSRR) - pisarz rosyjski.Katorga (ros. Каторга, z greckiego κάτεργον keteirgon zmuszać) – ciężka praca fizyczna, często ponad ludzkie siły. Katorga była często karą dla osób, represjonowanych z przyczyn politycznych w Rosji. Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym z 1847 roku, zesłanie i katorga były karami powszechnie wymierzanymi uczestnikom zrywów narodowościowych i wyzwoleńczych. Po dojściu do władzy bolszewików zesłanie i katorgę zastąpiły zsyłki i łagry Gułag-u.
  Kubizm – kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.
  А. Lientułow: Kobieta z gitarą, 1913

  Bubnowyj Walet (ros. "walet karowy") – moskiewska grupa malarzy, związana z ruchem futuryzmu rosyjskiego nawiązująca w swej twórczości do współczesnego malarstwa francuskiego, zwłaszcza do wczesnego kubizmu. Nazwa grupy artystycznej „Walet Karo” nawiązuje do przedrewolucyjnego określenia katorżników, na których odzieży na plecach naszywano czarny romb, piętnujący wyrzutków społeczeństwa.

  Michaił Łarionow (ur. 3 czerwca 1881 w Tyraspolu, zm. 10 maja 1964 w Fontenay-aux-Roses, blisko Paryża) − rosyjski malarz i scenograf.Futuryzm (łac. futurus – przyszły) – awangardowy kierunek w kulturze (zwłaszcza w literaturze), który narodził się we Włoszech na początku XX wieku. Założeniem futuryzmu było „patrzenie w przyszłość”, odrzucanie przeszłości i tradycji. Futuryzm w swoim żywiołowym manifeście proponował unicestwienie akademii, bibliotek i muzeów, winnych jego zdaniem utrzymywania i utrwalania kultury przestarzałej i niedołężnej, a przez to szkodliwej i niebezpiecznej. Futuryści zawładnęli w pełni sferą estetyki. Wierzyli w profetyczną rolę artysty, którego uznawali za prawdziwego przewodnika duchowego i demiurga nowego społeczeństwa.

  Do grupy tej, działającej w zmiennym składzie w latach 1909-1917, należeli:

  Kazimierz Malewicz (ur. 11 lutego/23 lutego 1879 w Kijowie, zm. 15 maja 1935 w Leningradzie) – rosyjski malarz i teoretyk sztuki, pochodzenia polskiego, przedstawiciel rosyjskiej awangardy artystycznej, twórca suprematyzmu.Olga Rozanowa (ros. Ольга Владимировна Розанова, ur. 3 lipca 1886 w Mielenkach, (Obwód włodzimierski), zm. 8 listopada 1918 w Moskwie) – rosyjska malarka, poetka i teoretyczka sztuki, tworząca w stylach suprematyzmu, neoprymitywizmu i kubofuturyzmu.
 • Piotr Konczałowski
 • Aristarch Lientułow
 • Michaił Łarionow
 • Ilja Maszkow
 • Kazimierz Malewicz
 • Olga Rozanowa
 • Aleksandra Ekster
 • Aleksander Kuprin
 • Dawid Burliuk
 • Władimir Burliuk
 • Bibliografia[]

 • Krystyna Zwolińska, Zasław Malicki, Mały Słownik Terminów Plastycznych, Warszawa 1993.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Aleksandra Ekster ukr. . Олекса́ндра Олекса́ндрівна Е́кстер, Ołeksandra Ołeksandriwna Ekster (ur. 6 stycznia 1882 w Białymstoku, zm. 17 marca 1949 w Fontenay-aux-Roses koło Paryża) – artystka, pedagog, przedstawicielka ukraińskiej awangardy (kubofuturyzm, suprematyzm). Zajmowała się malarstwem oraz sztuką użytkową, pracowała w teatrach i na planach filmowych jako scenarzystka. Miała ogromny wpływ na rozwój sztuki nie tylko ukraińskiej, ale i europejskiej.Dawid D. Burluk (ur. 21 lipca 1882, zm. 15 stycznia 1967 w Nowym Jorku) – rosyjski malarz i poeta, współzałożyciel ugrupowania artystycznego Bubnowyj Walet, uczestnik wielu wystaw malarstwa nowoczesnego w Rosji i za granicą, m.in. z grupą Der Blaue Reiter. Jeden z organizatorów ruchu futurystycznego. Współautor manifestu kubofuturyzmu Poszczoczina obszestwiennomu wkusu (1912), wydawca utworów W.W. Chlebnikowa. Przyjaciel i mentor Włodzimierza Majakowskiego. Od 1920 na emigracji. W latach 1933-1966 wydawał pismo Color and Rhyme.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ilja Maszkow(ros. Илья Иванович Машков) (ur. 29 lipca 1881 we wsi Michajłowskiej-nad-Donem, Obwód Wojska Dońskiego, zm. 20 marca 1944 w Moskwie) – rosyjski malarz, członek grupy Bubnowyj Walet, zasłużony działacz sztuki Rosyjskiej Federacyjnej SSR.
  Aristarch Lentułow (ros. Аристарх Васильевич Лентулов) (ur. 4 stycznia/16 stycznia 1882 we wsi Worona w guberni penzeńskiej, zm. 15 kwietnia 1943 w Moskwie) — rosyjski i radziecki malarz, scenograf i pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.