• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brzeg Dolny - gmina

  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Rezerwat przyrody Jodłowice – rezerwat przyrody położony niedaleko Brzegu Dolnego (powiat wołowski, województwo dolnośląskie).
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Brzeg Dolnygmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Siedziba gminy to Brzeg Dolny.

  Według danych z 2014 gminę zamieszkiwało 16 024 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Brzeg Dolny ma obszar 94,4 km², w tym:

  Brzeg Dolny (niem. Dyhernfurth) – miasto w woj. dolnośląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzeg Dolny. Historycznie leży Dolnym Śląsku. Miasto położone jest na prawym brzegu Odry, w odległości 31 km na północny zachód od Wrocławia stanowiąc tym samym przedłużenie miejsko-przemysłowej aglomeracji wrocławskiej.Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.
 • użytki rolne: 50%
 • użytki leśne: 32%
 • Gmina stanowi 13,99% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 2014:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Brzeg Dolny w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Brzeg Dolny.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy częściowo znajduje się rezerwat przyrody Jodłowice chroniący fragment lasu mieszanego z udziałem jodły występującej na północnej granicy swego zasięgu.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bukowice, Godzięcin, Grodzanów, Jodłowice, Naborów, Pogalewo Małe, Pogalewo Wielkie, Pysząca, Radecz, Stary Dwór, Wały, Żerków, Żerkówek.

  Gmina Wołów – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Miękinia, Oborniki Śląskie, Środa Śląska, Wołów

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Pogalewo Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Miękinia (dawn. 3 gminy: Przedmoście, Lutynia i Mrozów) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim.
  Naborów (niem. Neudorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Jodłowice, dawna nazwa niemiecka Tannwald – wieś widlicowa w Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny. Położona w dolinie potoku Jodłowa Woda, na skraju Wysoczyzny Rościsławickiej, 5 km od Brzegu Dolnego w kierunku wschodnim i 30 km od Wrocławia w kierunku północno-zachodnim. Otoczona lasami, w których swój bieg zaczyna potok Jodłówka.
  Stary Dwór – (niem. Althof) wies ulicówka położona w województwie dolnośląskim, powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny. Usytuowana w dolinie rzeki Odry, wzdłuż potoku Jodłowa Woda, zwanego Jodłówką, 5 km na wschód od Brzegu Dolnego i 30 km na północny zachód od Wrocławia, przy trasie nr 341 łączacej Pęgów z Lubiążem. Miejscowość jest typowym przykładem wsi dolnośląskich – stosunkowo gęsta zabudowa, wzdłuż jednej ulicy. We wsi znajduje sie przydrożna kaplica z początków XX wieku, boisko piłkarskie lokalnej drużyny futbolowej oraz sklep ogólnospożywczy. Do ciekawostek należą resztki młyna wodnego.
  Pogalewo Małe – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny.
  Radecz (niem.: Seifersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.