• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brzeźno Szlacheckie

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Straż Graniczna (SG) – jednolita, umundurowana, w pełni zawodowa formacja typu policyjnego. Została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). Wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Nadzór nad formacją sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych. Komendant Główny Straży Granicznej jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach ochrony granicy państwowej.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Brzeźno Szlacheckie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brzézno Szlachecczé; niem. Adlig Briesen) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim w regionie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica, położona wśród jezior, lasów i wniesień morenowych - do 200 m n.p.m. Na wschód od miejscowości znajduje się jezioro Wiejskie. Wieś jest siedzibą sołectwa Brzeźno Szlacheckie, w którego skład wchodzą również miejscowości Bukowo, Janowo, Kocieł, Nowe Brzeźno i Stare Brzeźno. Brzeźno Szlacheckie jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Wzgórza morenowe – naturalne wzniesienia terenu, o niewielkich wysokościach i łagodnych zboczach. W Polsce występują głównie na pojezierzach jako efekt działalności lodowca. W Polsce najwyższym wzniesieniem morenowym jest Wieżyca na Pomorzu.Stare Brzeźno (kaszb. Stôré Brzézno) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica na obszarze Kaszub zwanym Gochami, 1,2 km na południowy wschód od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.

  Nazwa[]

 • 1374 - Bryse
 • 1492 - Bresen
 • 1570 - Brziszno
 • 1664 - Brzeźno Polskie
 • 1807 - Brzezno
 • 1818 - Adlig Briesen
 • 1920 - Brzeźno Szlacheckie
 • Inne miejscowości o nazwie Brzeźno: Brzeźno

  Historia[]

  Brzeźno Szlacheckie jest starym siedliskiem kaszubskiej szlachty zagrodowej (Brzezińscy). Do 1919 roku miejscowość znajdowała się pod administracją zaboru pruskiego nazywała się wówczas Briesen, a później Adelig Briesen. Z tym okresem związany jest epizod walki o granice, regulacja wersalska pozostawiała okolice Brzeźna Szlacheckiego po stronie Niemiec. Sprzeciwiła się temu jednak zdecydowanie miejscowa ludność, przesuwając ustaloną już granicę niemiecko-polską o kilka kilometrów dalej na zachód. W okresie 20. lecia międzywojennego wieś należała do ówczesnego powiatu chojnickiego. W Brzeźnie znajdował się do 1 września 1939 roku komisariat Straży Granicznej. Znajduje się tam także XVIII-wieczny kościół.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Borzyszkowy (kaszb. Bòrzëszkòwë lub też Bòrëszkòwë, Bòrzëszczi, Bòrëszkòwa, Bòrzëszkòwò, niem. Borczyskowo, dawniej Borriskowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Borzyszkowskim w części Kaszub zwanej Gochami. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borzyszkowy" w którego skład wchodzą również miejscowości Biedolewo, Brzósk, Głodowo i Holandia. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W centrum miejscowości znajduje się oryginalny drewniany kościół.

  Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Brzeźno Szlacheckie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

  Kultura[]

  Pamiątkowy obelisk

  Tu odbywają się organizowane przez Starostwo Powiatowe w Bytowie, Urząd Marszałkowski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego widowiska plenerowe upamiętniające udział Kaszubów w Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r.

  W 1983 roku w rocznicę udziału miejscowej szlachty (w ramach chorągwi pomorskich) w odsieczy wiedeńskiej ustawiono pamiątkowy obelisk z napisem Kaszubi pod Wiedniem.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię.

  Zobacz też[]

 • Borowy Młyn
 • Borzyszkowy
 • Brzeźno (dzielnica Gdańska)
 • Gliśno Wielkie
 • Kramarzyny
 • Małe Gliśno
 • Trzebiatkowa
 • Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)

  Bibliografia[]

 • Ks. Henryk Cyrzan: Brzeźno Szlacheckie Dzieje wsi – parafii – kościoła. BiT Beata Żmuda-Trzebiatowska, Gdańsk 2007
 • Małe Gliśno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Glësno, niem. Klein Glisno) – – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na obszarze Borów Tucholskich.Gochy (kaszb. Gòchë) – region w Polsce, będący częścią Kaszub. Region leży na dawnych obszarach historycznego powiatu człuchowskiego (Brzeźno Szlacheckie, Borzyszkowy i Zapceń), tym samym terminem określa się również mieszkańców tego regionu, którzy zamieszkują również kaszubskie wsie w powiecie bytowskim. Gochy graniczą na zachodzie z ziemią miastecką, na południu z północnymi krańcami dzisiejszego powiatu chojnickiego, na wschodzie z Zaborami i na północy z Pojezierzem Bytowskim. Wywodzi się stąd wiele kaszubskich rodów szlachty zaściankowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pojezierze Bytowskie (kaszb.Bëtowsczé Pòjezerzé) (314.47) – najwyższa (do 256 m n.p.m.) północno-wschodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Powierzchnia 1924 km². Region jest w większości zalesiony. Występują liczne niewielkie i średniej wielkości jeziora (największe: Jezioro Bobięcińskie Wielkie 5,39 km²).
  Kocieł (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kòcół) – kolonia w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica.
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (kasz. Kaszëbskò-Pòmòrsczé Zrzeszenié) – organizacja społeczno-kulturalna, zrzeszająca Pomorzan oraz wszystkie osoby, które utożsamiają się z jej celami statutowymi, przede wszystkim wszechstronnym rozwojem Pomorza.
  Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne w Polsce – zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym, istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości.
  Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.
  Nowe Brzeźno (kaszb. Nowé Brzézno) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica na obszarze Kaszub zwanym Gochami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.