• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brzeźno - jezioro na Pojezierzu Drawskim

  Przeczytaj także...
  Szczupak pospolity, szczupak (Esox lucius) – szeroko rozprzestrzeniona, drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych (Esocidae). Jej okołobiegunowy zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych.Lin (Tinca tinca) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Tinca. Inne nazwy: pszenicznik, oczeretniak oraz kaliniak.
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Brzeźno – jezioro położone na terenie gminy Węgorzyno, powiat łobeski, województwo zachodniopomorskie. Jezioro słodkowodne, wchodzące w skład jezior Pojezierza Drawskiego. Ma ono powierzchnię 98,6 ha. Według typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym, można tu spotkać takie gatunki ryb, jak: szczupak, okoń, węgorz, karaś, leszcz, płoć, lin.

  Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Powiat łobeski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 2002 roku z kilku gmin, wchodzących w skład powiatów: goleniowskiego, gryfickiego i stargardzkiego. Jego siedzibą jest miasto Łobez.

  Od wschodniego brzegu do jeziora uchodzi struga Brzeźnica, a od południowego rzeka Brzeźnicka Węgorza, która uchodzi przy północno-zachodnim brzegu.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.

  Przypisy

  Brzeźnica – struga w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim; dopływ jeziora Brzeźno, którego woda odbiera rzeka Brzeźnicka Węgorza.Brzeźnicka Węgorza – rzeka na Pojezierzu Zachodniopomorskim, w woj. zachodniopomorskim, prawobrzeżny dopływ rzeki Reskiej Węgorzy. Wypływa z jeziora Studnica na Równinie Drawskiej, z obszaru zamkniętego Poligonu Drawskiego. Przepływa przez Jezioro Ostrowickie oraz Bucierz, Jezioro Czaple oraz Brzeźno. Górny bieg rzeki do jeziora Kocioł ma nazwę Ostrowitnica.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama