• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brytyjskie Wyspy Zawietrzne

  Przeczytaj także...
  Saint Lucia – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli.Saint George’s – stolica i główne miasto karaibskiego państwa Grenada położone na wyspie Grenada. Miasto ponadto jest stolicą parafii Saint George. 3908 mieszkańców (2001), aglomeracja 35 559 mieszkańców (2001).
  Kolonializm – polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Zgodnie z zachodnią tradycją kolonializm datowany jest od epoki wielkich odkryć geograficznych, chociaż znany był już w czasach starożytności.

  Brytyjskie Wyspy Zawietrzne były brytyjską kolonią istniejącą w latach 1833–1960 i składającą się z wysp Grenada, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenadyny, Barbados (siedziba gubernatora do 1885 roku, kiedy to powróciła do dawnego statusu oddzielnej kolonii) Tobago (do 1889 r., kiedy to dołączyło do Trinidadu), i (od 1940 r.) Dominika. Kolonia znana była jako Federalna Kolonia Wysp Zawietrznych od 1871 roku do czerwca 1956 roku, a następnie jako Terytorium Wysp Zawietrznych, aż do jej rozwiązania w 1960 roku.

  Grenadyny (ang. Grenadines) – grupa wysp w Ameryce Środkowej (Indie Zachodnie), w archipelagu Wysp Zawietrznych w Małych Antylach, na północ od Trynidadu. Zajmują łączną powierzchnię 733 km², a zamieszkuje je 203 tys. mieszkańców (1994).Dominika (Dominica, Wspólnota Dominiki – Commonwealth of Dominica) – państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stolicą było miasto Bridgetown a Barbadosie, od 1871 do 1885 roku, a następnie St. George's na Grenadzie. Wyspy nie były pojedynczą kolonią, ale konfederacją oddzielnych kolonii ze wspólnym gubernatorem, podczas gdy każda wyspa zachowała własne instytucje. Wyspy Zawietrzne nie miały wspólnego prawa, praw ani dochodów. Był jednak wspólny sąd apelacyjny zarówno dla grupy, jak i dla Barbadosu, złożony z głównych sędziów poszczególnych wysp, a także istniał wspólny system kontroli, podczas gdy wyspy zjednoczyły się w utrzymaniu pewnych instytucji użyteczności publicznej. 3 stycznia 1958 Brytyjskie Wyspy Zawietrzne weszły w skład Federacji Indii Zachodnich.

  Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Monarchy Today > Queen and Commonwealth > Other Caribbean realms, web.archive.org, 2 listopada 2008 [dostęp 2019-07-31] [zarchiwizowane z adresu 2008-11-02].
  2. The Antigua, Montserrat and Virgin Islands gazette, ufdc.ufl.edu [dostęp 2019-07-31] (ang.).
  3. Grenada, www.worldstatesmen.org [dostęp 2019-07-31].
  4. THE ORIGIN OF THE SUPREME COURT IN GRENADA, web.archive.org, 20 listopada 2015 [dostęp 2019-07-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-20].
  Federacja Indii Zachodnich – krótko istniejąca federacja na Karaibach, zrzeszająca kolonie brytyjskie. Głównym celem federacji przez cały okres jej istnienia było ogłoszenie niepodległości jako jednolitego organizmu państwowego.Tobago – wyspa na Oceanie Atlantyckim u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej, na północny wschód od wyspy Trynidad, z którą tworzy jedno państwo Trynidad i Tobago, przy czym zachowuje odrębny samorząd.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bridgetown - stolica, główne miasto i największy port Barbadosu, nad Atlantykiem. Jedyny port wywozowy Barbadosu; leży na południowo-zachodnikm krańcu wyspy, na wybrzeżu zatoki Charlisle. Bridgetown to rodzinne miasto piosenkarki Rihanny oraz DJ Grandmastera Flasha
  Grenada, wyspa karaibska należąca do grupy Grenadyn w archipelagu Wysp Zawietrznych pomiędzy Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim na północ od Trynidadu i Tobago. Na wyspie położone jest państwo Grenada.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.827 sek.