• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brytyjskie Towarzystwo Międzyplanetarne

  Przeczytaj także...
  Moduł księżycowy ang. Lunar Module (LM) – dwuczłonowy statek kosmiczny zaprojektowany zgodnie z profilem programu Apollo do operacji kosmicznych w pobliżu Księżyca i na jego powierzchni, składający się z członu zniżania i członu wznoszenia. Moduł był produkowany przez firmę Grumman. Był on przeznaczony do przewozu dwóch astronautów z orbity Księżyca na jego powierzchnię i z powrotem. Masa pojazdu wynosiła 15 065 kg włączając astronautów, paliwo i inne materiały.Verein für Raumschiffahrt (VfR - Towarzystwo Podróży Kosmicznych) – stowarzyszenie miłośników techniki rakietowej istniejące w Niemczech w latach 1927-1933. Należało do niego wielu inżynierów, którzy później przyczynili się do rozwoju lotów kosmicznych.
  BBC Radio 2 – najpopularniejsza stacja radiowa w Wielkiej Brytanii, należąca do nadawcy publicznego - BBC. Powstała w 1967, w wyniku podziału dotychczasowej stacji BBC Light Programme. Radio 2 jest najsłabiej sformatowaną spośród rozgłośni BBC - w zasadzie jej podstawową grupę odbiorców mają stanowić ludzie w średnim wieku słuchający głównie popu, ale w ramówce jest obecnych także szereg innych gatunków, jak jazz, muzyka poważna i sakralna.

  Brytyjskie Towarzystwo Międzyplanetarne (ang. British Interplanetary Society, BIS) – najstarsze istniejące towarzystwo zajmujące się wspieraniem i promocją astronautyki i szeroko pojętej eksploracji kosmosu. Założone w 1933 roku przez P. E. Cleatora, z siedzibą w Londynie, BIS jest organizacją non-profit finansowaną ze składek członków.

  Amerykańskie Towarzystwo Rakietowe – ang. American Rocket Society (ARS) – towarzystwo powstałe w USA w wyniku zrzeszenia się członków indywidualnych oraz członków zbiorowych zrzeszających przedsiębiorstwa lotnicze i rakietowe.Gwiazda Barnarda (również Gwiazda Strzała) – niezwykle lekki czerwony karzeł położony w gwiazdozbiorze Wężownika, oddalony o około 6 lat świetlnych od Ziemi.

  W przeciwieństwie do swoich amerykańskich (American Interplanetary Society) czy niemieckich (VfR) odpowiedników, nigdy nie związało się z krajowym przemysłem. Współtworzyło Międzynarodową Federację Astronautyczną i jest jej członkiem. Jest wydawcą akademickiego periodyku „Journal of the British Interplanetary Society” i magazynu „Spaceflight”.

  Projekt Dedal (ang. Project Daedalus) – studium teoretyczne, opracowane w latach 1973-1978 przez Brytyjskie Towarzystwo Międzyplanetarne, dotyczące zaprojektowania i wysłania w kosmos międzygwiezdnego statku kosmicznego napędzanego energią powstałą w wyniku fuzji jądrowej. Założenia projektu przewidywały dotarcie do Gwiazdy Barnarda przed upływem 50 lat od startu. Wymagałoby to podróżowania z prędkością około 12% prędkości światła. Takie osiągi byłyby niemożliwe do uzyskania przy pomocy rakiet o napędzie chemicznym, zatem projekt wymagał statku o napędzie jądrowym, który był przedmiotem wcześniejszych analiz w czasie programu Orion. Spodziewano się zatem uzyskać jądrowy napęd pulsacyjny, mikroeksplozji termojądrowych o częstości 250 na sekundę.Sir Arthur Charles Clarke, CBE (ur. 16 grudnia 1917 w Minehead, w południowo-zachodniej Anglii, zm. 19 marca 2008 w Kolombo, na Sri Lance) – prozaik, pisarz fantastycznonaukowy, propagator kosmonautyki. M.in. na podstawie jego koncepcji powstały stacje orbitalne.

  Historia[]

  Założone w styczniu 1933 stowarzyszenie postawiło sobie za cel promocję astronautyki i wykorzystywanie jej dla dobra publicznego. Dokonywano praktycznych prób rakietowych i innych działań podejmowanych przez podobne organizacje. Jednakże na początku 1936 członkowie BIS odkryli, że ich nadzieje zostały przekreślone ustawą z 1875 roku (tzw. Explosives Act, czyli ustawą o materiałach wybuchowych), która zakazywała prywatnego konstruowania rakiet na paliwo ciekłe w Wielkiej Brytanii.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (ang. International Astronautical Federation, IAF) to pozarządowa organizacja utworzona w 1950 roku z towarzystw narodowych zainteresowanych badaniami kosmicznymi i rakietowymi. Do federacji należy około 165 instytucji i stowarzyszeń astronautycznych z 44 państw (w tym Polskie Towarzystwo Astronautyczne). Organizacja posiada sekretariat z siedzibą w Paryżu oraz kilka stałych komitetów jak np.:

  W późnych latach 30. XX wieku grupa członków wykonała projekt załogowego lądownika księżycowego z wieloczłonową rakietą składającą się z wielu rakiet na paliwo stałe. Lądownik przypominał kształtem późniejszy amerykański Lunar Module. Miano zastosować w nim ruch obrotowy wytwarzający sztuczną grawitację.

  Rakieta to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych lub innych mediów (np. sprężone gazy, przegrzana para) z dysz silnika rakietowego, zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona. Często pojęcie rakiety jest używane w znaczeniu silnika rakietowego lub pocisku rakietowego. Rakiety służą między innymi do przenoszenia ładunku, np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.

  W 1978 stowarzyszenie opublikowało koncepcję statku kosmicznego o nazwie Projekt Dedal (ang. Project Daedalus). Była to szczegółowa praca dotycząca bezzałogowego statku kosmicznego mającego dolecieć do Gwiazdy Barnarda przy użyciu ówczesnej techniki i zakładająca rozsądną ekstrapolację możliwości dostępnych w niedalekiej przyszłości. Daedalus miał używać impulsowego napędu termojądrowego do osiągnięcia 12% prędkości światła.

  Sztuczna grawitacja – pozorna siła ciążenia wywołana sztucznie, przez siłę przyspieszającą inną niż siła grawitacji dużej masy (np. planety). Sztuczną grawitację rozpatruje się jako element niezbędny do bardzo długiego pobytu człowieka w warunkach nieważkości w przestrzeni kosmicznej.Eksploracja kosmosu – fizyczna eksploracja przestrzeni kosmicznej, zarówno przez bezzałogowe próbniki, jak i załogowe pojazdy kosmiczne. Rozwój dużych silników rakietowych na paliwo płynne na początku XX wieku pozwolił na praktyczne spojrzenie na eksplorację kosmosu. Był to przełom, zwłaszcza w porównaniu do obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi, zwanej astronomią, która była dokonywana od tysiącleci.

  Jednym z najbardziej znanych członków BIS był Sir Arthur C. Clarke, który był prezesem stowarzyszenia w latach 1946–1947 i 1951–1953. BIS zostało później uhonorowane nagrodą imienia Arthura Clarke’a. Innym znanym członkiem BIS jest Charles Chilton, który dołączył do stowarzyszenia na krótko przed stworzeniem popularnej audycji science-fiction, trylogii Journey Into Space.

  Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.Astronautyka (gr. kosmonautyka) - zespół dziedzin nauk ścisłych, technicznych, biologiczno-medycznych oraz humanistycznych, które zajmują się lotami (gr. nautike - żegluga) poza atmosferę Ziemi oraz poznawaniem przestrzeni kosmicznej jak również znajdujących się w niej obiektów.

  Przypisy

  1. Wywiad z Charlesem Chiltonem, Round Midnight, BBC Radio 2, 1989.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa stowarzyszenia BIS (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.