• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brynów  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ulica Ligocka w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Załęska Hałda-Brynów. Swą nazwę wzięła od części Katowic − Ligoty, do której prowadzi z Brynowa; przedłużeniem drogi jest ulica Piotrowicka.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

  Brynów (niem. Brynow) − południowo-zachodnia część Katowic, podzielona na dwie dzielnice:

 • na wschodzie − Brynów-Osiedle Zgrzebnioka z 7 200 mieszkańców (stan 2002)
 • na zachodzie − Załęska Hałda-Brynów z 16 800 mieszkańców (stan 2002).
 • Najbardziej znany zakład pracy Brynowa to Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”. W Brynowie znajduje się Park im. Tadeusza Kościuszki. W parku znajduje się XVI-wieczny Kościół św. Michała Archanioła, który został sprowadzony do Katowic w 1938 z Syryni (został tam wybudowany w 1510), po to aby tam na górze św. Beaty być centralnym punktem powstającego skansenu. Działanie związane z budową skansenu zostały jednak zaniechane, a kościółek pozostał w tym samym miejscu.

  Ulica Tadeusza Kościuszki w Katowicach – jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Katowic, jest najdłuższą ulicą w Katowicach. Biegnie przez dzielnice: Śródmieście, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Piotrowice-Ochojec do Mikołowa (zmiana nazwy na ul. Katowicką).Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska (JMP), której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Obiekty historyczne
 • 3 Handel
 • 4 Komunikacja
 • 5 Oświata
 • 6 Religia
 • 7 Sport i rekreacja
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • Historia[]

  Brynów, ulica Kluzika

  Wieś Brwinów pierwszy raz wymieniona jest w dokumencie z 1474, jako należąca do księstwa pszczyńskiego. W 1536 stała się własnością Salomonów, odtąd dzieliła losy Kuźnicy Boguckiej, a następnie Katowic. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstał folwark brynowski. Do 1865 Brynów wchodził w skład gminy Katowice, następnie tworzył samodzielną gminę. Od początku XIX wieku powstawały tu kopalnie odkrywkowe i cegielnie. W 1899 uruchomiono kopalnię węgla kamiennego – Oheim (od 1922 pod nazwą Wujek). W 1910 pruski spis powszechny odnotował w Brynowie 2 445 osób mówiących w języku polskim, 500 w języku niemieckim i 143 osób mówiących języku polskim i niemieckim. W wyborach komunalnych 1919 roku listy polskie zdobyły w Brynowie 7 z 9 mandatów. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół powstało w Brynowie w styczniu 1919 roku. Kierował nim Jan Kluzik, Robert Neumann, którzy w oparciu o nie stworzyli tu silną komórkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Od marca 1919 istniała w Brynowie polska Rada Ludowa, którą kierował Jan Kluzik. W czerwcu 1920 roku powstało Towarzystwo Polek. W III powstaniu śląskim Brynów został opanowany przez pułk katowicki Walentego Fojkisa i Adama Kocura. W listopadzie W 1921 powstańcy z Brynowa zdobyli koszary niemieckie w Katowicach, walczyli pod górą św. Anny. W 1924 Brynów włączono do Katowic. Podczas okupacji przy kopalni Wujek hitlerowcy założyli obóz pracy.

  Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty na służbie, samodoskonaleniu (pracy nad sobą) i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.Piotr i Paweł – jedna z największych w Polsce sieci delikatesów, stworzona przez Eleonorę Woś i jej synów, Piotra i Pawła. Według rankingu Wprost, należą oni do 100 najbogatszych Polaków zajmując w 2007 r. 81. miejsce z majątkiem 360 mln zł.

  14 grudnia 1981 w związku z wprowadzeniem stanu wojennego rozpoczął się strajk okupacyjny w kopalni Wujek. Dwa dni później, 16 grudnia 1981 milicja i wojsko zaatakowały strajkujących górników i dokonały krwawej pacyfikacji kopalni, w wyniku której śmierć poniosło 9 górników.

  Wieża spadochronowa w Katowicach – 35-metrowa stalowa wieża spadochronowa w Katowicach w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Do lat 50. XX wieku była wykorzystywana do początkowego szkolenia lotniczego i szkolenia skoczków spadochronowych. Jest to również owiany legendą punkt obrony Katowic, skąd w pierwszych dniach II wojny światowej harcerze mieli stawić opór wkraczającym do miasta oddziałom Wehrmachtu. Obecnie pomnik poświęcony obrońcom Katowic, poległym i zamordowanym przez Niemców w 1939 r. Jest to także jedyna zachowana wieża spadochronowa w Polsce.Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi – parafia rzymskokatolicka w Brynowie-Osiedle Zgrzebnioka, w dekanacie Katowice Panewniki w archidiecezji katowickiej. Liczy 6.951 wiernych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katowicka Hałda (niem. Kattowitzer Halde) − pierw. Hałda Katowicka, dawna kolonia robotnicza znajdująca się na północ od Brynowa
  Ulica generała Zygmunta Waltera-Jankego w Katowicach − jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych w katowickich dzielnicach Brynów-Osiedle Zgrzebnioka i Piotrowice-Ochojec.
  Pomnik poległych górników KWK „Wujek” (właśc. Pomnik ku czci górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku) – pomnik na placu NSZZ Solidarność, przed głównym budynkiem kopalni „Wujek”, przy ul. Wincentego Pola w Brynowie.
  Balustrada – ażurowe lub pełne zabezpieczenie (ogrodzenie) schodów, tarasów, balkonów, dachów, wiaduktów, mostów itp., montowane zazwyczaj na krawędzi zabezpieczanego elementu i pełniące jednocześnie funkcję ozdobną. Balustrada może być również ażurową przegrodą pomiędzy pomieszczeniami (np. w kościołach oddziela prezbiterium od nawy).
  Katowice Brynów – przystanek kolejowy w Katowicach obsługujący połączenia Szybkiej Kolei Regionalnej, a także ruch lokalny Katowice – Bielsko-Biała oraz Katowice – Rybnik. W grudniu 1981 r., tuż po pacyfikacji KWK "Wujek", na stacji Katowice-Brynów, ulokowanej bezpośrednio przy tym zakładzie, nie zatrzymywały się pociągi. Budynek dworca został rozebrany we wrześniu 2005 roku.
  Wzgórze Beaty − wzniesienie o wysokości 334,5 m n.p.m położone na terenie Katowic, w Parku im. Tadeusza Kościuszki.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.