• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brygady Międzynarodowe  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Trockizm – nazwa koncepcji ideologiczno-politycznej głoszonej przez Lwa Trockiego, powstała w ZSRR w toku sporu o taktykę partii bolszewickiej i światowego ruchu komunistycznego po śmierci Włodzimierza Lenina.Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.
  Żołnierze XI Brygady Międzynarodowej w bitwie o Belchite uzbrojeni w czołg T-26, produkcji radzieckiej.
  Luigi Longo włoski antyfaszysta uczestnik walk w Hiszpanii walczący w szeregach Brygad Międzynarodowych
  Flaga Brygad Międzynarodowych
  Znaczek poczty NRD upamiętniający 50. rocznicę powstania Brygad Międzynarodowych
  Pomnik ku czci wolontariuszy francuskich 1936-1939
  Amerykańscy weterani Brygady im. Abrahama Lincolna

  Brygady Międzynarodowe – formacje zbrojne ochotników reprezentujących 54 narodowości, zorganizowane w 6 brygad walczących po stronie republikańskiej przeciwko oddziałom gen. Francisco Franco, wspieranym przez faszystowskie rządy III Rzeszy i Włoch w czasie wojny domowej w Hiszpanii, w latach 1936-1939.

  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.

  W 1996 roku w 60. rocznicę wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, wszyscy weterani Brygad Międzynarodowych otrzymali honorowe obywatelstwo Hiszpanii.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 2 Działania zbrojne
 • 3 Poszczególne brygady
 • 4 Pomniki
 • 5 Linki zewnętrzne
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Geneza[edytuj kod]

  Brygady zostały utworzone przez Komintern, w odpowiedzi na apel Komunistycznej Partii Hiszpanii i znajdowały się pod nadzorem sowieckiego wywiadu NKWD. Pierwsze międzynarodowe oddziały ochotnicze powstały tuż po rozpoczęciu konfliktu, na mocy wcześniejszej decyzji Profinternu (sekcja związkowa Kominternu), podjętej podczas konferencji tej organizacji w Pradze w lipcu 1936. W miarę napływu ochotników jednostki te przekształcono w Brygady Międzynarodowe. Tworzyli je początkowo sportowcy, którzy mieli brać udział w tzw. "Olimpiadzie Ludowej" organizowanej w Barcelonie przez związki zawodowe i organizacje lewicowe. Później brygady zasilili: socjaliści, anarchiści, republikanie i antyfaszyści z całego świata. Rekrutowani przez NKWD w punktach werbunkowych w Paryżu i Marsylii, pochodzących z organizacji komunistycznych z różnych krajów ochotnicy kierowani byli podobnie jak pozostali do obozu szkoleniowego w Albacete w Hiszpanii.

  Bitwa o Madryt - bitwa toczona w trakcie hiszpańskiej wojny domowej pomiędzy nacjonalistami oraz republikanami od listopada 1936 do marca 1939.Bitwa pod Hueską – jedna z bitew hiszpańskiej wojny domowej stoczona w dniach 12–16 czerwca 1937 roku w czasie lokalnej operacji zaczepnej przeprowadzonej przez wojsk republikańskich na pozycje Frankistów.

  W październiku 1936 r. rząd Republiki Hiszpańskiej zdecydował o utworzeniu przy armii republikańskiej brygad międzynarodowych, przy czym dla tworzonych jednostek zarezerwowano numery od XI do XV. Ponieważ z napływających ochotników utworzono do 1937 r. planowane 5 brygad to kolejna formowana brygada na jesieni 1937 otrzymała numer 129. Brygady grupowane były w dywizje. W skład 35 dywizji dowodzonej przez gen. Karola Świerczewskiego wchodziła XI i XV Brygada Międzynarodowa, a 45 dywizję dowodzoną przez gen. Emilio Klebera tworzyła XII i XIII Brygada Międzynarodowa. Organizując brygady starano się zapewnić każdej brygadzie jedną przenośną salę operacyjną oraz grupę chirurgiczną w skład której miał wchodzić co najmniej jeden chirurg, kilku asystentów, sanitariuszy i personel pomocniczy jak kierowcy i mechanicy. Przenośne sale operacyjne, będące darami solidarności międzynarodowej, określane były przez francuzów nazwą autochir (wóz chirurgiczny). W czasie bitwy nad Jaramą w przeciągu doby uruchomiono 4 szpitale polowe, po jednym na brygadę. Szefem służby sanitarnej Brygad Międzynarodowych został Oskar Telge. Baza Brygad Międzynarodowych w Albacete była nadzorowana przez zarząd polityczny Kominternu i kontrolowana logistycznie przez komitet sformowany z pracujących dla NKWD działaczy komunistycznych z różnych krajów, działających w Kominternie, m.in. André Marty (Francja), Walter Ulbricht i Hans Kahle (Niemcy), Luigi Longo i Giuseppe Di Vittorio (Włochy). Szkoleniem żołnierzy zajmowała się tajna misja wojskowa ZSRR, złożona na początku z 700-800 doradców wojskowych z Armii Czerwonej. W czasie trwania walk liczba ich wzrosła do 2044 doradców, wśród nich znajdowali się także późniejsi marszałkowie ZSRR Rodion Malinowski i Nikołaj Woronow oraz attaché wojskowy ZSRR w Madrycie, Władimir Goriew.

  Druga Republika Hiszpańska (Segunda República Española) – państwo istniejące między 14 kwietnia 1931 a 1 kwietnia 1939 na terenie Hiszpanii. Za początek Drugiej Republiki (Pierwsza istniała w latach 1873 – 1874) uznaje się dzień jej proklamowania i wyjazdu króla Alfonsa XIII z kraju, zaś za jej koniec – ostateczne zwycięstwo wojsk nacjonalistycznych w hiszpańskiej wojnie domowej, która wybuchła po zamachu stanu dokonanym 18 lipca 1936.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Interwencja sowieckich doradców wojskowych była tajna, aby nie skompromitować ZSRR na arenie międzynarodowej. Tajne miały pozostać także działania wywiadowcze ZSRR w Hiszpanii, oznajmił to na naradzie wszystkich służb radzieckich w dniu 14 września 1936 w Moskwie, mających działać w Hiszpanii, ówczesny szef NKWD Gienrich Jagoda. Sprecyzował on jednocześnie cele sowieckie w Hiszpanii, którymi miały być m.in. kontrolowanie i unieszkodliwianie przeciwników komunizmu i ZSRR, nawet w obozie republikańskim (zwłaszcza trockistów), likwidacja agentów wrogich wywiadów, oraz jak najszybsze pokonanie frankistów.

  Albacete – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, nad kanałem María Cristina (dorzecze rzeki Júcar). 170 tys. mieszkańców (INE 2010).Bitwa pod Brunete – bitwa między wojskami republikańskimi i narodowymi podczas hiszpańskiej wojny domowej w okolicach miasteczka Brunete, na zachód od Madrytu. Bitwa rozpoczęła się natarciem dywizji republikańskich w dniu 6 lipca i trwała do 25 lipca 1937 roku. W bitwie udział wzięło ponad 100 000 żołnierzy. Z taktycznego punktu widzenia pozostała nierozstrzygnięta; obydwie strony poniosły znaczne straty. Jednakże straty republikanów były znacznie wyższe niż ich przeciwników i nadszarpnęły znacznie rezerwy republikańskie, dlatego też, biorąc ponadto pod uwagę sukces w zatrzymaniu ofensywy, bitwę uznać należy za strategiczne zwycięstwo strony narodowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nikołaj Nikołajewicz Woronow, ros. Николай Николаевич Воронов (ur. 5 maja 1899 w Sankt Petersburgu, zm. 28 lutego 1968 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, zastępca ludowego komisarza obrony ZSRR, szef artylerii Armii Czerwonej, główny marszałek artylerii ZSRR (1944), Bohater Związku Radzieckiego (1965).
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Bitwa o Belchite – jedna z bitew hiszpańskiej wojny domowej stoczona w dniach 24 sierpnia–6 września 1937 roku w czasie operacji zaczepnej prowadzonej przez wojska republikańskie na Saragossę.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Guadarrama - hiszpańska rzeka, prawy dopływ Tagu. Źródło wytryska z Siete Picos. Przepływa przez wspólnoty autonomiczne Madryt oraz Kastylia-La Mancha (Prowincja Toledo), gdzie wpada do Tagu. Rzeka płynie z północy na południe, tworząc niemal linię prostą. Guadarrama posiada tylko jeden znaczący dopływ - rzekę Aulencia.
  XII Brygada Międzynarodowa im. Giuseppe Garibaldiego - jedna z brygad okresu hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939. Początkowo w szczeblu batalionu. Została zmobilizowana 22 października 1936 w Albacete Hiszpanii.
  Escorial ((hiszp.) Real Monasterio de San Lorenzo de El Escorial) – monumentalny architektoniczny zespół pałacowo-klasztorno-biblioteczny w San Lorenzo de El Escorial, 45 kilometrów na północny zachód od Madrytu. Kompleks zbudowano z szarego granitu, w powściągliwym i surowym stylu późnego renesansu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.