Brygada Negew
Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).
Samaria (hebr. שומרון, Somaron; arab. سامريّون, Sāmariyyūn ) – kraina historyczna w środkowym Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej, między Galileą a Judeą. Nazwa określa krainę geograficzną, historyczną i polityczną.
12 Brygada Negew (hebr. חטיבת הנגב, Chetivat HaNegev) – rezerwowy związek taktyczny piechoty zmechanizowanej Sił Obronnych Izraela. Jest dowodzona przez Dowództwo Południowe.
Historia[ | edytuj kod]
Brygada Negew została sformowana w marcu 1948 jako jedna z brygad uderzeniowych Palmach, żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana.
Do zadań powierzonych Brygadzie Negew należało wspieranie działań obronnych na pustyni Negew:
Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny brygada starała się chronić szlaki komunikacyjne pomiędzy żydowskimi osiedlami rozproszonymi na dużej powierzchni pustyni Negew. Szczególna specyfika prowadzonych działań w warunkach pustynnych, sprawiała, że dowództwo bardzo szybko zorientowało się, że realizacja planów na froncie południowym będzie wymagać zmiany metod działania. Zauważono, że ze względu na plemiona beduińskie służba kobiet na pustyni nie jest wskazana. Dodatkowo jednostki Palmach musiały pełnić wielorakie funkcje – stabilne w obronie określonych osad, oraz mobilne działając w sytuacjach awaryjnych na wezwanie o pomoc. W ramach obrony osad, od samego początku 1948 pośpiesznie tworzono nowe fortyfikacje i realizowane programy szkoleń dla mieszkańców. Dodatkowo stworzono cztery jednostki mobilne liczące po około 60 ludzi, którzy przemieszczali się pojazdami opancerzonymi, chroniąc drogi komunikacyjne i realizując zadania specjalne. W maju Brygada Negew otrzymała wzmocnienie w postaci 2 Batalionu z Brygady Jiftach. W trakcie wojny o niepodległość brygada wzięła udział we wszystkich walkach na froncie południowym.
Po wojnie, pod koniec 1949 brygada została przekształcona w rezerwową brygadę piechoty. W 1954 została oficjalnie podporządkowana Południowemu Dowództwu. Podczas kryzysu sueskiego w 1956 brygada uczestniczyła w zajęciu Strefy Gazy, natomiast jeden z batalionów zajął Szarm el-Szejk na południu półwyspu Synaj. W wojnie sześciodniowej brygada uczestniczyła w działaniach w rejonie miasta Arisz. W kolejnych latach brygada pełniła różnorodne funkcje w południowej części Synaju, nad Kanałem Sueskim oraz na Wzgórzach Golan. Wybuch wojny Jom Kipur zaskoczył brygadę w północnej części Kanału Sueskiego. Podczas wojny jej jednostki wspierały działania spadochroniarzy walczących o utrzymanie kontroli nad najważniejszymi węzłami komunikacyjnymi Synaju. W 1976 brygada została przegrupowana do Szarm el-Szejk, a w 1981 wycofano ją z półwyspu Synaj do Beer Szewy. W tym czasie brygada przeszła przebudowę w brygadę piechoty zmotoryzowanej. Podczas wojny libańskiej uczestniczyła w walkach we wschodnim sektorze. Podczas pierwszej intifady od grudnia 1987 brygada działała w Samarii i Judei. W 1990 brygada została przydzielona do wspierania operacji w Strefie Gazy. Podczas intifady Al-Aksa pod koniec marca 2002 brygada wzięła w działaniach w rejonie Hebronu. Pod koniec 2008 brygada zabezpieczała operację Płynny Ołów. Obecnie jest to rezerwowa brygada piechoty, w której służą weterani Brygady Giwati.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Rozmiary i warunki sił izraelskich (arab.). W: Encyclopedia Fighter of Desert [on-line]. [dostęp 2011-05-10].