• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brygada Częstochowa

  Przeczytaj także...
  Ulica 7 Kamienic – jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu domów zbudowanych przy ulicy na początku XIX wieku. Od strony północnej ulica graniczy z Parkiem Stanisława Staszica.Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.
  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.

  Brygada Częstochowaczęstochowski klub sportowy działający do 1939 roku.

  Historia[]

  Klub swoje początki miał w 1919 roku, gdy powstała KS Czenstochowia, będąca pierwszym w mieście klubem piłkarskim. W 1925 roku Czenstochowia połączyła się z istniejącym od 2 grudnia 1921 roku KS Orlęta Częstochowa w CKS Częstochowski Klub Sportowy. CKS powstał jako klub dwusekcyjny − funkcjonowały sekcje piłki nożnej oraz lekkiej atletyki. W roku powstania klub zadebiutował w rozgrywkach klasy C podokręgu sosnowieckiego, a w następnych latach stopniowo awansował do rozgrywek klasy A. Ostatecznie jego rozwój przerwały problemy finansowe.

  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  9 listopada 1927 roku powstało Stowarzyszenie Pracy Społeczno-Wychowawczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które stało się drogą ucieczki od bankructwa. Klub włączył się w struktury Stowarzyszenia 15 marca 1931 roku i odtąd funkcjonował jako Koło Sportowe „Brygada”. U zbiegu ul. 7 Kamienic i ul. Pułaskiego powstało boisko i budynek klubowy z halą sportową, klub miał dodatkowo wsparcie finansowe miasta oraz fabryki „Peltzery” – otwarcie nastąpiło w maju 1930 roku. Dobrze finansowana drużyna miała dobre wyniki sportowe, klub walczył w 1936 roku o awans do Ligi Państwowej, ale bezskutecznie. W 1937 r. Brygada zajęła pierwsze miejsce w I grupie eliminacyjnej, ale w grupie finałowej była czwarta. W 1938 roku drużyna wygrała rozgrywki w II grupie eliminacyjnej, a w grupie finałowej była trzecia – awansowały dwie pierwsze drużyny. Po tej porażce zlikwidowano wiele sekcji, zachowano jedynie sekcję piłkarską i bokserską, a nieruchomości przejęło miasto. Klub przestał istnieć po inwazji niemieckiej na Polskę w 1939 roku.

  Przypisy

  1. Zdzisław Janikowski: Zdzisław Janikowski. Łódź: Księży Młyn, 2011, s. 116-119, seria: Magiczne czasy magicznych miast. ISBN 978-83-7729-027-9.
  2. ZAPOMNIANE SPORTOWE KLUBY CZĘSTOCHOWSKIE (pol.). Archiwum Państwowe w Częstochowie. [dostęp 2013-11-10].
  3. MirosławM. Popczyk MirosławM., Wychodzili ze skóry, by pokonać rywali. Jak kibice pokochali Skrę, czestochowa.wyborcza.pl, 3 marca 2016 [dostęp 2016-03-10].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.