• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brydż  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Skat – gra karciana, szczególnie rozpowszechniona w Niemczech oraz na Śląsku i Kaszubach. W Polsce często nazywany "śląskim brydżem". W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce 2 osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę. W skacie sportowym partia, czyli pojedyncza sesja, na której zbierają się gracze w skata, składa się z 24 rozgrywek. W skacie otwartym nie ma tego typu limitu oraz istnieją odrębne zasady liczenia punktów oraz występują różne dodatkowe reguły mające urozmaicić grę, są one jednak potępiane przez PZSkat.Okszen (ang. "auction bridge") – gra karciana, jeden z przodków współczesnego brydża. Jedna z pierwszych form brydża w której istniały elementy licytacji, która zaczynała się od rozdającego przypominającą współczesną licytację. W odróżnieniu od współczesnego brydża, w okszenie było pięć odzywek kolorowych (w nawiasach podano wartości lew w danym kolorze):

  Brydżkarciana gra logiczna, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Gracze w jednej parze starają się uzyskać wynik lepszy od wyniku drugiej pary poprzez skompletowanie jak największej liczby lew. Używana jest standardowa talia 52 kart.

  Obrona, w brydżu część fazy rozgrywki, celem obrońców jest zapobieżenie zrealizowania wylicytowanego kontraktu przez rozgrywającego.Brydż sportowy (brydż porównawczy) – gra karciana, sportowa odmiana gry w brydża, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywany z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. Pozwala to ograniczyć element przypadkowości związany z rozkładem kart na rzecz oceny umiejętności graczy. W przeciwieństwie do brydża towarzyskiego, gra nie toczy się w systemie wielorozdaniowych robrów, lecz każde rozdanie stanowi odrębną całość i jest rozliczane indywidualnie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zasady gry
 • 3 Punktacja
 • 3.1 Zapis międzynarodowy
 • 4 Komunikacja z partnerem
 • 5 Brydż sportowy a towarzyski
 • 6 Gry bazujące na brydżu
 • 7 Zobacz też
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

   Zobacz więcej w artykule Okszen, w sekcji Historia.

  Brydż wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku. Gra szybko się rozpowszechniała i zaczęły powstawać nowe odmiany. W 1742 roku powstała pierwsza książka o grze napisana przez Edmonda Hoyle’a. Prawdziwy rozkwit wista nastąpił w XIX wieku. W 1857 roku odbył się pierwszy turniej międzynarodowy. Popularność gry zaczęła jednak znacznie szybciej rosnąć w Stanach Zjednoczonych, niż na Starym Kontynencie. W 1881 roku została założona Amerykańska Liga Wista. W tym samym czasie powstała, najprawdopodobniej w Rosji (choć niektóre teorie utożsamiają miejsce powstania brydża z Turcją i Egiptem) odmiana wista, nazwana później brydżem. Początkowo gra nie dorównywała wistowi popularnością, jednakże w 1896 roku powstała pierwsza publikacja na temat brydża: „Biritch or Russian Whist”.

  Atut (także atu, regionalnie trumf, tromf, kozer) – kolor w kartach, który jest w stanie przebić inne karty o kolorach nieatutowych. Atut może być stały, np. w grze piki kolorem atutowym jest pik. Kolor atutowy może być też zmienny, np. w grze tysiąc (podczas jednego rozdania kolor atutowy może się czterokrotnie zmieniać) lub w grze brydż, ale w brydża atut obowiązuje podczas całego rozdania.Olimpiada Brydżowa (ang. World Team Olympiad) – rozgrywki brydżowe (turniej zespołowy) organizowane przez Światową Federację Brydżową, odbywające się co cztery lata począwszy od 1960. Początkowo rozgrywki prowadzone były w dwóch kategoriach: open oraz zespoły kobiece. Od 2000 dodano rozgrywki seniorów. W 2008 Olimpiada została włączona w skład Olimpiady Sportów Umysłowych.
  Ranni oficerowie amerykańscy grający w brydża podczas rekonwalescencji. Chateau de Villegenis, Palaiseau, Francja, wrzesień 1918

  Na początku XX w. zyskała popularność odmiana brydża zwana okszenem (ang. auction bridge). W roku 1927 Harold Vanderbilt urozmaicił zasady gry (np. zwiększenie premii za szlema i szlemika, oraz zróżnicowanie kary za wpadki w zależności od założeń). Współczesna wersja gry (ang. contract bridge) wywodzi się z zasad przez niego wymyślonych. W 1928 roku założono Amerykańską Ligę Brydżową, a w 1958 Światową Federację Brydża. Pierwsza olimpiada brydżowa odbyła się w 1960 roku.

  Polski Związek Brydża Sportowego (ang. The Polish Bridge Union) to organizacja pożytku publicznego posiadająca osobowość prawną zrzeszająca polskich brydżystów. Jednym z jej współzałożycieli był Henryk Niedźwiecki. Działalność swoją opiera na pracy społecznej członków i działaczy. Jest członkiem EBL.. Na rok 2010 zarejestrowanych jest 6,520 członków.Tysiąc – gra karciana dla dwóch, trzech bądź czterech graczy, której zwycięzcą zostaje osoba, która dzięki sumie punktów zdobytych w poszczególnych rozdaniach, jako pierwsza zdobędzie co najmniej 1000 punktów. Gra przeprowadzana jest za pomocą 24 kart, od 9 do Asa, przy czym pary Dama - Król tego samego koloru - w każdym z czterech kolorów, tworzą "meldunki" o wartości punktowej 40, 60, 80 i 100 w zależności od koloru.

  Nazwa gry brydż jest spolszczeniem nazwy angielskiej „bridge”. W oryginale nie oznacza ona jednak „mostu”, pochodzenie tego słowa nie jest do końca jasne, ale słownik oksfordzki sugeruje, że jest to angielska wersja rosyjskiego słowa „biricz” (rosyjskiej odmiany wista wywodzącej się z tureckiej gry „bir-üç”, po raz pierwszy opisanej w książce wydanej w 1896 roku pod tytułem Biritch – Russian whist).

  Harold Stirling Vanderbilt (ur. 6 lipca 1884, zm. 4 lipca 1970), urodzony w Oakdale w stanie Nowy Jork w Ameryce, przedsiębiorca i biznesmen.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janusz Ryszard Korwin-Mikke (ur. 27 października 1942 w Warszawie) – polski publicysta i polityk, poseł na Sejm I kadencji, były prezes Unii Polityki Realnej oraz Wolności i Praworządności, prezes Kongresu Nowej Prawicy.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Kier (fr. cœur = „serce”) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego oznaczony czerwonym sercem (♥).
  As − pierwotnie najmłodsza, choć obecnie w większości gier najstarsza w talii karta do gry (w niektórych grach "ważniejszy" od asa jest joker). As w żargonie brydżystów to tuz.
  Lewa (czasem też wziątka lub sztych) – w grach karcianych typu brydż, wist, tysiąc słowo to oznacza karty leżące na stole po jednej "kolejce", czyli po tym, jak każdy z graczy wyłożył swoją kartę. W wymienionych grach celem graczy jest zebranie jak największej liczby lew z wysokopunktowanymi kartami. Lewa jest zbierana przez tego gracza, który wyłożył najcenniejszą kartę. Postępowanie takie nie jest regułą, np. w kierkach celem graczy jest niezbieranie punktów karnych.
  Zagrania psychologiczne – element brydża, istnieją odzywki i zagrania psychologiczne, zarówno obronne jak i rozgrywającego.
  Brydż – najstarsze pismo brydżowe w Polsce. Wydawane w Krakowie, publikuje informacje o imprezach brydżowych, sylwetki zawodników itp. Artykuły publikują w nim wybitni gracze z kraju i zagranicy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.