• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bryan Steel

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Christopher Malcolm "Chris" Newton (ur. 29 września 1973 w Middlesbrough) – brytyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bryan Steel (ur. 5 stycznia 1969 w Nottingham) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  98. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2001 odbyły się w belgijskiej Antwerpii w dniach 26 - 30 września 2001. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.100. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2003 odbyły się w Stuttgarcie w dniach 30 lipca - 3 sierpnia 2003. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Bryan Steel osiągnął w 1990 roku, kiedy na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Auckland zdobył brązowy medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tej samej konkurencji był piąty na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, drugi na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Victorii w 1994 roku i dziesiąty podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku Brytyjczycy w składzie: Bryan Steel, Bradley Wiggins, Chris Newton, Jon Clay i Paul Manning zajęli drugie miejsce w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Kolejne medale w tej konkurencji zdobywał na mistrzostwach świata w Antwerpii w 2001 roku (srebro), mistrzostwach w Kopenhadze w 2002 roku (brąz), mistrzostwach w Stuttgarcie w 2003 roku i mistrzostwach w Melbourne w 2004 roku (w obu przypadkach srebro). Ostatni sukces osiągnął podczas igrzysk olimpijskich w Atenach, gdzie wspólnie ze Steve'em Cummingsem, Robem Haylesem, Paulem Manningiem, Bradleyem Wigginsem i Chrisem Newtonem zdobył srebrny medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Zdobywał także medale mistrzostw kraju, w tym w 1994 i 1996 roku był mistrzem w madisonie. W 2004 roku zakończył karierę.

  Paul Manning (ur. 6 listopada 1974 w Sutton Coldfield) – brytyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski, trzykrotny mistrz świata.Stephen Philip (Steve) Cummings (ur. 19 marca 1981 w Clatterbridge) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, wicemistrz olimpijski i mistrz świata, zawodnik grupy BMC Racing Team.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  99. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2002 odbyły się w stolicy Danii - Kopenhadze w dniach 25 - 29 września 2002. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch. Po raz pierwszy rozegrano scratch mężczyzn i kobiet oraz keirin kobiet.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Robert John "Rob" Hayles (ur. 21 stycznia 1973 w Portsmouth) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Sir Bradley Marc Wiggins CBE (ur. 28 kwietnia 1980 w Gandawie, w Belgii) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, zawodnik profesjonalnej grupy Sky Procycling.
  Jonathan Davis "Jon" Clay (ur. 26 czerwca 1963 w Leeds) – brytyjski kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski oraz srebrny medalista torowych mistrzostw świata.
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.