• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bryan Singer


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Uczeń szatana (tytuł oryg. Apt Pupil) – amerykańsko-kanadyjsko-francuski dreszczowiec filmowy z 1998 roku, powstały na podstawie opowiadania Stephena Kinga pt. Zdolny uczeń.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Bryan Jay Singer (ur. 17 września 1965 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy.

  Biografia[]

  Singer pierwsze filmy realizował we współpracy z autorem scenariuszy Christopherem McQuarrie. Wspólnie stworzyli Publiczną terapię (nagroda na festiwalu w Sundance) i równie ciepło przyjętych, nagrodzonych Oscarami, Podejrzanych. W 1998 roku nakręcił Ucznia Szatana, na podstawie prozy Stephena Kinga.

  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  W następnych latach zajął się ekranizacją popularnych komiksów − w 2000 roku powstał X-Men, a trzy lata później jego kontynuacja (X-Men 2). W 2006 roku Singer swoim nazwiskiem firmował obraz o SupermanieSuperman: Powrót. Na 2009 rok planowano premierę następnego filmu jego autorstwa o amerykańskim superbohaterze, jednak ostatecznie projekt przejął inny reżyser. Walkiria, dramat wojenny Singera z 2008, zebrał pozytywne recenzje krytyki oraz został nominowany do nagrody Saturna w siedmiu kategoriach.

  Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Jest Żydem i jawnym homoseksualistą. Jak sam wyznał, obecność w mniejszości narodowej i seksualnej w procesie dojrzewania wpłynęła na jego filmy.

  Reżyseria[]

 • Publiczna terapia (Public Access, 1993)
 • Podejrzani (The Usual Suspects, 1995)
 • Uczeń Szatana (Apt Pupil, 1998)
 • X-Men (2000)
 • X-Men 2 (2003)
 • Superman: Powrót (Superman: Returns, 2006)
 • Walkiria (Valkyrie, 2008)
 • Jack pogromca olbrzymów (Jack the Giant Slayer, 2013)
 • X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (X-Men: Days of Future Past, 2014)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bryan Singer w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Bryan Singer w bazie filmweb.pl
 • Bryan Singer w bazie stopklatka.pl
 • Przypisy

  1. Stephen Applebaum. Wywiad z Bryanem Singerem BBC. 7 października 2006 r.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Christopher McQuarrie (ur. w 1968 w Princeton Junction w New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser i producent filmowy oraz aktor. Zdobywca Oscara.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jack pogromca olbrzymów (ang. Jack the Giant Slayer, stary tytuł Jack the Giant Killer) – amerykański film fantastyczno-przygodowy z elementami dramatu i romansu z 2013 roku w reżyserii Bryana Singera. Wyprodukowany przez Warner Bros. Pictures.
  X-Men (X-Men) – amerykański film science-fiction z 2000 roku. Ekranizacja popularnej serii komiksowej X-Men opowiadającej o grupie obdarzonych ponadnaturalnymi zdolnościami mutantów, jego kontynuacja X-Men 2 pojawiła się 3 lata później, trzecia część X-Men 3: Ostatni bastion 6 lat później, czwarta część X-Men Geneza: Wolverine 9 lat później, piąta i ostatnia część X-Men: Pierwsza klasa 11 lat później. Okres zdjęciowy trwał od 22 września 1999 do 3 marca 2000 roku.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  X-Men 2 (X2) – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Bryana Singera z roku 2003. X-Men 2 jest drugą częścią trylogii, którą rozpoczyna film X-Men, a kończy X-Men 3: Ostatni bastion.
  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.