• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bruzda - rowek

  Przeczytaj także...
  Podeszwa płużna – zagęszczona i zbita warstwa gleby znajdująca się pod dnem bruzdy między warstwą orną a podorną. Powstaje na skutek wieloletniej orki na tę samą głębokość oraz ugniatania dna bruzdy przez koła ciągnika i płóz pługa. W podeszwie płużnej zatrzymują się części spławialne i pyłowe, które zwiększają jej zagęszczenie. Zagęszczenie wpływa niekorzystnie na stosunki powietrzno-wodne, zatykając kapilary i zmniejszając ilość dostępnej wody. Podeszwa płużna charakteryzuje się gorszą przewiewnością, przepuszczalnością i pojemnością wodną niż warstwa orna i głębsze warstwy profilu glebowego. Można ją zlikwidować wykonując orkę pogłębioną lub głęboszowanie. Krótkotrwałe efekty daje stosowanie pogłębiacza. Obecność podeszwy płużnej wpływa negatywnie na plony roślin, np. może powodować deformacje korzeni (selerowatość).Orka – zabieg agrotechniczny uprawowy odwracający wykonywany pługami lemieszowymi lub talerzowymi, mający na celu odwrócenie i pokruszenie uprawianej warstwy roli.
  Podczas orki pługiem dwuskibowym widoczna jest tylko jedna bruzda wykonana drugim korpusem

  Bruzda – rowek pozostający po wyoraniu i odłożeniu skiby podczas orki, kolejny przejazd pługa zasypuje bruzdę, tworząc jednocześnie nową. Po ostatnim przejeździe pługa na zagonie pozostaje bruzda.

  Tradycyjny pług odkłada skibę w jedną stronę (zazwyczaj w prawo), dlatego po nawrocie musi poruszać się z drugiej strony zagonu. W przypadku orki pługiem obracalnym pług może odkładać skibę raz na lewo, raz na prawo, wykonując pracę sukcesywnie od jednej strony pola. Pole nie jest dzielone wówczas na zagony i nie pozostają na nim bruzdy zagonów, a jedynie jedna na końcu pola. Poniżej dna bruzdy, w podskibiu, może tworzyć się podeszwa płużna.

  Głębokość orki mierzy się przykładając ruchome ramię bruzdomierza do calizny i jego trzon pionowo do dna bruzdy.

  Przypisy

  1. Krężel R., Parylak D., Zimny L. 1999. Zagadnienia uprawy roli i roślin. AR Wrocław.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.