• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brusy - gmina

  Przeczytaj także...
  Czyczkowy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czëczkòwë, niem. Czyczkowo) – – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy przy 236 (w pobliżu wschodniego krańca Zaborskiego Parku Krajobrazowego).Brusy-Jaglie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brusë-Jagle) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy przy drodze wojewódzkiej 236.
  Brusy-Wybudowanie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Brusë-Pùstczi) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy w połowie drogi między Żabnem a Kosobudami.

  Brusygmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  W skład gminy wchodzą 23 sołectwa: Brusy-Jaglie, Brusy Wybudowanie, Czapiewice, Czarniż, Czarnowo, Czyczkowy, Gacnik, Główczewice, Huta, Kinice, Kosobudy, Leśno, Lubnia, Małe Chełmy, Małe Gliśno, Męcikał, Orlik, Przymuszewo, Rolbik, Skoszewo, Wielkie Chełmy, Zalesie, Żabno

  Siedziba gminy to Brusy.

  Czarniż (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czôrnéż, niem. Czarniss, Czarnice, Czarnitz) (do 2 lutego 1998 nosiła nazwę Czarnyż) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 13 021 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Brusy ma obszar 400,74 km², w tym:

 • użytki rolne: 31%
 • użytki leśne: 57%
 • Gmina stanowi 29,37% powierzchni powiatu.

  Czapiewice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Czôpiewice, niem. Czapiewitz, dawniej Reinwasser, Czystepole) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.Jezioro Nawionek (kasz. Jezoro Nôwiónk) – florystyczno-wodny rezerwat przyrody na Równinie Charzykowskiej w obrębie Zaborskiego Parku Karjobrazowego i gminy Brusy, powiat chojnicki, województwo pomorskie (utworzony w roku 1974 o powierzchni 10,67 ha).

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Brusy w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Brusy.png

  Ochrona przyrody[]

 • Rezerwat przyrody Bagno Stawek
 • Rezerwat przyrody Bór Chrobotkowy
 • Rezerwat przyrody Jezioro Laska
 • Rezerwat przyrody Jezioro Nawionek
 • Ścieżka lichenologiczno-kulturowa w Leśnie
 • Rezerwat przyrody Piecki
 • Ścieżka przyrodnicza Doliny Kulawy
 • Zaborski Park Krajobrazowy
 • Sąsiednie gminy[]

  Chojnice, Czersk, Dziemiany, Karsin, Lipnica, Studzienice

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Gmina Karsin – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Wcześniej gmina lub tereny gminy należały do dawnego powiatu chojnickiego. Gmina leży na terenie Borów Tucholskich.

  Przypisy

  Małe Chełmy (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Môłé Chełmë, niem. Klein Chelm, dawniej Cholmiey Maliey) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy w pobliżu Zaborskiego Parku Krajobrazowego.Skoszewo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Skòszewò, niem. Skoszewo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na zachodnim brzegu jeziora Somińskiego (północny kraniec Zaborskiego Parku Krajobrazowego). W kieunku północno-zachodnim znajduje się jezioro Skoszewskie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Chojnice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Dziemiany – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Żabno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Żôbno, niem. Zabno) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy.
  Małe Gliśno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Glësno, niem. Klein Glisno) – – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na obszarze Borów Tucholskich.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.