• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brunon Bendig

  Przeczytaj także...
  6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.
  XV Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 26-2 czerwca 1963 w Moskwie. Startowało 133 uczestników z 18 państw, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Brunon Bendig (ur. 6 października 1938 w Chełmnie, zm. 15 września 2006 w Gdańsku) – polski bokser, medalista olimpijski i wicemistrz Europy.

  15 września jest 258. (w latach przestępnych 259.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 107 dni.XVI Mistrzostwa Europy w Boksie (mężczyzn) odbyły się w dniach 22 - 29 maja 1965 w Berlinie (NRD). Walczono w 10 kategoriach wagowych. Startowało 172 uczestników z 24 państw, w tym dziesięciu reprezentantów Polski.

  Walczył w wagach od muszej do piórkowej. Dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich, oba razy w kategorii koguciej. W Rzymie 1960 wywalczył brązowy medal, wygrywając m.in, z ówczesnym mistrzem Europy Horstem Rascherem (RFN), a w Tokio 1964 przegrał drugą walkę.

  Dwukrotnie też startował w Mistrzostwach Europy. W Moskwie 1963 przegrał pierwszą walkę w wadze koguciej, a w Berlinie 1965 zdobył srebrny medal w wadze piórkowej (w finale pokonał go ówczesny mistrz olimpijski Stanisław Stiepaszkin ZSRR).

  Chełmno (łac. Culmen, niem.: Culm, Kulm) – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim w dolinie Dolnej Wisły, nad Wisłą i wpadającą do niej Frybą. Miasto leży 40 km na północ od Torunia i 30 km na zachód od Grudziądza. W pobliżu most przez Wisłę na trasie drogi krajowej nr 91. Historyczne centrum Chełmna leży na wysokiej skarpie odległej około 1,5 km od Wisły, pozostałe osiedla – głównie wielkopłytowe – na wschód i południe od niego. Miasto jest stolicą historyczno-geograficznego regionu ziemia chełmińska. Łącznie z Toruniem jest najstarszym miastem tego obszaru i jednocześnie w północnej Polsce (prawa miejskie – tzw. prawo chełmińskie, w 1233).Gedania Gdańsk – polski wielosekcyjny klub sportowy założony w Wolnym Mieście Gdańsku w 1922 roku. Obecnie funkcjonują sekcje: siatkówki, piłki nożnej i wioślarstwa.

  Bendig był czterokrotnie mistrzem Polski: w wadze koguciej w 1962, 1963 i 1964 oraz w wadze piórkowej w 1965. W 1959 był wicemistrzem w wadze muszej.

  Dwadzieścia jeden razy startował w reprezentacji Polski, wygrywając 16 walk.

  Reprezentował kluby Wisła Tczew, Zawisza Bydgoszcz, Gedania i Polonia Gdańsk.

  Pochowany na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (kwatera 23, rząd 8, grób 1).

  Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz – wielosekcyjny bydgoski klub sportowy, założony w 1946 roku. Stowarzyszenia wchodzące w skład związku:Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Grób Brunona Bendiga na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Brunon Bendig (pol.). olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku – cmentarz komunalny położony w Gdańsku przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 2. Obiekt wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków nieruchomych województwa gdańskiego. Jego powierzchnia wynosi 2,19 ha.
  Międzyzakładowy Klub Sportowy "Wisła" Tczew – klub sportowy z Tczewa. Został założony w 1924 roku. Klub ma własny Stadion im. Henryka Guzego o pojemności 6000 miejsc (w tym 179 siedzących). Liczba zawodników: 180. Poza sekcją piłkarską klub posiada również sekcję bokserską. W sezonie 2007/08 Wisła awansowała z Klasy Okręgowej (Grupa II) do IV ligi, po 2 spotkaniach barażowych i począwszy od sezonu 2008/09, występuje w grupie pomorskiej. Od sezonu 2009/10, po fuzji z drugim tczewskim klubem piłkarskim - TKP Tczew, powstał Gryf 2009 Tczew kontynuujący blisko 80 lat tradycji futbolowych obu klubów. W sierpniu 2009 - Juniorzy Starsi WISŁY reprezentujący już barwy GRYFA, pod opieką Mikołaja Bykowskiego i Krzysztofa Śliwy, odnieśli spory sukces zdobywając 3 miejsce w kategorii U-18, w prestiżowym turnieju REMES CUP 2009 wygrywając między innymi grupę kwalifikacyjną z Polonią Warszawa. W czerwcu 2009 doszło do rekordowego transferu w historii klubu. Wychowanek Wisły Paweł Wszołek (rocznik 92) trafił do warszawskiej Polonii.
  SKS Polonia Gdańsk – polski klub piłkarski z siedzibą w Gdańsku, powstały 27 września 1945. Obecnie występuje w rozgrywkach III ligi bałtyckiej.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Stanisław Stiepaszkin, ros. Станислав Иванович Степашкин (ur. 1 września 1940 w Moskwie, zm. 4 września 2013 tamże) – radziecki, bokser kategorii koguciej, złoty medalista letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. W 1963 roku na mistrzostwach Europy w Moskwie zdobył złoty medal. W 1965 roku na mistrzostwach Europy w Berlinie obronił tytuł mistrza Europy.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.