• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bruce McLaren

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Goodwood Circuit – tor wyścigowy położony w hrabstwie West Sussex, w południowej części Wielkiej Brytanii. Leży w pobliżu Chichester, niedaleko południowego wybrzeża kraju. Odbywają się na nim między innymi wyścigi serii British Touring Car Championship oraz brytyjskiej Formuły 3. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Andrew Smitha i wynosi 1:18,954.
  Daniel Sexton „Dan” Gurney (ur. 13 kwietnia 1931 roku w Port Jefferson) – amerykański kierowca wyścigowy, konstruktor i założyciel zespołu All American Racers.

  Bruce Leslie McLaren (ur. 30 sierpnia 1937 w Auckland, zm. 2 czerwca 1970 w Goodwood) – nowozelandzki inżynier, kierowca wyścigowy, technik i wynalazca.

  Jego nazwisko zostało użyte w nazwie zespołu Team McLaren, który jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów w Formule 1. Zespół McLarena zdobył łącznie 19 tytułów mistrzowskich. Samochody McLarena całkowicie zdominowały zawody CanAm w latach 1967-1972. Wygrywali 56 razy i pięć razy zdobyli tytuł mistrzowski konstruktorów. Wygrali również trzy wyścigi Indianapolis 500, wyścig Le Mans 24 i Sebring 12.

  Denis Clive „Denny” Hulme (ur. 18 czerwca 1936 roku w Nelson; zm. 4 października 1992 roku w Bathurst) – był nowozelandzkim kierowcą wyścigowym, Mistrzem Świata Formuły 1 z 1967 roku.Sir John Arthur „Jack” Brabham OBE (ur. 2 kwietnia 1926 w Hurstville (przedmieścia Sydney)) – australijski kierowca wyścigowy; trzykrotny mistrz Formuły 1 (w 1959, 1960 i 1966)

  Życiorys[]

  Dzieciństwo i początki kariery[]

  W wieku dziewięciu lat McLaren doznał ciężkiego urazu biodra. W rezultacie jego lewa noga była krótsza niż prawa. Spędził dwa lata w szynach, jednakże później często lekko utykał. Rodzice Bruce’a (Les i Ruth McLaren) byli właścicielami warsztatu samochodowego w Remuera, Auckland. McLaren spędzał cały swój wolny czas w warsztacie.

  Indianapolis 500 (także: Indy 500) – wyścig samochodowy rozgrywany corocznie w Stanach Zjednoczonych w ostatnią niedzielę maja. Wyścig rozgrywany jest od 1911 roku na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń na torze Indianapolis Motor Speedway. Jest to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, oglądane na żywo przez około 270 tysięcy widzów.Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.

  Ojciec Bruce’a McLarena odnowił dla niego starego Austina 7 Uster. Tym samochodem w wieku 14 lat, McLaren wystartował w swoim pierwszym wyścigu. Dwa lata później wziął udział w swoim pierwszym poważnym wyścigu. Jego następnymi samochodami były Ford 10, Austin-Healey i Cooper-Climax Formuły 2. Natychmiast zaczął modyfikować swój samochód, polepszając jego osiągi. W roku 1958 był w czołówce zawodników Nowej Zelandii, został zauważony przez organizację zajmującą się wyścigami Grand Prix w tym kraju. Wytypowano go na ich „kierowcę w Europie”. Obok niego w tym samym projekcie uczestniczył Denny Hulme.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.

  Cooper[]

  Bruce McLaren zagościł w zespole Coopera na 7 lat. Ścigał się w F2 oraz podczas Grand Prix Niemiec na torze Nürburgring, gdzie samochody F1 i F2 startowały równolegle. Zaszokował wszystkich swoją świetną formą. Ukończył wyścig jako pierwszy z zawodników F2, a piąty w klasyfikacji generalnej.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Austin Motor Company – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne zajmujące się produkcją samochodów osobowych, ciężarowych i pojazdów wojskowych. Siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w Longbridge, w Birmingham w Anglii.

  W sezonie 1959 dołączył do zespołu Formuły 1 Coopera. Jego partnerem został Jack Brabham, który już wcześniej zauważył jego talent. Tego samego roku wygrał Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Miał wtedy 22 lata, przeszedł do historii jako najmłodszy zwycięzca GP w tamtym okresie. Wyścig był ostatnią rundą sezonu 1959 odbył się w grudniu, a już w lutym następnego roku dopisał do swojego konta kolejne zwycięstwo. Tym razem wygrał w Grand Prix Argentyny.

  Grand Prix Argentyny – wyścig będący pierwszą rundą Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1960. Odbył się w 1960 roku na torze Oscar Galvez. Było to siódme Grand Prix Argentyny w historii.Auckland - region administracyjny na nowozelandzkiej Wyspie Północnej, zajmujący pierwsze miejsce w kraju pod względem ludności, a często uznawany także za najzamożniejszą część Nowej Zelandii. Populacja wynosi ok. 1,34 mln mieszkańców (2006), a powierzchnia 6 059 km. Rdzeń regionu stanowi miasto o takiej samej nazwie wraz ze swoją aglomeracją.

  Własny zespół[]

  Bruce McLaren wygrał Grand Prix Monako w sezonie 1962. W następnym roku założył przedsiębiorstwo Bruce McLaren Motor Racing Ltd, która istnieje do dnia dzisiejszego pod nazwą McLaren. Zespół Cooper opuścił pod koniec roku 1965 i ogłosił powstanie swojego własnego zespołu. W barwach swojego zespołu zadebiutował podczas Grand Prix Monako 1966. W 1968 do zespołu dołączył Denny Hulme, który rok wcześniej wywalczył tytuł mistrzowski. Pierwsze i jedyne zwycięstwo w samochodzie własnej konstrukcji odniósł podczas Grand Prix Belgii 1968. Bolidy McLarena w ramach hołdu dla ojczyzny swojego twórcy mają logo speedy Kiwi.

  Sezon 1962 był po rok wcześniej wywalczonym mistrzostwie bardzo nieudanym sezonem dla włoskiej stajni Ferrari. Stało się to częściowo dzięki wewnętrznym wstrząsom, a częściowo dzięki wielkiemu postępowi jaki poczyniły Brytyjskie zespoły. Ostatecznie mistrzostwo konstruktorów zdobył zespół BRM, z mistrzem kierowców Grahamem Hillem. Jack Brabham stworzył własny zespół w którym także startował zdobywając 9 punktów. Meksykanin Ricardo Rodríguez w swoim debiucie zdobył 4 miejsce mając 20 lat i 123 dni, tym samym stał się najmłodszym zdobywcą punktów w F1. Rekord ten został pobity dopiero 38 lat później przez Jensona Buttona, który swoje punkty zdobył w wieku 20 lat i 67 dni. Pod koniec sezonu podczas kwalifikacji do niezaliczanej do mistrzostw świata Grand Prix Meksyku Ricardo zginął w wypadku.Coventry Climax – były brytyjski producent wózków widłowych, pomp pożarniczych i silników. Przedsiębiorstwo zostało utworzone w 1903 roku jako Lee Stroyer. Firma ta była dostawcą silników w Formule 1. Czterokrotnie zespoły, a także kierowcy używający samochodów napędzanych silnikami Coventry Climax zdobywali tytuły mistrza świata. Debiut w Formule 1 firma zaliczyła podczas GP Monako 1957, kiedy to dostarczała swoje silniki dla zespołu Cooper, a ostatni raz dostarczyła swoje jednostki napędowe dla bolidów Brabham BT23B i Eagle T1G podczas GP Kanady 1969.

  W 1966 wraz z drugim kierowcą – Chrisem Amonem, wygrał w prestiżowym wyścigu 24 godziny Le Mans startowali w samochodzie Ford GT40.

  Jak tylko zawody CanAm stały się bardzo popularne w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, natychmiast pojawił się tam McLaren. Nowy bolid Bruce’a McLarena był dwa razy drugi i dwa razy trzeci na sześć wyścigów, w których brał udział.

  W roku 1967 wygrali pięć z sześciu wyścigów, a w roku 1968 cztery z sześciu. W następnym roku Team McLaren był niepokonany, wygrywając wszystkie wyścigi (11 na 11). W jednym wyścigu zespół McLarena zajął całe podium (1-2-3 McLaren, Hulme, Dan Gurney).

  Formuła 2 (F2) – klasa wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu; oficjalnie istniejąca w latach 1948-1984 oraz 2009-2012.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Śmierć[]

  Bruce McLaren zginął w wypadku podczas testów w swoim własnym samochodzie, 2 czerwca 1970. Na torze Goodwood w Anglii testował swój nowy samochód M8D, gdy nagle urwał się tylny spojler. McLaren wypadł z toru i uderzył w metalową podporę stanowiska sędziowskiego. Zginął na miejscu. Strata była wielka, jednakże pozostawił swoje dziedzictwo dokładności, jasnego myślenia, ciężkiej pracy, która zapewniła jego zespołowi kolejny rok dominacji w wyścigach CanAm. Nowe bolidy budowane już po jego śmierci udowadniały, iż myśl Bruce’a McLarena nigdy nie została zapomniana.

  Can-Am (pełna nazwa The Canadian American Challenge Cup) – seria wyścigowa w Ameryce Północnej organizowana przez SCCA (Amerykański Klub Samochodów Sportowych) w latach 1966-1974 oraz 1977-1986.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  W roku 1991 Bruce McLaren został umieszczony w International Motorsports Hall of Fame.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.
  Chris Amon (ur. 20 lipca 1943 roku w Bulls) – nowozelandzki kierowca wyścigowy. Zadebiutował w sezonie 1963. W 1966 roku wygrał wyścig 24 godziny Le Mans. W 1967 roku podpisał umowę z Ferrari i zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Uczestniczył także w wyścigach w Tasmanii. W 1977 roku powrócił do Nowej Zelandii.
  International Motorsports Hall of Fame jest organizacją która zajmuje się upamiętnianiem wielkich ludzi sportów motorowych. Nie tylko kierowców ale także inżynierów, właścicieli zespołów, wizjonerów. Ludzi którzy tworzyli historię.
  Ford GT40 – supersamochód produkowany przez Ford Motor Company zaprezentowany w 1964 roku w Nowym Jorku. Czterokrotny zwycięzca wyścigu Le Mans w latach 1966 (pierwsze, drugie i trzecie miejsce), 1967 (pierwsze i czwarte), 1968 i 1969 (pierwsze i trzecie). Jego nazwa pochodzi od "Grand Touring" i 40 cali wysokości, stąd GT i 40. Wybudowano go, żeby przełamać hegemonię Ferrari w wyścigach samochodowych (który wygrał Le Mans sześć razy z rzędu w latach 1960-1965). Prędkość maksymalna wyścigowej wersji wynosi 327 km/h.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.