• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brown University

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.

  Brown University (ang.), Uniwersytet Browna – prywatny uniwersytet należący do Ligi Bluszczowej, mieszczący się w Providence w stanie Rhode Island w Stanach Zjednoczonych.

  Uniwersytet został założony w 1764 roku jako College in the English Colony of Rhode Island and Providence Plantations podczas wczesnych lat panowania króla Jerzego III (1760-1820). Brown jest trzecią najstarszą uczelnią w Nowej Anglii i siódmą najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Obecną nazwę nadano w 1804 roku.

  Jerzy III (George William Frederick; ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796.Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.

  Brown był pierwszą uczelnią w USA, która zdecydowała się przyjmować studentów bez względu na ich przynależność religijną. Uniwersytet składa się z The College (studia licencjackie), Graduate School (studia magisterskie i doktoranckie), Alpert Medical School (studia medyczne) i School of Engineering (studia inżynierskie). Pembroke College (żeński college) został połączony z uczelnią w 1971 roku. Uczelnia posiada najstarszy program studiów inżynierskich wśród uczelni Ligi Bluszczowej (1847). Międzynarodowe programy uczelni są organizowane przez Watson Institute for International Studies.

  W 1969 roku na Uniwersytecie został wprowadzony program nauczania The New Curriculum, który eliminuje ograniczenia w doborze przedmiotów, a także pozwala wybrać dowolny przedmiot na zaliczenie (student nie uzyskuje z danego przedmiotu oceny, tylko informację, czy został on zaliczony). Ponadto zlikwidowano plusy i minusy przy ocenach.

  Pięciu profesorów i dwóch absolwentów Uniwersytetu zostało laureatami Nagrody Nobla.

  Przypisy

  1. Facts About Brown (ang.). Brown University. [dostęp 2015-04-24].
  2. Donald D. Schmeltekopf & Dianna M. Vitanza: Baptist Identity and Christian Higher Education. W: BaylorPress [on-line]. Baylor University. [dostęp 2013-10-15].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.