Uniwersytet Browna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Brown University)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Browna (ang. Brown University) – prywatny uniwersytet należący do listy Ivy League (Ligi Bluszczowej), znajdujący się w Providence w stanie Rhode Island w Stanach Zjednoczonych.

George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.William „Bill” Hewlett (ur. 20 maja 1913 w Ann Arbor, zm. 12 stycznia 2001 w Palo Alto) – amerykański wynalazca i organizator przemysłu komputerowego.

Historia[ | edytuj kod]

Uczelnia została założona w 1764 jako College in the English Colony of Rhode Island and Providence Plantations podczas wczesnych lat panowania króla Jerzego III (1760–1820). Brown jest trzecią najstarszą uczelnią w Nowej Anglii i siódmą najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Obecną nazwę nadano w 1804, gdy Nicholas Brown Jr. (1769–1841) przekazał darowiznę w wysokości 5 tys. dolarów. Tym samym rodzina Brown, bardzo zaangażowana w rozwój uczelni, zapewniła sobie prawo do umieszczenia nazwiska w nazwie. Rhode Island College stał się Brown University.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Uniwersytet Browna był pierwszą amerykańską szkołą wyższą, która zdecydowała się przyjmować studentów bez względu na ich przynależność religijną. Składa się z The College (studia licencjackie), Graduate School (studia magisterskie i doktoranckie), Alpert Medical School (studia medyczne) i School of Engineering (studia inżynierskie). Pembroke College (żeńska szkoła) został połączony z uniwersytetem w 1971. Ma on najstarszy program studiów inżynierskich wśród uczelni Ligi Bluszczowej (1847). Programy międzynarodowe są organizowane przez Watson Institute for International Studies.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W 1969 na uniwersytecie został wprowadzony program nauczania The New Curriculum, który eliminuje ograniczenia w doborze przedmiotów, a także pozwala wybrać dowolny przedmiot na zaliczenie (student nie uzyskuje z danego przedmiotu oceny, lecz informację, czy został on zaliczony). Ponadto zlikwidowano plusy i minusy przy ocenach.

Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.

Pięciu profesorów i dwóch absolwentów uczelni zostało laureatami Nagrody Nobla.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Malcolm Greene Chace (ur. 12 marca 1875 w Valley Falls, Rhode Island, zm. 16 lipca 1955 w Yarmouth, Massachusetts), tenisista amerykański.
Jerzy III (George William Frederick; ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
John Davison Rockefeller (ur. 8 lipca 1839 w Richford w stanie Nowy Jork, zm. 23 maja 1937 w Ormond Beach w stanie Floryda) – amerykański przedsiębiorca, filantrop i fundator Uniwersytetu Chicagowskiego. Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, którego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663.4 mld dolarów (według przelicznika z 2007 roku).
Providence – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Rhode Island, w hrabstwie Providence. Port morski położony nad rzeką Providence, nieopodal jej ujścia do zatoki Narragansett (Ocean Atlantycki). Miasto zamieszkane przez 178 042 osób (2010), główny ośrodek obszaru metropolitalnego Providence–New Bedford–Fall River, liczącego 1 500 852 mieszkańców (2010).
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Uczelnia niepubliczna – uczelnia założona przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.

Reklama