• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Browar Okocim

  Przeczytaj także...
  Harnaś – marka piwa jasnego produkowanego w Polsce przez koncern Carlsberg Polska SA w Browarze Okocim. Jego zawartość alkoholu to 6,0% obj. (ekstrakt 11,5% wag.). Sprzedawany jest w butelkach 0,5 i 0,66 l oraz puszkach 0,5 l.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Jan Albin Goetz, Jan Götz-Okocimski , także Götz Edler von Okocim, a 1909-1911 Götz Freiherr von Okocim, ur. 18 lipca 1864 w Okocimiu (Stary Pałac), zm. 24 kwietnia 1931 w Okocimiu (Nowy Pałac)).

  Browar Okocimbrowar przemysłowy w Brzesku należący do Carlsberg Polska. Założony został w 1845 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Browar Okocim na pocztówce (1900)

  Browar w Okocimiu został założony przez Józefa Neumanna i Jana Ewangelistę Goetza w 1845 roku, a pierwszy war piwa powstał 23 lutego 1846 r. Do 1852 roku miał dwóch właścicieli. Po śmierci Józefa Neumanna i sprzedaży udziałów w spółce przez jego rodzinę jedynym właścicielem zakładu został Goetz. Mając pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem rozpoczął jego rozbudowę oraz unowocześniał metody produkcyjne. W 1875 roku browar okocimski został rozbudowany o słodownię.

  Piast – marka piwa wytwarzana przez browary wchodzące w skład koncernu Carlsberg Polska (m. in. browary Okocim oraz Bosman).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Po śmierci Jana Ewangelisty Goetza w 1893 roku zarząd browarem objął Jan Albin Goetz. Był on znakomitym przedsiębiorcą i sprawił, że na początku XX wieku browar w Okocimiu był szóstym co do wielkości zakładem piwowarskim w Austro-Węgrzech (na 1600) i największym na ziemiach polskich. W 1911 roku przyjął polskie nazwisko i od tego czasu znany był jako Jan Goetz-Okocimski z dewizą herbową „Pracą i Prawdą”.

  Jan Ewangelista Götz (ur. 16 listopada 1815 w Langenenslingen w księstwie Hohenzollern-Sigmaringen, zm. 14 marca 1893 roku w Starym Pałacu w Okocimiu) – założyciel Browaru Okocim. Ojciec Jana Albina Götza, dziadek Antoniego Jana Götza.Antoni Jan Goetz, Antoni Jan Götz-Okocimski (ur. 17 grudnia 1895 w Krakowie, zm. 31 października 1962 w Nairobi) – polski przemysłowiec, polityk, działacz sportowy, w latach 30. XX wieku właściciel Browaru Okocim, poseł na Sejm IV kadencji w II RP.
  Reklama piwa z lat międzywojennych

  W latach 30. XX wieku właścicielem zakładu był Antoni Jan Goetz, który utracił swój majątek w czasie wojny na rzecz niemieckiego okupanta.

  Po II wojnie światowej browar został znacjonalizowany przez władze PRL. Powstały Okocimskie Zakłady Piwowarskie.

  W 1990 roku browar został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie spółkę akcyjną pod nazwą Okocimskie Zakłady Piwowarskie S.A. Browar był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska przedsiębiorstwo Carlsberg. W 2001 roku browar wszedł w skład grupy piwowarskiej Carlsberg Polska.

  Carlsberg Group – największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii i jedno z największych na świecie. Swoje zakłady posiada w ponad 50 krajach zatrudniając łącznie około 43 tys. pracowników. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kopenhadze.Piwo bezalkoholowe – rodzaj piwa z niską lub zerową zawartością alkoholu. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości.

  Produkty[ | edytuj kod]

  Asortyment piwa w reklamie z lat międzywojennych
 • Jasne Okocimskie – jasny lager, Zaw. alk. 5,2%, ekstrakt 11,3%, IBU (goryczka) 17
 • Mocne Dubeltowe – mocny lager, nagroda Golden Beer Poland 2013. Zaw. alk. 7,0%, ekstrakt 14,7% IBU (goryczka) 21
 • Klasyczna Pszenica – naturalnie mętne, piwo pszeniczne górnej fermentacji. Zaw. alk. 5,0%, ekstrakt 12%, IBU (goryczka) 14
 • Mistrzowski Porter – porter bałtycki, nagroda European Beer Star 2015. Zaw. alk. 9,6%, ekstrakt 22%, IBU (goryczka) 38
 • O.K. Beer – jasny lager. Zaw. alk. 5,6%, ekstrakt 12,5%
 • Dark lager
 • Karmi Black
 • Pozostałe piwa warzone w browarze Okocim
 • Carlsberg
 • Harnaś
 • Kasztelan Niepasteryzowany
 • Książ
 • Piast Mocne
 • Piast Wrocławski
 • Piwo bezalkoholowe
 • Karmi Classic
 • Somersby
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • piwowarstwo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przemysław Wiśniewski, Andrzej Rosiński: Encyklopedia piwa, zeszyt I. Warszawa: Irving S.A., 1993, s. 20. ISBN 83-900909-0-2.
  2. Historia firmy Carlsberg Polska. Carlsberg Polska. [dostęp 2010-01-15].

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Aleksander Strojny: Browary w Polsce. Warszawa: Hachette Polska, 2009. ISBN 978-83-7575-674-6.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Carlsberg Polska
 • Brzesko – miasto w woj. małopolskim, w powiecie brzeskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Brzesko położone na Podgórzu Wiśnickim, nad rzeką Uszwicą. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. tarnowskiego. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto miało 16 828 mieszkańców.Skarb Państwa – podmiot cywilnoprawnych (w tym majątkowych) praw państwa, z reguły osoba prawna reprezentująca państwo jako właściciela majątku, z wyłączeniem części pozostających we władaniu innych państwowych osób prawnych (m.in. funduszów celowych, przedsiębiorstw i banków państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych). Jako osoba prawna w obrocie prawnym jest równoprawna z innymi osobami prawnymi i fizycznymi (w przeciwieństwie do uprawnień władczych państwa).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Słodownia – zakład zajmujący się produkcją słodu. We wczesnym średniowieczu słodownie stanowiły część browaru zajmującą się słodowaniem zboża. Wraz z rozwojem przemysłu browarniczego przywilej słodowania oraz warzenia i wyszynku piwa został rozdzielony, a słodownie stały się odrębnymi zakładami.
  Książ – marka polskiego piwa produkowanego przez browary w Brzesku i Szczecinie będące częścią koncernu Carlsberg Polska. Jest to lager o 6% zawartości alkoholu oraz 12,1% zawartości ekstraktu. Jego skład został oparty na wiekowej recepturze odnalezionej w podziemiach Zamku Książ. Producent przedstawia je jako piwo o dość silnej goryczce i dużej klarowności. Istnieje również mocna odmiana piwa Książ z czarną etykietą, o 9% zawartości alkoholu.
  Kasztelan, Piwo Kasztelańskie – marka jasnego piwa, dolnej fermentacji typu lager warzonego przez Browar Kasztelan w Sierpcu należący do grupy piwowarskiej Carlsberg Polska SA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.