• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Browar Kielce

  Przeczytaj także...
  Warzelnia piwa – dział browaru, w którym znajduje się aparatura służąca do przygotowania brzeczki. W skład warzelni wchodzą najczęściej następujące urządzenia:Ale (angielska wym. /ˈeɪ.l̩/) – piwo górnej fermentacji przygotowywane z udziałem drożdży Saccharomyces cerevisiae. Zastosowanie tego typu drożdży oraz wyższych temperatur fermentacji (najczęściej w przedziale 18–25°C) sprawia, że piwa tego typu charakteryzują się znacznie bardziej złożonym smakiem i aromatem niż lagery. Historycznie piwa górnej fermentacji były produkowane przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Niemczech, w wybranych rejonach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a także w Polsce. Obecnie piwa typu Ale, często wzorowane na "stylach narodowych", są produkowane przez browary w różnych częściach świata.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Browar Kielce – nieczynny browar w Kielcach.


  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy browar przemysłowy w Kielcach istniał w latach 1875–1965. Kolejny został założony w 1992 roku w północnej części miasta, przy ul. Witosa, pod nazwą Browar Kielce.

  W 1995 roku właścicielem zakładu piwowarskiego przy ul. Witosa została belgijska firma PALM Breweries NV. W związku ze zmianą właściciela spółka Browar Kielce zmieniła nazwę na Browar Belgia. Brak możliwości rozbudowy starego browaru zmusił inwestora do przeniesienia produkcji w nowe miejsce. W 1997 roku przedsiębiorstwo Browar Belgia Sp. z o.o. zakupiło dawne zakłady przetwórstwa żywności w Dyminach i w ich miejscu, po modernizacji i rozbudowie budynków w 1999 roku uruchomiło nowy zakład piwowarski.

  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  W bardzo krótkim czasie kielecki browar stał się największym zakładem produkcyjnym firmy PALM Breweries. Produkowano w nim kilka marek jasnego piwa typu lager oraz licencyjne piwo górnej fermentacji Palm Speciale. Browar Belgia proponował później coraz to nowsze style i marki piwa jednak na rynku polskim się one nie przyjęły. Rosła jedynie produkcja niskokosztowej marki Wojak i piwa aromatyzowanego marki Gingers.

  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.Lager – określenie to ma dwa znaczenia. W typologii piwnej lager oznacza każde piwo dolnej fermentacji, w przeciwieństwie do piw górnej fermentacji, czyli ale. W tym znaczeniu lager jest określeniem całej grupy piw, którą cechuje użycie drożdży dolnej fermentacji oraz niskiej temperatury leżakowania. Do grupy tej należą m.in. pilznery, koźlaki, piwa marcowe, portery bałtyckie i in. W drugim, węższym znaczeniu, lager to jeden z najpospolitszych rodzajów piwa dolnej fermentacji usytuowany w typologii piwnej pomiędzy pilznerem a piwami marcowymi.

  W 2006 roku menedżerowie spółki Browar Belgia stwierdzili, że rozwój browaru odbywa się wolniej, niż oczekiwano. Firma podjęła współpracę z Kompanią Piwowarską. W Browarze Kielce uruchomiono produkcję piwa marki Żubr.

  W 2007 roku pomiędzy spółkami PALM Breweries NV a Kompanią Piwowarską została zawarta umowa o sprzedaży browaru. W styczniu 2008 roku po zgodzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów transakcja została sfinalizowana i Browar Belgia wszedł w skład grupy piwowarskiej Kompania Piwowarska. W 2008 roku powrócono do nazwy zakładu sprzed 1995 roku oraz rozpoczęto jego rozbudowę.

  Dyminy, Kielce-Dyminy (oficjalnie Dyminy-Wieś) – dzielnica przemysłowo-mieszkaniowa w południowej części Kielc powstała w 1979 roku u podnóża Pasma Dymińskiego. Zajmuje ok. 6 km (razem z obszarem niezabudowanym). Charakter przemysłowy ma część dzielnicy położona na zachód od ul. Ściegiennego a także na południe od ul. Sukowskiej, na pozostałym obszarze (ponad 2 km) brak zabudowy lub występuje zabudowa mieszkaniowa niskiej intensywności.Rozlewnia – miejsce, gdzie prowadzi się pakowanie produktów płynnych. W przemyśle spożywczym jest to strefa wysokiej czystości, często aseptyczna, gdzie przestrzegane są wysokie standardy czystości i higieny. Rozlewnia jest najczęściej częścią zakładu produkcyjnego. W celu zwiększenia przepustowości i wydajności stosuje się obecnie nowoczesne, w pełni zautomatyzowane linie do rozlewu produktów płynnych. Przykładowo w browarach w ciągu godziny napełnianych jest kilkadziesiąt tysięcy butelek lub puszek.

  W 2009 roku Kompania Piwowarska poinformowała o ograniczeniu produkcji w browarze i zwolnieniu części załogi zakładu. We wrześniu 2009 roku zarząd Kompanii Piwowarskiej poinformował o zaprzestaniu warzenia piwa w browarze.

  Browar Kielce został zamknięty z końcem października 2009 roku. W ostatnich tygodniach działalności nie produkował piwa, czynna była tylko rozlewnia. Według planów przyjętych przez Kompanię Piwowarską w ciągu najbliższych lat modułowe budynki zakładu miały zostać rozebrane, a znajdujący się w nich sprzęt sprzedany.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).Dębowe Mocne – marka polskiego piwa produkowanego w Tyskich Browarach Książęcych oraz w Lech Browarach Wielkopolski, będących częścią koncernu Kompania Piwowarska SA. Jest to piwo jasne mocne dolnej fermentacji z gatunku lager o zawartości ekstraktu w brzeczce 14,5ºBlg o zawartości alkoholu 7%. Dostępne jest w puszce i butelce o objętości 0,5 litra, oraz w butelce o objętości 0,66 litra.

  Sprzęt browaru zakupił inwestor z Afryki i w nocy z 5/6 lipca 2013 roku rozpoczął się transport kadzi browarniczych.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Do 2008 roku browar w Kielcach znany był z produkcji wielu marek piw (Frater, Gingers, Palm Speciale, Wojak) zarówno dolnej, jak i górnej fermentacji. Od 2009 roku w związku z ograniczeniem produkcji w zakładzie produkowane były tylko ogólnopolskie marki piwa w puszkach Żubr i Dębowe Mocne.

  Browary w Polsce – lista browarów w Polsce. Stan na pierwszą połowę 2020 r. obejmuje 267 czynnych warzelni komercyjnych. 18 browarów jest w posiadaniu 4 największych grup piwowarskich, których łączna produkcja wynosi ok. 90% rynku. Ok. 9% procent przypada na browary średnie/regionalne i 0,5-1% na najmniejsze browary rzemieślnicze i restauracyjne, które jednak ilościowo stanowią zdecydowaną większość. Kompania Piwowarska – polska grupa piwowarska z siedzibą w Poznaniu należąca w 100% do międzynarodowego koncernu piwowarskiego SABMiller. Kompania Piwowarska posiada obecnie trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. Do jej portfela należą najpopularniejsze polskie piwa, m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd’s, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell oraz Grolsch. Firma posiada ok. 36% udziałów w polskim rynku piwa i zatrudnia ponad 3200 osób. Sumaryczna roczna produkcja browarów Kompanii Piwowarskiej wynosi ok. 14 milionów hektolitrów. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2014 r. wyniosła 13,3 mln hektolitrów piwa.

  Browar Kielce był w latach 1999–2009 jednym z największych browarów w Polsce. Produkował około 1,3 miliona hektolitrów piwa rocznie.

  Produkty[ | edytuj kod]

 • Wojak
 • Gingers
 • Dębowe Mocne
 • Żubr
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Piwo
 • Piwowarstwo
 • Browary w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leszek Rum: Ilustrowany leksykon piwa. Poznań: Wydawnictwo Kurpisz, 2005, s. 157. ISBN 83-89738-20-1.
  2. Ziemowit Nowak: Krótka historia najnowocześniejszego browaru (pol.). wyborcza.biz, 2009-10-04. [dostęp 2012-07-24].
  3. gazeta.pl 26.02.2009.
  4. gazeta.pl 08.09.2009.
  5. Transport kadzi browarniczych 05/06.07.2013.
  6. echodnia.eu 15.03.2009.
  7. Aleksander Strojny: Browary w Polsce. Warszawa: Hachette Polska, 2009. ISBN 978-83-7575-674-6.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Kompania Piwowarska
 • Żubr – marka jasnego, pasteryzowanego piwa warzonego na bazie słodu jęczmiennego przez koncern Kompania Piwowarska SA. Zawiera 12,1% (wag) ekstraktu oraz 6,0% (obj.) alkoholu. Dostępny jest w butelkach o pojemności 0,5l i 0,66l oraz w puszkach 0,5l.Piwowarstwo albo browarnictwo – sztuka warzenia piwa (w tym piwowarstwo domowe) oraz produkcja piwa w browarach na skalę przemysłową (zob. przemysł piwowarski).
  Warto wiedzieć że... beta

  Puszka do napojów - rodzaj opakowania, używanego w przemyśle spożywczym, głównie piwowarskim oraz napojów chłodzących do przechowywania napojów.
  Wojak – marka piwa typu jasny lager należąca do Kompanii Piwowarskiej. Pierwotnie Wojak warzony był w Browarze w Kielcach, jednakże po likwidacji zakładu w 2009 roku produkcja została przeniesiona do Tyskich Browarów Książęcych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.