• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Browar Budziejowicki Budvar  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Pilzner (pilsener, pils, pilsen, pilsner) – typ piwa fermentacji dolnej. Nazwę swoją piwo to zawdzięcza miejscowości Pilzno (Plzeň) w Czechach, gdzie w 1842 roku opracowano jego oryginalną recepturę. Po raz pierwszy w obrocie handlowym znalazło się to piwo pod marką Pilsner Urquell. Oryginalny Pilsner Urquell jest produkowany po dziś dzień. Jest to pierwsze w historii idealnie klarowne, jasne piwo.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

  Browar Budziejowicki Budvar (cz. Budějovický Budvar n. p., niem. Budweiser Budvar) – państwowy browar, znajdujący się w Czeskich Budziejowicach, jeden z najbardziej znanych w kraju (obok browaru w Pilźnie).

  Historia[ | edytuj kod]

  Został założony (pod nazwą Český akciový pivovar) w 1895 roku przez czeskich mieszkańców miasta (m.in. piwowarzy August Zátka i František Hromada), jako konkurencja dla browaru Budweiser Bürgerbräu, uruchomionego przez miejscowych czeskich Niemców wiek wcześniej. Budweiser Bürgerbräu produkował piwo typu bawarskiego, natomiast nowy browar zaczął wytwarzać cieszące się coraz większą popularnością pilsnery. Do końca 1896 roku wyprodukował ponad 51 tys. hektolitrów piwa. Szybko zaczął eksportować swoje produkty do krajów europejskich i do Stanów Zjednoczonych, otrzymując liczne nagrody (m.in. w 1896 w Pradze, a w 1897 roku w Stuttgarcie), lecz rozwój spowolnił wybuch wojny światowej. W okresie międzywojennym przeszedł modernizację (wykopano m.in. studnię artezyjską) i elektryfikację. Zarejestrowano wówczas nazwy Český budějovický granát, Budweiser bier, Budbräu oraz Budvar. W 1936 roku zmieniono oficjalną nazwę na Budvar – Český akciový pivovar České Budějovice.

  Czeskie Budziejowice (cz. České Budějovice, wym. [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; niem. Budweis; łac. Budvicium) – miasto statutarne w południowych Czechach, w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Jest stolicą kraju południowoczeskiego, okręgu terytorialnego kraj południowoczeski, powiatu Czeskie Budziejowice, a także diecezji czeskobudziejowickiej Kościoła rzymskokatolickiego. Budweiser Budvar - marka czeskiego piwa z browaru Budějovický Budvar, n. p. w Czeskich Budziejowicach, w którym tradycja warzenia piwa sięga 1265 r. Najbardziej popularna odmiana, tzw. světlý ležák (lager) to jasne piwo dolnej fermentacji produkowane z morawskiego słodu i żateckiego chmielu..

  Po 1945 browar upaństwowiono i włączono do przedsiębiorstwa Jihočeské pivovary, a możliwość rozwoju i eksportu poza blok wschodni była niewielka. W 1967 roku z molocha Jihočeské pivovary wyodrębniono osobną jednostkę Budějovický Budvar, n. p., który miał kontynuować tradycję przedwojennego zakładu. Od upadku komunizmu budziejowickie piwo ponownie jest silnie obecne poza granicami Czech i wielokrotnie nagradzane. W 2004 na rynek wprowadzono piwo ciemne, a w 2007 roku nową markę Pardál (początkowo tylko w południowych Czechach, później w całym kraju). Od 2007 browar jest wyłączonym importerem Carlsberga na Republikę Czeską. W 2009 roku browar wyprodukował 1 250 000 hektolitrów piwa. W lutym tego samego roku czeski Budweiser przeprowadził pierwszą w swojej historii polską kampanią reklamową „České Pivo, Česká Cena”.

  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Budziejowicki browar prowadzi również własne lokale gastronomiczne – pijalnię piwa Budvarka oraz restaurację Masné krámy, znajdującą się w pobliżu budziejowickiego rynku, w budynku dawnego targu mięsnego z 1554.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Carlsberg Group – największe przedsiębiorstwo piwowarskie w Danii i jedno z największych na świecie. Swoje zakłady posiada w ponad 50 krajach zatrudniając łącznie około 43 tys. pracowników. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kopenhadze.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.
  Budweiser – marka piwa, do której prawa roszczą zarówno czeski browar Budějovický Budvar, jak i amerykański browar Anheuser-Busch (AB) należący do koncernu AB InBev. Konflikt tych dwóch przedsiębiorstw sięga 1907 roku i w krajach anglojęzycznych bywa nazywany „bitwą o Bud”, czy „wojną stuletnią” (w nawiązaniu do angielsko-francuskiej wojny stuletniej). Do sądu sprawa po raz pierwszy trafiła w latach 50. XX wieku, co czyni ów spór jednym z najdłużej trwających w historii stosunków gospodarczych. W latach 2000–2012 na całym świecie rozpoznano 173 postępowania sądowe i administracyjne dotyczące prawa do korzystania z marki Budweiser.
  Piwowar (staropol. "Mielcarz") - rzemieślnik zajmujący się warzeniem piwa; szerzej osoba pracująca w przemyśle piwowarskim (browarnictwie - przemyśle spożywczym zajmującym się warzeniem piwa i jego dystrybucją na rynek).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.