• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brooklyn  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Gospodarka[]

  Na rynek pracy Brooklynu wpływają trzy główne czynniki: stan gospodarki Stanów Zjednoczonych i Nowego Jorku, przemieszczanie się ludności oraz pozycja tej gminy miejskiej (jednostki administracyjnej) jako zaplecza pracowniczego dla innych gmin miejskich Nowego Jorku. 44 procent mieszkańców Brooklynu (około 410 tys. ludzi) jest zatrudnionych na terenie gminy, ale aż ponad połowa pracuje poza jej granicami. W związku z powyższym warunki ekonomiczne panujące w innych gminach miejskich Nowego Jorku - przede wszystkim na Manhattanie - mają kluczowe znaczenie dla mieszkańców Brooklynu, którzy poszukają pracy. Godnym podkreślenia jest duża międzynarodowa imigracja do Brooklynu, która generuje miejsca pracy w usługach, handlu oraz w budownictwie.

  Greenpoint – najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu w Nowym Jorku. Dzielnica graniczy od południowego zachodu z dzielnicą Williamsburg, od południowego wschodu z autostradą Brooklyn-Queens oraz dzielnicą East Williamsburg, od północy z rzeką Newtown Creek oraz poprzez most Pułaskiego z dzielnicą Long Island City należącą do Queens, a od zachodu z cieśniną (wł. estuarium) East River. W pobliżu znajdują się dwie stacje metra, Greenpoint Avenue oraz Nassau Avenue.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Kultura i sztuka[]

  Brooklyn Museum
   Osobny artykuł: Brooklyn Museum.

  W dzielnicy znajduje się słynne Brooklyn Museum (Muzeum w Brooklynie) - jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia całkowita wynosi 52 025 m² (drugie co do wielkości muzeum w Nowym Jorku). Równie znany jest ogród botaniczny - Brooklyn Botanic Garden.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Współpraca[]

 • Włochy Anzio, Włochy
 • Polska Gdynia, Polska
 • Turcja Beşiktaş, Turcja
 • Austria Leopoldstadt, Austria
 • Wielka Brytania London Borough of Lambeth, Wielka Brytania
 • Izrael Bene Berak, Izrael


 • Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ridgewood – dzielnica nowojorskiego hrabstwa Queens, która sąsiaduje z Maspeth, Glendale, Middle Village i Bushwick w hrabstwie Brooklyn.
  Cypress Hills – stacja metra nowojorskiego, na linii J. Znajduje się w dzielnicy Queens, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami 75th Street – Elderts Lane i Crescent Street. Została otwarta 30 maja 1893.
  Ocean Parkway – stacja metra nowojorskiego, na linii Q. Znajduje się w dzielnicy Brooklyn, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Brighton Beach i West Eighth Street – New York Aquarium. Została otwarta w 22 kwietnia 1917.
  Bitwa na Long Island – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 sierpnia 1776 roku, w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.
  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.
  Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.
  Beşiktaş - dzielnica Stambułu w europejskiej części miasta przylegająca do brzegu Bosforu. W 2000 roku populacja dzielnicy wynosiła 190 813 ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.