• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brooklyn  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Historia[]

  Obecny Brooklyn wziął swój początek z sześciu miasteczek, które założyli Holendrzy. Były to:

 • Gravesend: założone w 1645 r. przez potomków anabaptystów na podstawie zezwolenia Holendrów.
 • Brooklyn Heights: jako "Breuckelen" założony w 1646 r., po którym dzielnica wzięła swą nazwę.
 • Flatlands: jako "Neuwe Amersfoort" założone w 1647 r.
 • Flatbush: jako "Midwout" założone w 1652 r.
 • New Utrecht: założony w 1657 r., nazwę swą wziął z miasta Utrecht w Holandii.
 • Bushwick: jako "Boswijk" założone w 1661 r.
 • Po pokonaniu Holendrów Anglicy połączyli osady w hrabstwo o nazwie Kings w 1664 r., które stało się częścią angielskiej kolonii Nowy Jork.

  Greenpoint – najbardziej wysunięta na północ dzielnica Brooklynu w Nowym Jorku. Dzielnica graniczy od południowego zachodu z dzielnicą Williamsburg, od południowego wschodu z autostradą Brooklyn-Queens oraz dzielnicą East Williamsburg, od północy z rzeką Newtown Creek oraz poprzez most Pułaskiego z dzielnicą Long Island City należącą do Queens, a od zachodu z cieśniną (wł. estuarium) East River. W pobliżu znajdują się dwie stacje metra, Greenpoint Avenue oraz Nassau Avenue.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  27 sierpnia 1776 r. odbyła się tu bitwa znana jako bitwa na Long Island, która była pierwszym wielkim starciem w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Brooklyn rozwijał się głównie dzięki wspaniałej prosperity jaka panowała w tym czasie na Manhattanie osiągając w połowie XIX w. pozycję trzeciego najbardziej zaludnionego miejsca w USA. W 1898 r. większość mieszkańców Brooklynu, który do tej pory był oddzielnym miastem, opowiedziała się za przyłączeniem do Nowego Jorku stając się jego piątą dzielnicą. Mimo tego Brooklyn zachował status hrabstwa.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Mieszkańcy[]

  Brooklyn nie jest jednolity ani etnicznie, ani jako zwarta aglomeracja. Można go podzielić na wiele części zarówno ze względu na zamożność mieszkańców, zabudowę czy przynależność etniczną. Na przykład Borough Park zamieszkuje społeczność żydowska, Bedford-Stuyvesant – Afroamerykanie, Bensonhurst – Amerykanie włoskiego pochodzenia, Greenpoint - Polacy, a Sunset Park – Latynosi.

  Ridgewood – dzielnica nowojorskiego hrabstwa Queens, która sąsiaduje z Maspeth, Glendale, Middle Village i Bushwick w hrabstwie Brooklyn.Cypress Hills – stacja metra nowojorskiego, na linii J. Znajduje się w dzielnicy Queens, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami 75th Street – Elderts Lane i Crescent Street. Została otwarta 30 maja 1893.

  Większa część Brooklynu to dzielnice mieszkaniowe. Brooklyn staje się także pierwszym miejscem pobytu dla większości imigrantów, którzy kierują swe kroki do Nowego Jorku co sprawia, że zachodzą tu ciągłe zmiany - zarówno pod względem etnicznym jak i kulturowym.

  Jednostki administracyjne Brooklynu[]

  Brooklyn dzieli się na 18 jednostek organizacyjnych (tzw. "community boards"), są to:

  Ocean Parkway – stacja metra nowojorskiego, na linii Q. Znajduje się w dzielnicy Brooklyn, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Brighton Beach i West Eighth Street – New York Aquarium. Została otwarta w 22 kwietnia 1917.Bitwa na Long Island – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 sierpnia 1776 roku, w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.
 • Flushing Avenue, Williamsburg, Greenpoint (skupisko Polonii nowojorskiej), Northside, i Southside
 • Brooklyn Heights, Fulton Mall, Boerum Hill, Fort Greene, Brooklyn Navy Yard, Fulton Ferry i Clinton Hill
 • Bedford-Stuyvesant, Stuyvesant Heights i Ocean Hill
 • Bushwick i Ridgewood
 • East New York, Cypress Hills, Highland Park, New Lots, City Line i Starrett City
 • Carroll Gardens, Park Slope, Gowanus i Cobble Hill
 • Sunset Park i Windsor Terrace
 • Crown Heights, Prospect Heights i Weeksville
 • Crown Heights, Prospect Lefferts Gardens i Wingate
 • Bay Ridge, Dyker Heights i Fort Hamilton
 • Bath Beach, Gravesend, Mapleton i Bensonhurst
 • Boro Park, Kensington, Ocean Parkway i Midwood
 • Coney Island, Brighton Beach, Bensonhurst, Gravesend i Seagate
 • Flatbush, Midwood, Kensington i Ocean Parkway
 • Sheepshead Bay, Manhattan Beach, Kings Bay, Gerritsen Beach, Kings Highway, East Gravesend, Madison, Homecrest i Plum Beach
 • Brownsville i Ocean Hill
 • East Flatbush, Remsen Village, Farragut, Rugby, Erasmus i Ditmas Village
 • Canarsie, Bergen Beach, Mill Basin, Flatlands, Marine Park, Georgetown, i Mill Island
 • Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beşiktaş - dzielnica Stambułu w europejskiej części miasta przylegająca do brzegu Bosforu. W 2000 roku populacja dzielnicy wynosiła 190 813 ludzi.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.
  Na mapach: 40°42′N 73°57′W/40,700000 -73,950000 Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick.
  East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.
  Kings Highway – stacja metra nowojorskiego, na linii B i Q. Znajduje się w dzielnicy Brooklyn, w Nowym Jorku i zlokalizowana jest pomiędzy stacjami Avenue M i Avenue U. Została otwarta w 1919.
  Borough Park (zwykle wymawiany Boro Park, również przez jego mieszkańców) – dzielnica w południowo-zachodniej części dzielnicy Brooklyn, w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.