• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bronx

  Przeczytaj także...
  Westchester – hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork w USA. Populacja wynosi 923 459 mieszkańców (stan według spisu z 2000 r.).Taksówkarz (tytuł oryginalny Taxi Driver) – amerykański film fabularny z 1976 roku, w reżyserii Martina Scorsese. Była to jedna z pierwszych wielkich ról Roberta De Niro, a także 13-letniej wtedy Jodie Foster. Muzykę do filmu skomponował Bernard Herrmann, dla którego był to ostatni film przed śmiercią.
  Prawo Bronxu (oryg. A Bronx Tale) – film z 1993 roku w reżyserii Roberta De Niro na podstawie sztuki Chazza Palminteriego.

  Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Okręg zamieszkuje głównie ludność pochodzenia latynoskiego (56,4%) i Afroamerykanie (ok. 43,6%). W 2019 roku Bronx liczył ok. 1 418 207 mieszkańców.

  Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:

  Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska szwedzkiego imigranta Jonasa Broncka, który pierwszy osiedlił się na tym terenie.

  W tym okręgu znajduje się m.in. stadion drużyny baseballowej New York Yankees, największe w USA i jedno z największych na świecie miejskie zoo oraz ogród botaniczny.

  Graniczy z czterema hrabstwami:

  KRS-One, właściwie Lawrence Krishna Parker (ur. 20 sierpnia 1965 w Nowym Jorku) – amerykański raper i producent muzyczny. Jego pseudonim jest akronimem "Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone" (Wiedza Panuje Niepodzielnie Niemal Nad Wszystkimi).Bergen – hrabstwo (ang. county) w stanie New Jersey w USA. Według spisu ludności na 2000 roku, liczyło 884118 mieszkańców, w 2006 roku 904037. Stanowi część obszaru metropolitalnego Nowego Jorku (New York metropolitan area).
 • Hrabstwo Westchester – od północy
 • Hrabstwo Queens – od południa
 • Hrabstwo Bergen – od zachodu
 • Hrabstwo Nowy Jork – od południowego wschodu
 • W kulturze[ | edytuj kod]

  Wielu znanych raperów, jak choćby Fat Joe, KRS-One czy Big Pun pochodzą z tej dzielnicy. Na Bronksie rozgrywa się również akcja następujących filmów i seriali:

  Big Punisher, właściwie Christopher Lee Carlos Rios (ur. 10 listopada 1971 w Nowym Jorku, zm. 7 lutego 2000 w White Plains, Nowy Jork) – amerykański raper, związany z muzyką latynoską.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Prawo Bronxu (1993)
 • Taksówkarz (1976)
 • serial The Get Down (2016-2017)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. U.S. Census Bureau QuickFacts: Bronx County (Bronx Borough), New York, www.census.gov [dostęp 2020-04-21] (ang.).
  2. Greg Prato: Fat Joe (ang.). allmusic.com. [dostęp 2020-03-26].
  3. Nick McGregor: The One and Only. Hip-hop pioneer KRS-One drops 40 years of knowledge. (ang.). cityweekly.net, 2018-09-05. [dostęp 2020-03-26].
  4. Top 5 Rappers From The Bronx - Hip Hop Golden Age, „Hip Hop Golden Age” [dostęp 2017-07-28] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • I Love The Bronx
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  The Get Down to serial wyprodukowany przez firmę Netflix, stworzony przez Baza Luhrmanna i Stephena Adly Guirgisa oraz wyprodukowany przez Sony Pictures Television. Jego premierę zaplanowano na 12 sierpnia 2016.
  Ogród botaniczny – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony ex situ, uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.
  Joseph Antonio Buco Cartagena, pseud. Fat Joe (ur. 19 sierpnia 1970 w Nowym Jorku) – amerykański raper pochodzenia puertorykańsko-kubańskiego związany z muzyką latynoską. Nazwisko odziedziczył po matce Marie Cartagena.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.