• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Broken

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Broken Movie – krótkometrażowy film ilustrowany muzyką z EPki zespołu Nine Inch Nails, wydany w nieoficjalnym obiegu w 1993 roku.
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Broken (znany również jako Halo 05) – pierwszy minialbum amerykańskiego zespołu industrialnego Nine Inch Nails, wydany 22 września 1992 roku. Został wyprodukowany przez frontmana zespołu Trenta Reznora i Flooda. Muzycznie Broken łączy w sobie elementy metalu industrialnego i noise rocka, oraz jest dużo ostrzejszy w porównaniu do wcześniejszego debiutanckiego albumu grupy Pretty Hate Machine, którego utwory łączyły w sobie gatunki synthpop i rocka industrialnego.

  Fixed (znany też jako Halo 6) - minialbum amerykańskiego zespołu industrialnego Nine Inch Nails, zawierający remiksy z poprzedniego wydawnictwa Broken. Został wydany 7 grudnia 1992 roku. Został pozytywnie przyjęty przez krytyków - otrzymał min. 4/5 od allmusic.Industrial metal – nurt muzyczny wywodzący się z połączenia elementów muzyki industrialnej oraz metalu. Jest to graniczny gatunek muzyczny, co sprawia iż jest on dość trudny do zdefiniowania. Najogólniej rzecz biorąc można powiedzieć, iż ten rodzaj muzyki wyróżnia połączenie ostrych, metalowych riffów, którym towarzyszy specyficzny podkład klawiszowy, sample oraz (zwykle) elektronicznie zniekształcony wokal.

  Promocja EP-ki nie obyła się bez kontrowersji. Film krótkometrażowy Broken, w którym pojawiło się 5 z 8 utworów albumu, został ocenzurowany i niedopuszczony do dystrybucji, z wyjątkiem kilku teledysków. Mimo to dwa utwory: "Wish" i "Happines in Slavery", zdobyły nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance odpowiednio w 1993 i 1995 roku. Pod koniec 1992 roku został wydany minialbum Fixed zawierający remiksy z Broken.

  Rock industrialny jest stylem muzyki rockowej, powstałym pod koniec lat 70. XX wieku poprzez połączenie eksperymentów i brzmień industrialu z charakterystycznym dla rockowych stylów, takich jak punk czy metal, ciężkim brzmieniem gitar.Michael Trent Reznor (ur. 17 maja 1965 w Mercer w stanie Pensylwania) – amerykański multiinstrumentalista, założyciel, lider, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, klawiszowiec oraz wokalista Nine Inch Nails.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "Pinion" – 1:02
  2. "Wish" – 3:46
  3. "Last" – 4:44
  4. "Help Me I Am in Hell" – 1:56
  5. "Happiness in Slavery" – 5:21
  6. "Gave Up" – 4:08
  7. "Physical (You're So)" – 5:29 (cover Adama Anta)
  8. "Suck" – 5:08 (utwór skomponowany wraz z zespołem Pigface)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka

 • Noise rock - styl w muzyce rockowej, który wyewoluował z punk rocka (szczególnie post punk) i z japońskiej elektronicznej odmiany muzyki noise. Wykonawcy tego nurtu wykorzystują tradycyjne rockowe instrumentarium, podobne co w innych odmianach rocka podziały rytmiczne, jednocześnie używając dużej ilości szumów, zgrzytów, pisków i dysonansów charakterystycznych dla muzyki noise.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Warto wiedzieć że... beta

  Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.
  Pretty Hate Machine – debiutancki album studyjny amerykańskiego zespołu Nine Inch Nails, wydany 20 października 1989 roku nakładem wytwórni TVT. Wydano trzy single, wśród których największym sukcesem był utwór "Head Like a Hole", który do dnia dzisiejszego grany jest na koncertach.
  Adam Ant, właśc. Stuart Leslie Goddard (ur. 3 listopada 1954 w Londynie) – brytyjski wokalista i gitarzysta. Popularność zdobył w późnych latach 70. i wczesnych 80. jako lider post punkowej grupy Adam and the Ants. W tym czasie zespół nagrał łącznie trzy albumy (Dirk Wears White Sox (1979), Kings of the Wild Frontier (1980) i Prince Charming (1981)). W Wielkiej Brytanii singiel z drugiej płyty (Antmusic) trafił na drugie miejsce listy przebojów, a dwa następne single z kolejnej płyty (Stand and Deliver i Prince Charming) na miejsce pierwsze. Od marca 1982 roku, po rozpadzie grupy, Ant rozpoczął karierę solową. Zajmował się również aktorstwem. W okresie pomiędzy 1985 a 1999 wystąpił łącznie w dwudziestu czterech filmach i serialach telewizyjnych.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Nagroda Grammy w kategorii Best Metal Performance została pierwszy raz przyznana w 1990 roku. Od 1992 do 1994 roku zmieniono jej nazwę i przyznawano jako Best Metal Performance with Vocal. W tej dziedzinie zwyciężył zespół Metallica, który w tej kategorii otrzymał aż sześć statuetek.
  Nine Inch Nails (znany również pod skrótem NIN lub NIИ) – amerykański zespół muzyczny grający rock industrialny, założony w 1988 przez Trenta Reznora w Cleveland w stanie Ohio. Jako główny producent, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, Reznor jest jedynym stałym członkiem zespołu i jest odpowiedzialny za kierowanie nim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.