• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brokat - ozdoba

  Przeczytaj także...
  Długopis – narzędzie do pisania wynalezione w 1938 roku przez węgierskiego artystę i dziennikarza László Bíró. Po wybuchu wojny uciekł on z ojczyzny i dotarł do Argentyny, gdzie ze swoim bratem Georgiem (chemikiem) udoskonalali wynalazek. Pierwsza produkcja zaczęła się podczas wojny w Buenos Aires. W roku 1944 László Bíró sprzedał swoje udziały jednemu z akcjonariuszy, który zajął się produkcją na masową skalę. Była ona realizowana na potrzeby pilotów alianckich podczas drugiej wojny światowej, ponieważ długopisem można pisać bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego.Spray (IPA: [sprej] lub [spræj]) także sprej lub spraj – płyn znajdujący się, wraz z gazem nośnym, w pojemniku pod dużym ciśnieniem i przeznaczony do rozpylania. Spray to również potoczna nazwa pojemnika z tym płynem. Spray podczas użycia wytwarza gazozol.
  Lakier – jest to roztwór (lub zawiesina) środków powłokotwórczych (np. olejów schnących, żywic naturalnych lub syntetycznych). Podstawową różnicą między lakierami a farbami jest znikome stężenie lub całkowity brak pigmentów i wypełniaczy oraz często mniejsza lepkość.
  Glitter close up.jpg
  Brokat w żelu

  Brokat – błyszczące, metaliczne: srebrne, złote lub kolorowe drobinki, służące do ozdoby ciała lub włosów. Brokat do zdobienia ciała występuje w formie spreju lub żelu bądź jako dodatek, np. w lakierze do paznokci. Wśród dzieci i nastolatek popularne są także długopisy czy kleje z brokatem, służące do wykonywania błyszczących rysunków.

  Brokat jako mikroplastik jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego, ponieważ gdy znajdzie się w wodzie, wydaje się być atrakcyjnym pożywieniem dla wodnych zwierząt i dostaje się do ich organizmów. Badanie przeprowadzone przez profesora Richarda Thompsona dowiodło, że jego cząstki można znaleźć w organizmach jednej trzeciej wszystkich ryb poławianych w Wielkiej Brytanii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Scientists call for ban on glitter, say it’s a global hazard. 2017-11-28. [dostęp 28 listopada 2017].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.