• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brok - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Brok – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. Jest to siedziba gminy Brok położoną nad rzekami Bug i Brok. Był miastem duchownym.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Brokgmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.

  Siedziba gminy to Brok.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 2869 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 2863 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Brok ma obszar 110,21 km², w tym:

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
 • użytki rolne: 20%
 • użytki leśne: 71%
 • Gmina stanowi 9% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Brok w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Brok.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bojany, Brok, Brzostowa, Czuraj, Kaczkowo Nowe, Kaczkowo Stare, Laskowizna, Stare Miasto, Zamoście.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Brańszczyk, Małkinia Górna, Ostrów Mazowiecka, Sadowne

  Gmina Ostrów Mazowiecka (dawn. gmina Jasienica + gmina Komorowo) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.Powiat ostrowski – powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Mazowiecka. W czasach II Rzeczypospolitej powiat o tej samej nazwie, lecz o innych granicach, wchodził w skład województwa białostockiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina Sadowne – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.Gmina Brańszczyk – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo ostrołęckie - jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było w połnocno- wschodniej Polsce. Sąsiadowało z województwami: ciechanowskim od zachodu, siedleckim od południa, olsztyńskim od północy, suwalskim od północy, łomżyńskim od wschodu oraz ze stołecznym warszawskim . W nowym podziale administracyjnym, od 1999 r. ziemie dawnego województwa znalazły się w województwie mazowieckim oraz w warmińsko - mazurskim (Gmina Rozogi) .
  Gmina Małkinia Górna (dawn. gmina Orło + gmina Prostyń) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
  Główny Urząd Statystyczny, GUS – centralny organ administracji państwowej podległy Prezesowi Rady Ministrów zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa (ustawa o statystyce publicznej oraz ogłaszany corocznie Program Badań Statystycznych). Dane mogą być udostępniane tylko w formie zagregowanej (opracowanej), która uniemożliwia identyfikację pojedynczych respondentów (tajemnica statystyczna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.