• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brodnica - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Arriva RP Sp. z o.o. – polski prywatny przewoźnik kolejowy świadczący usługi na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, i warmińsko-mazurskiego. Spółka należy do koncernu Deutsche Bahn.Powiat brodnicki - powiat w Polsce (województwo kujawsko-pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Brodnica.
  Szczecinek – stacja kolejowa w Szczecinku, w województwie zachodniopomorskim, łącząca trzy linie kolejowe: 210 (Chojnice – Runowo Pomorskie), 404 (Szczecinek – Kołobrzeg) i 405 (Piła Główna – Ustka).

  Brodnicastacja kolejowa w Brodnicy, w powiecie brodnickim, w województwie kujawsko-pomorskim.

  W roku 2017 stacja obsługiwała 300–499 pasażerów na dobę.

  Połączenia[ | edytuj kod]

 • Brodnica – Bydgoszcz Główna (obsługiwane przez Arriva)
 • Brodnica – Laskowice Pomorskie (obsługiwane przez Arriva)
 • Brodnica – Grudziądz (obsługiwane przez Arriva)
 • Brodnica – Toruń Główny (obsługiwane przez Arriva)
 • Dawne połączenia[ | edytuj kod]

  Brodnica posiadała dawniej bezpośrednie połączenie z Działdowem, Warszawą, Kołobrzegiem czy Krakowem. Na stacji zatrzymywały się pociągi m.in.: pospieszny „Bory Tucholskie” relacji Warszawa ZachodniaKołobrzeg (przez Działdowo, Grudziądz, Chojnice, Szczecinek) i odwrotnie (do 2007 r.) oraz pospieszny „Warmia” relacji Kraków PłaszówOlsztyn Główny, z grupą wagonów do Grudziądza odłączanych w Działdowie i odwrotnie (do 2009 r.).

  Olsztyn Główny – dworzec kolejowy w Olsztynie, największy w województwie warmińsko-mazurskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię B. Posiada wiele torów, budynek stacyjny, kasę biletową, 4 zadaszone perony, lokomotywownię, przejście podziemne i semafory świetlne.Laskowice Pomorskie - stacja kolejowa w Laskowicach, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Jest ważnym węzłem kolejowym.

  Na stacji w Brodnicy zaczynała się dawniej linia kolejowa nr 209.

  Obecnie mieszkańcy powiatów brodnickiego i grudziądzkiego „walczą” o powrót pociągów dalekobieżnych pospiesznych na tory linii kolejowej nr 208.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Brodnica w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Brodnica w Atlasie Kolejowym Polski, Czech i Słowacji – www.atlaskolejowy.net
 • Działdowo – stacja kolejowa w Działdowie, w powiecie działdowskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Na stacji kolejowej w Działdowie, jako jednej z dwóch stacji na tej linii kolejowej w województwie będzie się znajdować tzw. Lokalne Centrum Sterowania. Według nowej kategoryzacji dworców przez spółkę Dworzec Polski dworzec ma kategorię B.Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Kraków Płaszów – stacja kolejowa w Krakowie-Płaszowie, w dzielnicy Podgórze. Znajduje się w południowo-wschodniej części miasta.
  Kołobrzeg – stacja kolejowa w Kołobrzegu, w województwie zachodniopomorskim, w Polsce. Według kategoryzacji PKP, kołobrzeski dworzec ma kategorię C. Obleganie stacji latem przez setki przeładowanych pociągów pokazuje walory turystyczne miasta.
  Bydgoszcz Główna – jeden z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największy w województwie kujawsko-pomorskim. Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię A. Dworzec posiada wiele torów, budynek stacyjny (w obrębie: kasy biletowe, informacja kolejowa, przechowalnia bagażu, punkty gastronomiczne i handlowe, hotel dworcowy "Merlin"), 5 zadaszonych peronów, lokomotywownię, wieżę ciśnień, przejście podziemne i semafory świetlne.
  Linia kolejowa nr 209 - łącząca stację Bydgoszcz Wschód ze stacją Kowalewo Pomorskie. Dawniej linia kolejowa rozpoczynała się na stacji Brodnica, lecz 1 października 1999 roku zawieszono przewozy pasażersko-osobowe na odcinku od Brodnicy do Chełmży. Dnia 3 kwietnia 2000 roku zawieszono przewozy pasażersko-osobowe na odcinku od Bydgoszczy do Chełmży. W 2006 roku odcinek Brodnica - Kowalewo Pomorskie został usunięty z ewidencji PKP PLK. 13 listopada 2008 roku Przewozy Regionalne wznowiły ruch pociągów pasażerskich na trasie Bydgoszcz – Chełmża. Na całej wznowionej trasie cena biletów obliczana jest według specjalnej taryfy relacyjnej. W związku z planowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu wznowieniem ruchu pasażerskiego (turystycznego i planowego), 26 września 2009 r. odcinkiem Kowalewo Pomorskie - Golub-Dobrzyń (tam i z powrotem) przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Golub-Dobrzyń - Toruń Główny. 17 kwietnia 2010 r. nieużywanym w ruchu pasażerskim odcinkiem Chełmża - Kowalewo Pomorskie przejechał pociąg turystyczny relacji Toruń Główny - Chełmża - Kowalewo Pomorskie - Jabłonowo Pomorskie - Brodnica - Sierpc - Toruń Główny uruchomiony przez Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej (SSKS). Dnia 12 grudnia 2010 roku linię przejęła Arriva RP. W ciągu kilku lat ma być zrewitalizowana linia kolejowa Toruń-Brodnica (jako linia turystyczna).
  Toruń Główny – główna stacja kolejowa w Toruniu. Dworzec położony jest na osiedlu Stawki, po południowej stronie miasta, oddalonej od jego centrum (po drugiej stronie Wisły). Do stacji dojeżdżają bezpośrednie pociągi z większości dużych miast Polski. Stanowi on także węzeł kolejowy, z którego odjeżdżają pociągi w kierunku Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy, Kutna i Warszawy.
  Warszawa Zachodnia – trzecia co do wielkości stacja kolejowa Warszawy, znajduje się na warszawskiej linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna, w pobliżu ronda Zesłańców Syberyjskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.319 sek.