• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brno



  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Jundrov (niem. Jundorf) – miejska i katastralna części Brna, o powierzchni około 414,97 ha. Leży na terenie dwóch gminy katastralnych Brno-Jundrov i Brno-Kohoutovice.Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, na federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,0 mln mieszkańców.
  Klimat[]

  Średnia roczna temperatura: +9,4 °C, bezwzględna maksymalna temperatura: +36,2 °C, absolutne minimum temperatury: –26,4 °C, średnia temperatura latem (czerwiec–sierpień): +17,8 °C, średnia temperatura zimą (grudzień–luty): –1,0 °C, średnia roczna suma opadów: 505 mm, średnia liczba dni w roku z opadem: 150, najcieplejszy miesiąc: lipiec, najzimniejszy miesiąc: styczeń, typowy wiatr: północno-zachodni.

  Odense – trzecie pod względem wielkości miasto duńskich miast; w 1988 roku obchodziło tysięczną rocznicę powstania.Ivanovice (niem. Eiwanowitz) – historyczna gmina, dzielnica i gmina katastralna, a od 24 listopada 1990 pod nazwą Brno-Ivanovice również część miasta w północnej części Brna, o powierzchni 244,61 ha.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2005:

 • gęstość zaludnienia: 1 606,78 mieszk./km² (2003)
 • przyrost naturalny: -0,3‰
 • Zatrudnienie[]



  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6] [7] [8]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.
  Vladimír Menšík (ur. 9 października 1929 w Ivančicach k. Brna, zm. 29 maja 1988 w Brnie) – czeski aktor, znany m.in. z roli Karla Majera w serialu Arabela.
  Brno-město (pol. Brno Miasto) – miejska i katastralna części Brna, o powierzchni 119,43 ha. Leży na terenie gmin katastralnych Brno-střed i obejmuje swym zasięgiem najstarszą część miasta.
  Sztuka romańska (styl romański, romanizm, romańszczyzna) – styl w sztukach plastycznych XI-XIII wieku, ukształtowany w Europie zachodniej (na zachód od Renu), na terenach zajmowanych obecnie przez dzisiejsze północne Włochy, Francję i zachodnie Niemcy. Wkrótce zasięgiem nowego stylu objęte zostały kolejne tereny Europy i wraz z prowadzonymi wyprawami krzyżowymi przeniknął na Bliski Wschód. Czas trwania sztuki romańskiej był niejednolity; występowały także różnice w stylu między poszczególnymi regionami. Sztuka ta wyrosła na bazie antyku oraz doświadczeń sztuki karolińskiej i ottońskiej, także bizantyńskiej. Romanizm związany był przede wszystkim z Kościołem i stąd obecny był przede wszystkim w sztuce sakralnej.
  Jehnice (niem. Jechnitz) – historyczna gmina, dzielnica i gmina katastralna, a od 24 listopada 1990 pod nazwą Brno-Jehnice również część miasta w północnej części Brna, o powierzchni 407,29 ha.
  Brno-jih (niem. Eiwanowitz) – jedna z 29 części miasta Brna. Położona jest w południowej części miasta, na obu brzegach Svratki.
  Dolní Heršpice – miejska i katastralna części Brna, o powierzchni około 312,58 ha. Leży na terenie gminy katastralnej Brno-jih.

  Reklama