• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Britt Ekland  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Thomas Patrick John Anson (ur. 25 kwietnia 1939, zm. 11 listopada 2005 w John Radcliffe Hospital w Oksfordzie) – brytyjski arystokrata i fotograf, syn Thomasa Ansona, wicehrabiego Anson (syna 4. hrabiego Lichfield), i Anne Bowes-Lyon, córki Johna Bowes-Lyona, wuja królowej Elżbiety II. Jest znany pod nazwiskiem Patrick Lichfield.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Britt Ekland, właściwie Britt-Marie Eklund (ur. 6 października 1942 w Sztokholmie) – szwedzka aktorka, scenarzystka i reżyserka filmowa, która dłuższy czas przebywała w Wielkiej Brytanii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Sztokholmie, w Szwecji jako córka sekretarki Mai Britt i Svena Axela Eklunda, który prowadził ekskluzywny sklep odzieżowy w Sztokholmie i był kapitanem szwedzkiej reprezentacji curling. Jej matka zmarła na chorobę Alzheimera w 1980 roku, co miało na nią ogromny wpływ.

  Liv Johanne Ullmann (ur. 16 grudnia 1938 w Tokio) − norweska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z muz szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Slim Jim Phantom (ur. 21 marca 1961 w Nowym Jorku jako James McDonnell) – amerykański perkusista i kompozytor, najbardziej znany jako członek zespołu Stray Cats, grającego w stylu rockabilly.

  Dorastała z trzema młodszymi braćmi. Jako nastolatka opuściła szkołę, aby podróżować z teatrem i została zauważona w kawiarni we Włoszech przez agenta talentów, który wysłał ją do Londynu na przesłuchanie do filmu.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Debiutowała na dużym ekranie rolą przyjaciółki Edvardy w szwedzkim filmie Krótkie jest lato (Kort är sommaren, 1962) z Liv Ullmann. W roku 1966 po raz pierwszy otrzymała rolę w filmie amerykańskim u boku Petera Falka w dramacie kryminalnym Zbyt wiele kradzieży (Too Many Thieves). Rok później zdobyła nominację do nagrody Złotego Lauru jako Nowa Twarz Kobieca 1967.

  Duran Duran – brytyjski zespół rockowy. Zaczynał swoją działalność w momencie, gdy na brytyjskiej scenie pojawił się styl new romantic i z tym stylem jest zazwyczaj kojarzony. Utworzony w 1978 roku w Birmingham przez basistę Johna Taylora i klawiszowca Nicka Rhodesa. Obecnie działa jako kwartet.Nigel John Taylor (ur. 20 czerwca 1960 w Birmingham) – brytyjski gitarzysta basowy, współzałożyciel grupy Duran Duran.

  Stała się znana ze swojego małżeństwa z brytyjskim aktorem i komediantem Peterem Sellersem, z którym zagrała w dwóch komediach: Polowanie na lisa (Caccia alla volpe/After the Fox, 1966) i Bobo (1967). Emanowała nieskrępowanym erotyzmem jako ponętna barmanka Willow w horrorze Kult (The Wicker Man, 1973), a scena gdy tańczy nago śpiewając pogańską piosenkę i próbując tym samym uwieść podglądającego ją policjanta należy do najbardziej erotycznych w historii kina grozy. Pozycję gwiazdy kina zapewniła jej rola Mary Goodnight, niezbyt rozgarniętej agentki brytyjskiego wywiadu, która razem z agentem 007 Jamesem Bondem (Roger Moore) po wielu perypetiach niweczy plany Scaramangi (Christopher Lee) na Dalekim Wschodzie w filmie Człowiek ze złotym pistoletem (The Man with the Golden Gun, 1974). Debiutowała jako reżyserka serialu TV Bara med Britt, 1992). Była gospodarzem programu TV-BBC Kocham lata 70. (I Love The 70s, 2000).

  Peter Michael Falk (ur. 16 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 2011 w Los Angeles) – amerykański aktor, utożsamiany głównie z rolą tytułowego porucznika w serialu Columbo.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Na ekranie sportretowała ją Charlize Theron w biograficznym dramacie Życie i śmierć Petera Sellersa (The Life and Death of Peter Sellers, 2004).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  19 lutego 1964 poślubiła Petera Sellersa, z którym ma córkę Victorię (ur. 20 stycznia 1965). Jednak 18 grudnia 1968 rozwiodła się. Spotykała się z angielskim muzykiem Johnem Waite, aktorem Ryanem O’Nealem, aktorem Ronem Ely, Arthurem Ringwaltem Rupley'em IV, producentem filmowym Dodi Al-Fayedem, brytyjskim muzykiem Rogerem Earlem, gitarzystą grupy Duran Duran - Johnem Taylorem, Warrenem Beatty (1970), hiszpańskim torreadorem Jaime Ostosem Jr., fotografem Patrickiem Lichfieldem (1970), aktorem Georgem Hamiltonem (1972). Ze związku z producentem muzycznym i menadżerem Lou Adler (1972-74) ma syna Nikolaja Adlera (ur. 1973). Romansowała potem z piosenkarzem rockowym Rodem Stewartem (1975-1977), angielskim wokalistą hardrockowego zespołu L.A. Guns - Philem Lewisem (1979-81). Spotykała się z wokalistą rockowym Tedem Nugentem (1979), piosenkarzem Bay City Rollers - Lesem McKeownem (1981) i aktorem Andrew Stevensem (1981). 20 marca 1984 wyszła za mąż za perkusistę popularnego w latach 80. zespołu rockowego Stray CatsSlima Jima Phantoma, z którym ma syna T.J. McDonnella (ur. 1988). Lecz w 1992 doszło do rozwodu.

  6 października jest 279. (w latach przestępnych 280.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 86 dni.Peter Sellers, właśc. Richard Henry Sellers (ur. 8 września 1925 w Southsea, zm. 24 lipca 1980 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i reżyser, znany głównie z ról komediowych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Emad El-Din Mohamed Abdel Moneim Fayed, arabski: عماد الدين محمد عبد المنعم الفايد, powszechnie znany jako Dodi (ur. 15 kwietnia 1955, zm. 31 sierpnia 1997) – producent filmowy, kochanek Lady Diany Spencer.
  Człowiek ze złotym pistoletem – dziewiąty oficjalny film o przygodach James Bonda na podstawie trzynastej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1965 roku.
  Ronald Pierce Ely, lepiej znany jako Ron Ely (ur. 2 czerwca 1938 r. w Hereford w stanie Teksas) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, pisarz i reżyser.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.