• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • British Rail Engineering Limited

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bombardier Transportation – przedsiębiorstwo należące do kanadyjskiego koncernu Bombardier, specjalizujące się w produkcji elektrycznych zespołów trakcyjnych, lokomotyw, wagonów kolejowych, tramwajów i pociągów metra, ale również urządzeń sterowania ruchem kolejowym i transportu miejskiego. Filie transportowe przedsiębiorstwa są zlokalizowane w 39 państwach na świecie w tym w Polsce.
  British Rail (do 1968 roku British Railways) – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo transportowe, główny przewoźnik kolejowy w Wielkiej Brytanii od końca lat 40. do lat 90. XX wieku. Przedsiębiorstwo powstało w wyniku nacjonalizacji czterech brytyjskich spółek kolejowych zwanych Big Four: Great Western Railway, London, Midland and Scottish Railway, London and North Eastern Railway oraz Southern Railway, która nastąpiła w 1948 roku.
  Lokomotywa British Rail Class 91, najszybsza jednostka kiedykolwiek wyprodukowana przez BREL, rozwijająca prędkość do 230 km/h
  Pociąg British Rail Class 313, przykład konstrukcji z lat 70.

  British Rail Engineering Limited (BREL) – brytyjskie przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w produkcji taboru kolejowego, będące zdecydowanym liderem tego rynku w Wielkiej Brytanii od lat 60. do 80. XX wieku.

  Derby – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Derbyshire, nad rzeką Derwent (dopływ Trentu).ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) – międzynarodowy koncern, działający m.in. w branży automatyki i energetyki, producent aparatury rozdzielczej wysokich, średnich i niskich napięć, transformatorów rozdzielczych, aparatury elektrycznej oraz stacji i systemów elektroenergetycznych.

  Początki firmy sięgają roku 1962, kiedy to ówczesny monopolista na brytyjskim rynku przewozów kolejowych, państwowy gigant British Rail (BR), połączył wszystkie swoje zakłady produkujące i naprawiające pociągi w jedną strukturę pod nazwą British Railways Workshops Division. W 1968 firma uzyskała możliwość przyjmowania zamówień od podmiotów spoza grupy BR, a w 1969 jej nazwa została zmieniona na British Rail Engineering Limited (BREL).

  ADtranz – niemieckie przedsiębiorstwo istniejące w latach 1996–2001, będące w tym okresie drugim co do wielkości producentem sprzętu i taboru kolejowego na świecie. Przedsiębiorstwo powstało w 1996 w wyniku połączenia kolejowych oddziałów koncernów ABB i Daimler: ABB Henschel oraz AEG Transportation. Przez trzy lata obie korporacje posiadały po połowie udziałów firmy.Kolej – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy.

  BREL posiadało pięć głównych zakładów produkcyjnych: w Derby (gdzie mieściła się również centrala firmy), Yorku, Crewe, Milton Keynes i Doncaster. Przez blisko 30 lat były one głównymi, choć nie jedynymi, dostawcami taboru dla brytyjskich kolei. Realizowały również zamówienia od przedsiębiorstw kolejowych z innych państw.

  British Rail Class 313 – typ elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) wytwarzanych w latach 1976-1977 przez zakłady BREL w Yorku na zlecenie British Rail. Należy do serii 5 typów EZT, zaprojektowanych w 1972 z myślą o obsłudze tras podmiejskich w największych aglomeracjach (pozostałe to Class 314, Class 315, Class 507 i Class 508).York – miasto w północnej Anglii w hrabstwie ceremonialnym North Yorkshire, powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców w jednostce administracyjnej City of York wynosi ponad 180 tys.

  W 1988 z firmy wydzielono część zajmującą się biężącym utrzymaniem pociągów. Część produkcyjna została wystawiona na sprzedaż, zaś nabywcą zostało konsorcjum pod wodzą koncernu ABB, który później przejął całkowitą kontrolą nad dawnymi fabrykami BREL i stworzył z nich firmę ABB Transportation. W wyniku kolejnych transakcji została ona następnie przyłączona do koncernu Adtranz, a potem przejęta przez Bombardier Transportation. Równocześnie likwidowano kolejne zakłady. Miało to związek ze znacznym obniżeniem popytu na nowe pociągi, jaki nastąpił po prywatyzacji brytyjskiego sektora kolejowego.

  Doncaster – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w obszarze metropolitalnym South Yorkshire, nad rzeką Don (dopływ Ouse). Liczba mieszkańców miasta: 67 977 (w całym obszarze powiatu Doncaster ok. 290 tys.). Przez mieszkańców jest nazywane "Donny".Milton Keynes – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, położone w hrabstwie ceremonialnym Buckinghamshire, w regionie South East England, 75 km od Londynu, będące ośrodkiem administracyjnym jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Milton Keynes. Miasto znajduje się w połowie drogi pomiędzy Londynem a Birmingham oraz między Oksfordem a Cambridge. W pobliżu miejsce związane z kryptologią – Bletchley Park.

  Obecnie jedynym wciąż działającym zakładem dawnego BREL jest fabryka w Derby, która stanowi dziś główny ośrodek produkcyjny Bombardier Transportation na Wyspach Brytyjskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.